El- Munkizü Mine'd Dalal ve Tasavvufi İncelemeler

9,5/10  (6 Oy) · 
20 okunma  · 
8 beğeni  · 
721 gösterim
İmam Gazzali’nin el-Munkizu mine’d-Dalal adlı eseri hâlâ güncelliğini koruyor.
Öyle düşünüyorum ki insanlar “varlığın sebebi” üzerinde kafa yoranlar ve yormayanlar olarak ikiye ayrılıyor. İnsanlığın en başından beri varoluş sebebini doğru yerde (yani dinde) arayanlar olduğu gibi, yanlış yerlerde de arayanlar olmuş. Bugünün insanı ise hayatın anlamını düşünmeme konusunda pek maharetli. “Acaba ben niçin yaşıyorum?”, “Bunu almalı mıyım, almamalı mıyım?” ve “Bu işi yapmalı mıyım?” gibi sorular yerine “Nasıl daha iyi yaşarım?”, “Bunu kaça alırım?” ve “Bu işi nasıl yaparım?” tarzında sorular daha sık soruluyor artık. Yani “niçin” değil de, hep “nasıl” ön planda. “Niçin”ini, yani temel referanslarını kaybeden insan da dünyaya aç kurtlar gibi saldırmayı ihmal etmiyor.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2008
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  6055996147
 • Yayınevi:
  Kayıhan
 • Kitabın Türü:
Mehmet Alçiçek 
14 Oca 09:42 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı okumaya başladığımda bir önyargıyla işe başladım." Şimdi gazâlî herkesi tekfir edecek" ama hiçte öyle olmadığını gördüm. Aslında dâvâsı için kendini feda eden bir adamla karşılaştım. Bazı konularda tekfir ettiğinide gördüm. Bazen düşünüyorum Gazâlî gibi büyük âlimler, kendi yaşam amaçlarından şüphe ediyorlarsa bizimde kendi hayatımızı sorgulamamız gerekir. Kitap herkesin sandığı gibi sıkıcı değildi. Belki sıkılmamamın nedeni tasavvufa olan merakımdan kaynaklanmış olabilir.

Kitaptan 8 Alıntı

Mehmet Alçiçek 
13 Oca 19:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hz. Ali
"Gerçeği adama bakarak bilmeye kalkışma. Sen gerçeği öğren, o zaman gerçeğe uymuş olanları da bilirsin."(HZ. ALİ)

El- Munkizü Mine'd Dalal ve Tasavvufi İncelemeler, İmam Gazali (Sayfa 83)El- Munkizü Mine'd Dalal ve Tasavvufi İncelemeler, İmam Gazali (Sayfa 83)
Mehmet Alçiçek 
14 Oca 00:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Bu hastalık önce kalpte başlamış, oradan da mizaca sıçramıştır. Hastadaki derin üzüntü hâli ortadan kalkmadıkça hastalığın tedavisi mümkün değildir."

El- Munkizü Mine'd Dalal ve Tasavvufi İncelemeler, İmam Gazali (Sayfa 139)El- Munkizü Mine'd Dalal ve Tasavvufi İncelemeler, İmam Gazali (Sayfa 139)
Mehmet Alçiçek 
14 Oca 00:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hadisler
"Bildiği ile amel eden kimseye Allah bilmediğini de öğretir."" Kim bir zalime yardım ederse Allah o zalimi ona musallat eder."

El- Munkizü Mine'd Dalal ve Tasavvufi İncelemeler, İmam Gazali (Sayfa 171 - HZ. MUHAMMED (A.S.))El- Munkizü Mine'd Dalal ve Tasavvufi İncelemeler, İmam Gazali (Sayfa 171 - HZ. MUHAMMED (A.S.))