Ejderhaların Dansı - Kısım 2 Buz ve Ateşin Şarkısı 5. Kitap

9,3/10  (54 Oy) · 
200 okunma  · 
41 beğeni  · 
1.039 gösterim
Buz ve Ateşin Şarkısı 5

Kötülüğün yükseldiği bir vakitte olaylar; kanunsuzların, rahiplerin, askerlerin, derideğiştirenlerin, asillerin ve kölelerin büyük roller oynadığı bir sahnede geçmektedir. En zorlu dans, Ejderhaların Dansı başlamaktadır.

Daenerys Targaryen, toz ve ölüm dolu topraklar üzerinde hüküm sürmektedir. Tyrion Lannister, yeni müttefikler edinmiş, bilinmezlerle dolu bir serüvene çıkmıştır. Donmuş kuzeyde Jon Kar, Sur'un ötesinden gelen buzdan düşmanlarla ve en yakınları arasından hasımlarla karşı karşıyadır.

Yedi Krallık'ın akıbeti, uçurumların kenarındadır...

"Fantastik edebiyat tarihinin en iyi serilerinden."
-Los Angeles Times-

"Edebiyat dervişi George Martin... Çok yaşa!"
-The New York Times-

"Ejderhaların Dansı, olması gerektiği gibi bir epik fantastik eser: tutku dolu, merak uyandıran, tatmin edici derecede detaylı, güzelce hayal edilmiş."
-The Washington Post-

"Buz ve Ateşin şarkısı sağlam bir şekilde çok satanlar listelerinde çünkü muhtemelen en iyi fantastik seri."
-Detroit Free Press-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  624
 • ISBN:
  9789944826983
 • Çeviri:
  Sibel Alaş
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:

Serinin son 3 kitabına başladığımda büyük bir heyecanla seriye başlamış oluyorum nedenini çok iyi bilirsiniz ki çünkü bir önceki kitap çok çok önemli yerde çok heyecanlı bir bölümle bitmiş oluyor. Ama gelgelelim nedense önemli bölümün hemen arkasından başlamıyor günler hatta haftalar sonrasından bölümler devam ediyor hatta beklenilen bölümleri neredeyse 100 - 150 sayfa sonra okumaya başlıyoruz. Bunun için de serinin yeni bir kitabını okumaya başladığımda sinirlenmemek elimde olmuyor hatta bazen nefret etme derecesine bile gelebiliyorum ama sayfalar ilerledikçe Martin tekrardan etkisi altına alıyor, sayfalara beni gömüyor son sayfalarda da her zamanki gibi bombaları patlatıyor. Bu kitabı okuyanlar da bilir romanın son 3 - 4 bölümü bomba etkisinde bitti ama bakalım bir sonraki kitapta bu önemli olayları kaç gün sonrasını kaç sayfa okuduktan sonra yazar bize soğuk bir şekilde okutacak. Seri çok çok güzel çok sağlam bir kurgu, paragrafların içindeki bir tek cümleler bile ilerleyen sayfalarda önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor ama artık Martin' in konuyu toparlamasını Starklar' a biraz daha iyi davranmasını artık ufak da olsa mutluluklar vermesini en çok isteyen okurların başında geldiğimi düşünüyorum. Seriyi okuyun okutturun bu durumlara eminim ki çok sinir olacaksınız ama daha fazla olarak da seveceksiniz hastası olacaksınız.

Mujurey 
12 May 00:11, Kitabı okudu, 17 günde, 9/10 puan

7 kitap olması kararlaştırılan serinin halihazırda bulunan son kitabı. Bundan sonra uzun bir bekleyiş var seriyi seven bizler için.
Kargaların Ziyafeti'nden sonra iyi gelen ama Kılıçların Fırtınası Kısım II ile kapışamayacak bir kitap olmuş. Ejderhaların Dansı isim olarak çok da heybetli görünse de bence biraz sönük kalmış. Evet, her zamanki gibi çarpıcı bölüm sonları, beklemediğimiz karakterlerin ölümleri oldu ama tam olarak tatmin etmedi beni. Ama en güzeli ise bu sefer sevdiğimiz karakterlere yoğunlaşılmış ve neredeyse haritanın her yerinden bakış açıları sunulmuş.
George dedemizin bir sonraki kitap için acele etmesi ve bizleri üzmemesi umuduyla.

Mehmet Sinan Çankırı 
27 Mar 2015, Kitabı okudu, 44 günde, 8/10 puan

Şarabın son yudumu, kitabın son sayfası... ve artık "Game of Thrones" spoiler'ı yemeyeceğini bilmek: Paha biçilemez!

"Kış Rüzgarları" muhtemelen serinin en iyi kitabı olacak. O vakte kadar biz fanatiklerin dilinde üstat Weird Al Yankovic'in sözleri: "Type George, type as fast as you can!"

Joshgun Shirinov 
24 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

'Buz ve ateşin şarkısı' serisinin en başarılı kitabı.Tam da bu insan ölmez derken,2 sayfa sonra karakterin öldüğünü göre bilirsiniz.Bence kitab diziden daha iyi.Önünde baş eyilecek insansın George R.R. Martin.

Esma Tezgi 
31 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

George Martin dehası tartışılmaz. Ejderhaların Dansı'nda tempo hiç düşmedi her an yeni bir şey, her sayfa ayrı bir güzeldi ama bitti. Bir sonraki kitap bir an önce çıksın lütfen.

Furkan 
23 Eyl 18:42, Kitabı okudu, 12 günde, 10/10 puan

Her zaman bu seri hakkında konuşmaya başladığımda Martin'in stratejisine bir kez daha hayran kalıyorum. Daha önce yerlerde süründürdüğü karakterleri havalara çıkarırken, havadakileri de bunun karşılığı olarak yerin dibine sokuyor. Karakterlerin içinde bulunduğu durum hiçbir zaman stabil olarak kalmıyor. Yere göğe çıkarılan okuyucunun favori karakterleri ölüm döşeğine kadar zemine çakılırken umulmayan karakterler yaver giden şanslarıyla bir yolunu bulup yaşamaya devam ediyor. Devam kitaplarının çıkması da okuyucuyu çıldırtmaya devam ediyor. Kesinlikle Ejderhaların Dansı: Kısım II, serinin en yürek hoplatan kitabıdır gözümde.

sümeyye kip 
20 Nis 15:27, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

gerek çok fazla gizem ve düğümlü nokta bırakması, gerek her 5 sayfadan dördünü diken üstünde okutacak kadar adrenalin dolu olması yönünden serinin en büyüleyici kitabı olduğunu söyleyebilirim. Kitapta gerek seyircilerin gerek okuyucuların yoğun ilgisini kazanmış karakterlerin maceraları bambaşka boyutlarda ilerliyor. Martin'in bu kitabını okuduktan sonra "Martin yapmış yine Martinliğini" "Hiç mi acımadı" "Neler çektin be Snow" gibi yorumlar yapmanızı sağlayacak sonlar da mevcut. Okuduğunuza pişman olmayacaksınız

Sezgin Alp 
14 May 14:55, Kitabı okudu, 10/10 puan

Kitabı bitirdiğimde henüz yazılı bir devam kitabı olmadığı için gözlerimin dolduğunu söylemem hissiyatımı anlatmak için yetersiz kalacaktır. Ayrıca bir yerde de sert bir şekilde elimden attığım gerçeği var ki zaten bir çok okuyucu oranın neresi olduğunu biliyordur. Devamı gelsin artık ne olur!

Kitaptan 7 Alıntı

Tuncay YILDIRIM 
 12 Nis 16:31, Kitabı okudu, Puan vermedi

Okumak
Bir okuyucu, ölmeden önce binlerce hayat yaşar. dedi Jojen. Hiç okumayan insan sadece tek hayat yaşar.

Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. MartinEjderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin

Toregg, atlı ve silahlı bir düzine savaşçıyla birlikte ormandan çıktığında, dere küçük bir akıntıyadönüşmüştü. "Artçı kuvvetim," dedi Tormund gülümseyerek. "Siz kargalarınkorucuları var bizimde var. Hepimizi dışarı çıkmadan önce saldıraya uğrayabiliriz diye, onları kampta bırakmıştım."
- En iyi adamların.
- Ya da en kötü. O adamların her biri bir karga öldürdü."

Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin (404)Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin (404)
Serap Nerminer 
27 Eki 00:23, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

İnsanlar atalarına karşı yapılmış hataları hatırladığı sürece, hiçbir barış sonsuza dek sürmeyecek.

Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin (Sayfa 241)Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin (Sayfa 241)
Serap Nerminer 
01 Kas 18:32, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Oturacak rahat bir yeri olan insanlar, dinlemeye daha meyilli olurlar; ayakta duran insanlar bağırmaya meyillidir.

Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin (Sayfa 560)Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin (Sayfa 560)

“İlk İnsanlar’ın bildiği, Kışyarı’nın unuttuğu... ama ıslak yabanın unutmadığı gerçekleri. Bizler, bataklıklarımızda ve adalarımızda yeşile daha yakın yaşarız ve hatırlarız. Toprak ve su. Çamur ve taş. Meşeler, karaağaçlar ve söğütler. Onlar hepimizden önce buradaydı ve biz gittiğimizde yine burada kalacaklar.”

Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin (Jojen)Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin (Jojen)

Gün tıpkı Stannis gibi geldi: Görünmeden. Kışyarı saatlerdir uyanıktı. Kalenin siperleri ve kuleleri; yünler, örgü zırhlar ve deriler giyen ve asla gelmeyen bir saldırıyı bekleyen adamlarla doluydu. Gökyüzü aydınlanmaya başladığında davulların sesi işitilmez oldu ama savaş boruları üç kez daha duyuldu, ses her seferinde biraz daha yakından geldi. Ve kar hala yağıyordu.

Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin (Sayfa 274)Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin (Sayfa 274)