Efsane Legend Serisi 1

8,6/10  (61 Oy) · 
114 okunma  · 
52 beğeni  · 
2.419 gösterim
Gerçek, Efsane'ye dönüşecek

Bir zamanlar Amerika Birleşik Devletleri'nin batı kıyısı olarak bilinen yerde şimdi Cumhuriyet adında, komşularıyla sürekli savaşan bir ülke vardır. Cumhuriyet'in seçkin sınıfından gelen on beş yaşındaki üstün yetenekli June, askerî bir dehaya sahiptir. İtaatkâr, hırslı ve kendini ülkesine adamış bu genç kız onun uğruna her şeyi yapmaya hazırdır. Fakir bir aileden gelen on beş yaşındaki Day ise ülkenin en çok aranan suçlusu ve bir devlet düşmanıdır. Kendisi gibi asker olan ağabeyi Metias öldürülünce June, Day'in peşine düşer. İnandıkları şeyler uğruna savaşan bu iki gencin kesi?en yolları, onları Cumhuriyet'in karanlık sırlarına götürecektir.

"Efsane, söylendiği kadar iyi olmakla kalmıyor, bunu kesinlikle hak ediyor."
-The New York Times-

"Bir 'efsane' doğuyor."
-USA Today-

"Bilimkurgu ve aksiyonun heyecanlı bir karışımı... Bu kitap Açlık Oyunları hayranlarına okumaya değer bir şey verecek."
-Voya-

"Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı, kıyamet sonrası dünyada geçen romantik bir gerilim… Efsane'yi elinizden düşüremeyecek ve kesinlikle unutamayacaksınız."
-Kami Garcia-

"Farklı karakterleri, yüksek tansiyonu ve siyasi entrikalarla dolu ilgi çekici distopik bir dünya. Eğer Açlık Oyunları'nı beğendiyseniz bu kitaba bayılacaksınız."
-Sarah Rees Brennan-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786053432746
 • Orijinal Adı:
  Legend
 • Çeviri:
  Sefa Emre İlikli
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nur D. 
26 Haz 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Devam etmekte olduğum, haliyle önceliğimin onları bitirmek olduğu kitaplar varken sadece merakımdan Efsane'yi birkaç sayfasına bakmak için elime aldım ve bitene kadar bırakamadım. Çok güzeldi. Ciddiyim, çok çok güzeldi. Ben ara ara kitapta sıkıldığım, takıldığım, beğenmediğim yerler olur diyordum ama nafile.

Öncelikle yazarın yazım tarzını çok beğendim. Direkt konuya giren, gördüğünü yansıtan, zihni yormayan bir anlatımı var. Sade fakat açıklayıcı...

Kitabın konusu itibariyle yaş ve tip ile ilgili istemeden kafanızda bir kalıp oluşuyor. Böyleyken de karakterlerin yaşları küçük olduğu için okumadan önce ya da kitabın başlarında ben de biraz şüpheci yaklaşıyordum. Ama Marie Lu olayları ve insanları içinde bulunduğu dünyaya göre yansıtmayı ve kendi kalıbımı kırmamı sağladı. Karakterlerin kişilikleri de çok iyi oturmuştu.

Ayrıca yan karakterlerin de bu kadar güçlü olması şahaneydi.

Müberra Gök 
28 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Kitap başlarında biraz basit ve durağan gelmişti, bir de distopya okurken çok gerildiğimi göz önüne alırsak okumamalı mıyım acaba diye düşündüğüm yerler oldu.Ama ilerledikçe kitap içine çekmeye başladı ve ana karakterleri sevdim, ikinci kısmı daha güzeldi. Sonuç olarak okuduğum için mutluyum ve seriye devam etmeyi düşüyorum. :)

Serdar Poirot 
24 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Oldukça güzel bir bilim kurgu serisinin ilk romanı. Cumhuriyet, Kolonilere ve kendisine itaat etmeyenlere karşı savaşmaktadır. Bu itaatsizlerin başında da 15 yaşındaki Day bulunmaktadır. Day yani Daniel Wing, Tess ile beraber kardeşine veba ilacı bulmak için çeşitli suçlar işlemektedir. Bunlardan birinde yüzbaşı Metias Iperas ile karşılaşır ve onu bıçaklar. Ancak Metias ölmüştür. Kardeşi June ise Deneme adı verilen sınavdan tam puan alan tek isimdir yani bir dahidir. Bir şekilde ikisinin yolu kesişir ve June, Day'in yakalanmasını sağlar. Abisinin arkadaşı Thomas, Day'in annesini öldürür. Day, idam edilecektir ama June bazı şeyler keşfeder. Hiçbir şey göründüğü gibi değildir ve Day'in kurtarılması gerekmektedir. Acaba bunu başarabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.

Gamze Sel 
22 Tem 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Evet bu kitabı nisan ayından beri kütüphanemde beklettiğim için kesinlikle delirmiş olmalıyım! Efsane bize distopik bir dünyanın kapılarını açıyor. Yorumlardan birinde Açlık Oyunları geçmiş ama bu kitap ondan baya bir gömlek üstün bence. Hakkında yapılan abartılı yorumları da kesinlikle hakediyor. Bu dünyada insanlar 10 yaşına geldiğinde belirli sınavlara tabi tutuluyorlar. Fiziksel, yazılı ve mülakat. Üç aşamadan da geçemeyenleri toplayıp çalışma kamplarına götürüyorlar. Aslında bu tamamen yalan. O çocukları kobay faresi niyetine kullanıp onlar öleseye kadar üzerlerinde deneyler gerçekleştiriyorlar. İşte erkek karakterimiz de böyle biri. Deneme sınavını geçememiş, kamplara götürülmüş ama oradan kaçmayı başarmış birisi. 10 yaşında bu sınava giren kadın karakter June ise zengin bir öksüz. Anne-babası 'trafik' kazasında ölmüş sadece abisi Methias var onun dünyasında. Ve Cumhuriyet'in tek dehası tam puan olan 1500'ü alıyor. 12 yaşında üniversiteye başlıyor daha 15 yaşını bitirmeden de bazı olaylar nedeniyle erken mezun oluyor. Drake üniversitesinde okuyanların çoğu gibi o da ordu için yetiştiriliyor. Koloniler ve Vatansever gruplarını bastırmaları için özellikle. Tabi bunlar da ne kadar gerçekse. Diyebilirsiniz bu yaşlar da ne böyle çok küçük, ama öyle değil. Yani o zamanın dünyası için koşullar çok zor bu çocuklar da ister istemez erken büyümek zorunda bırakılıyorlar. Kitap olayların akışını iki kişinin gözünden anlatıyor. Ve bu şekilde okumak acayip keyifliydi. Romantik ama daha çok heyecanı ve aksiyonu bol bir kitap. Kesinlikle tavsiye ederim ;) Serinin diğer iki kitabı da 2013 yılında yayınlanmış yani umuyoruz ki yayınevi bizi diğer kitaplar için çok bekletip de işkence etmez..

Serinin diğer kitapları;

1. Legend - Efsane
2. Prodigy
3. Champion


“Each day means a new twenty-four hours. Each day means everything's possible again. You live in the moment, you die in the moment, you take it all one day at a time. -Day”

Merve Akpınar 
03 Tem 2015, Kitabı okudu, 3 günde, 7/10 puan

Açıkçası bu yoruma nasıl başlamalı bilemiyorum. Gördüğüm kadarıyla çoğu insan bu kitabı beğenmiş ama ben nedense bir türlü tam ısınamadım. Bir kere kitabı okumam çok uzun sürdü yani elimde uzun süre süründü. Olaylar sürekli sıkıcı hallere girdi bana göre. Belki karakterlerin yaşından, belki olayların uzun anlatılmasından bilemiyorum ama bir türlü tam sevemedim. Ama June ve Day karakterlerini gerçekten sevdim. Farklı bir Dünya yaşamıyla ilgili kitaplar ilginizi çekiyorsa yani ütopik kitaplar ilgi alanınıza giriyorsa sevebilirsiniz.

Ekin Evrem 
10 Eki 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Eğer siz de uzun saçlı erkek karakterlerden hoşlanıyorsanıııız sırf Day için bile okunur kitap :) Gayet de surukleyiciydi. Kurgusu desem çok iyi. Tavsiye ederim.

Corpus 
27 Ağu 2015, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 8/10 puan

Bu aralar elime geçen kitapların fiyaskoluğundan mıdır nedir, umutsuzluğa kapılmaya başlamıştım fakat distopyalar genellikle beni yanıltmıyor. Yine güzel bir kurgu, heyecan dolu bir seriye başlamış bulunuyorum. Hoş, Açlık Oyunları bitti biteli sürekli aklımda "Ya yazar bu seriyi mahvederse?" düşüncesi dönüp duruyor ama bir yerden sonra onu yok saymaya çalışıyorum.
Efsane çok başarılıydı, severek okudum ve diğer iki kitabı beklemeye koyuldum. Bu tarzı seven herkese şiddetle tavsiye edebilirim. Demem o ki yazar böyle devam ettikçe sevilir, okunur. :)

Olumsuz birkaç şeye de değinmeden edemeyeceğim elbette. Kurgu güzel ama yazar sürekli söylediği kadar varmış, çok amatör. Bazı yerleri doğal bir şekilde yansıtamamış, dili de çok sığ kalıyor ama kitap kendini okutuyor.

Bir de Pegasus var elbette. O kadar kitabını okumuşumdur bu yayın evinin fakat Efsane'de yapılan hata kadar hataya rastlamadım. O kadar çok yazım yanlışı, cümle kusuru var ki ne diyeceğimi bilemedim.

sueda ipek 
27 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Adı gibi efsane bir kitap sürükleyici hem aşk hem acının hikayesi iki birbirinden uzak karakterlerin eşiz uyumu MARİE LU nun tek kitapları ama devam ederse çok güzel yapıtlar ortaya çıkabilir serisini de okumanızı tavsiye ederim . İyi okumalar...

Şule ALTAN 
15 Kas 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Daha önce keşfetmeliydim.Kesinlikle muh-te-şem.

buse soysal 
01 Tem 13:18, Kitabı okudu, Beğendi, 6/10 puan

Serinin ilk kitabı olan efsaneyi oldukça sevmeme rağmen serinin devamını alır okur muyum pek bilemiyorum.Başlarda yine 2 kişili anlatım olduğundan dolayı Kül kitabı ile benzettim ama Kül'ü 2 ye katlar 4 e zıplatır o kadar yani :D

Ayrıca Kül de 2 kız vardı ama bu kitapta 1 erkek ve 1 kızın gözünden anlatım var.Kül'ün yazarıda sanırım böyle bir şey planlıyordu ama çok benzer diye 2 kız yapmayı tercih etti :D

Neyse efenim dedikoduları bir kenara bırakacak olursak, 2 kişili anlatım olarak beğendiğim ilk kitap oldu.İki farklı kişide renk ve puntonun değişmesi ve kocaman kocaman kimin üzerinden anlatmaya geçtiğini yazmasına bayıldım ! Evet bazı kitaplar yazmıyor nerde ne oluyor hiç anlamıyorum.

Ayrıca kitabın başından sonuna kadar kitaba aklımı verebildim ki bu da Kül den elbette bin kat daha iyi olduğunu gösteriyor.Tabi ki distopyalar artık hep aynı tip, hayal gücü fazla değil yazarların maalesef ama ne var ki ben seviyorum :D

Kısaca konusuna gelecek olursak ;

Efsane, gelecekte bir tarihte, Los Angeles’ın kalıntıları üzerinde kurulu, yaklaşık 20 milyon nüfuslu Amerika Cumhuriyeti’de geçiyor. Ülke özellikle doğu bölgesindeki kolonilerle savaş halinde ve sebebi bilinmeyen bir salgın hastalık insanların hayatını almaya devam ediyor. Hastalığın tedavi ve koruması tabii ki elit/soylu kesimin elinde bulunuyor. Nüfus ciddi olarak iki gruptan oluşuyor, zenginler ya da soylular diyebilirsiniz ve bir de hiç bir şeyi olmayan fakirler. Ülkenin başında 11.kez 4 yıllık görevine devam edecek Elector Primo bulunuyor.
10 yaşına gelen her çocuk denemeler adı verilen bir sınav tabi tutuluyor ve yüksek not alanlar, lise ve üniversite okuma şansı elde ediyor. Düşük notlar alanlar işçi olarak kullanılıyor. Tabii ki, varoşlardaki çocuklar genel olarak düşük notları alanlar. Yani anlayacağınız, iyi durumdakiler iyi, kötü durumdakiler daha kötü olarak yaşamaya devam ediyor.
Başrollerde Day ve June var.Day tabi ki de aranan bir suçlu ve fakir sınıfta yer alıyor.June ise zengin sınıfında soylu bir asker.(Sert tipli kızları severim June da çok sevdim burada.)
Şöyle veriyorum ki gözünüzde karakterler canlansın :D Filmi var mı yoksa gelecek mi bilemiyorum ama bence güzel film olur bu hikayeden :)

2 /

Kitaptan 8 Alıntı

Ecem 
28 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Sen de beni bırakmayacaksın değil mi? Annem ile babamdan daha uzun süre yanımda olacaksın değil mi?"
Metias alnımdan öptü. "Sonsuza kadar çocuk, beni görmekten bıkana kadar."

Efsane, Marie Lu (Sayfa 46)Efsane, Marie Lu (Sayfa 46)
başak şenol 
 01 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Anın içinde yaşıyor anın içinde ölüyorsun, geçmişi yada geleceği düşünmeden.

Efsane, Marie Lu (Sayfa 313)Efsane, Marie Lu (Sayfa 313)
Aybo 
 13 Oca 20:49, Kitabı okudu, 8/10 puan

"Her gün yeni bir yirmi dört saat demek. Her yeni gün her şeyin tekrar mümkün olması demek. Anın içinde yaşıyorsun, anın içinde ölüyorsun, geçmişi ya da geleceği düşünmeden. "Vagonun açık kapısından karanlık su şeritlerinin dünyayı örttüğü yere doğru baktı. "Işıkta yürümeye çalışıyorsun."

Efsane, Marie Lu (Sayfa 313)Efsane, Marie Lu (Sayfa 313)
Azime Nur GÜRBÜZ 
09 May 21:39, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

"Sana sokakta kullandığın ismi hiç sormamıştım. Neden Day?"
"Her gün yeni bir yirmi dört saat demek. Her yeni gün her şeyin tekrar mümkün olması demek. Anın içinde yaşıyorsun, anın içinde ölüyorsun, geçmişi yada geleceği düşünmeden. Işıkta yürümeye çalışıyorsun."

Efsane, Marie Lu (Sayfa 313 - Pegasus Yayınları)Efsane, Marie Lu (Sayfa 313 - Pegasus Yayınları)
Elif 
04 Haz 17:41, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Olay hep buydu zaten, toprak, toprak, toprak. Ancak bir birliğe hiç dönüşmedik; asla da dönüşmeyecektik. Ya onları yenecek ya da denerken ölecektik.

Efsane, Marie Lu (Sayfa 100)Efsane, Marie Lu (Sayfa 100)
Merve Akpınar 
25 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 7/10 puan

Seni bulacağım, Los Angeles’ın sokaklarını didik didik edeceğim. Gerekirse Cumhuriyet’teki her sokağı arayacağım. Seni oyuna getireceğim, kandıracağım, bulabilmek için yalanlar söyleyeceğim, insanları aldatacak, hırsızlık yapacağım, saklandığın yerden çıkmaya zorlayacak ve kaçacak hiçbir yerin kalmayana kadar takip edeceğim. Sana yemin ediyorum: Hayatın artık bana ait!

Efsane, Marie LuEfsane, Marie Lu
Merve Akpınar 
25 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 7/10 puan

Aptal çocuk. Hükümetten bu kadar kolay kaçabilmiş olman bile mucizeydi ama artık ailen ve arkadaşların bu kadar risk altındayken kaçamazsın. Bir suçluya acımayacağım, diye kendime hatırlattım sertçe. Sadece ödeşeceğiz.

Efsane, Marie LuEfsane, Marie Lu
Corpus 
27 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Başka bir deyişle, Cumhuriyet'in benim neye benzediğim hakkında en ufak bir fikri bile yoktu. Genç olduğum ve parmak izimi taradıklarında veri tabanlarından eşleşen bir sonuç bulamamaları dışında hakkımda hiçbir şey bilmiyor gibi görünüyorlardı. İşte bu yüzden benden nefret ediyorlardı, işte bu yüzden ben ülkedeki en tehlikeli değil, en çok aranan suçluydum.

Efsane, Marie LuEfsane, Marie Lu