Ejderhaların Dansı - Kısım 1 Buz ve Ateşin Şarkısı 5. Kitap

9,0/10  (54 Oy) · 
198 okunma  · 
39 beğeni  · 
972 gösterim
Buz ve Ateşin Şarkısı 5. Kitap - Ejderhaların Dansı Kısım 1

Kötülüğün yükseldiği bir vakitte olaylar; kanunsuzların, rahiplerin, askerlerin, derideğiştirenlerin, asillerin ve kölelerin büyük roller oynadığı bir sahnede geçmektedir. En zorlu dans, Ejderhaların Dansı başlamaktadır.

Daenerys Targaryen, toz ve ölüm dolu topraklar üzerinde hüküm sürmektedir. Tyrion Lannister, yeni müttefikler edinmiş, bilinmezlerle dolu bir serüvene çıkmıştır. Donmuş kuzeyde Jon Kar, Surun ötesinden gelen buzdan düşmanlarla ve en yakınları arasından hasımlarla karşı karşıyadır.

Yedi Krallıkın akıbeti, uçurumların kenarındadır...

"Fantastik edebiyat tarihinin en iyi serilerinden."
Los Angeles Times

"Edebiyat dervişi George Martin... Çok yaşa!"
The New York Times

"Ejderhaların Dansı, olması gerektiği gibi bir epik fantastik eser: tutku dolu, merak uyandıran, tatmin edici derecede detaylı, güzelce hayal edilmiş."
The Washington Post

"Buz ve Ateşin şarkısı sağlam bir şekilde çok satanlar listelerinde çünkü muhtemelen en iyi fantastik seri."
Detroit Free Press

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  608
 • ISBN:
  9789944826976
 • Çeviri:
  Sibel Alaş
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:

Büyük seride Kargaların Ziyafeti ile çok fazla okumadığımız karakterlerin daha fazla olması ile rölantiye aldığımız seride Tyrion, Daenerys ve Jon gibi esas karakterlerimizin geri dönmesi Buz ve Ateşin Şarkısı tekrardan eski temposuna döndü ve okuru nefessiz bırakmaya kaldığı yerden devam ediyor. Bundan önceki okuduğumuz kitaparda bize önemsiz gibi gelen 1 - 2 paragraf içinde okuduğumuz küçük olaylar bu kitapta karşımıza daha önemli olaylar geri dönüyor ve bu da Martin'in ne kadar devasa bir kurgusu olduğunun en büyük örneği. Buz ve Ateşin Şarkısı' nı kesinlikle okuyun hatta HBO yapımlı dev dizi projesi ile eş zamanlı izleyerek.

Ramazan Bilgiç 
01 Eki 15:18, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 9/10 puan

Güzel bir kitap her zaman ki gibi. Her ne kadar durağan geçse de hikayenin gelişmesi adına önemli bir kitap olmuş. Durağanlığın verdiği küçük hayal kırıklığı 2.kısımı okuma isteğini artırıyor. Catelyn Stark'tan bahsetmemiş olması biraz can sıkıcı çünkü Leydi lady stoneheart'ı merak ediyordum geçen kitaptan ama olsun yine de beklenen seviye de oldu benim için. Genellikle hikaye Sur'da ve Meeren'in yolllarında geçti yeni ve farklı karakterler tanıdık. Bu açıdan gayet keyifliydi kitap.

Furkan 
23 Eyl 18:40, Kitabı okudu, 17 günde, 9/10 puan

Olayların gizlice sona ermeye başladığı kitabın ilk kısmında her ne kadar 'asıl olaylar' yeni başlıyor gibi görünse de kesinlikle bu kitapta sona yaklaşılıyor. Sivrilen karakterler törpülenmeye başlıyor ve ihanetler silsilesi majör savaşlara yol açmaya devam ediyor. Seri grafiğinde heyecanı zirve noktasına ulaştıran kitabın ikinci kısmına geçmek için can alıcı bakış açıları sona saklanmış. Martin, hünerli ellerini ovuşturup yazmaya devam etmiş.

Sezgin Alp 
14 May 14:54, Kitabı okudu, 9/10 puan

Bir şekilde kargaların ziyafetinin özürü olmuş diyebileceğim bir kitap. Akıcılık ve merak ettiğimiz karakterlerin geri dönmesiyle rahat bir nefes aldırıyor okuyucuya. Bu serinin yazılmış son cildi olması dolayısı ile de diğerlerine nazaran daha yavaş okuduğumu belirtmem gerek.

Kitaptan 8 Alıntı

Serap Nerminer 
21 Eki 12:17, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Düşmanımın düşmanı benim dostumdur, denirdi ama madalyonun diğer yüzünde, düşmanımın dostu benim düşmanımdır yazardı.

Ejderhaların Dansı - Kısım 1, George R. R. Martin (Sayfa 413)Ejderhaların Dansı - Kısım 1, George R. R. Martin (Sayfa 413)

Zaman, bir ağaç için, bir insan için olduğundan farklıdır. Güneş, toprak ve su bir büvet ağacının anlayacağı şeylerdir. Büvet ağacı günleri, yılları ve asırları anlamaz. Zaman insanlar için bir nehirdir. Bizler bu akıntıda kapana kısıldık, hep aynı istikamette, geçmişten bugüne hızla akıp duruyoruz. Ağaçların hayatı farklıdır. Onlar bir tek yerde kök salar, büyür ve ölür.

Ejderhaların Dansı - Kısım 1, George R. R. Martin (Sayfa 250)Ejderhaların Dansı - Kısım 1, George R. R. Martin (Sayfa 250)
Serap Nerminer 
18 Eki 23:12, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Bir adamı altınla satın alabilirsin ama sadece kan ve çelik o adamın sadık kalmasını sağlar.

Ejderhaların Dansı - Kısım 1, George R. R. Martin (Sayfa 291)Ejderhaların Dansı - Kısım 1, George R. R. Martin (Sayfa 291)