8,3/10  (39 Oy) · 
143 okunma  · 
33 beğeni  · 
2.652 gösterim
Jane Austen, 1815'te, 39 yaşındayken tamamladığı Emma'nın en sevdiği romanı olduğu söyler. Aşk ve Gurur ve Mansfield Parkı gibi romanların yazarının gözbebeğidir Emma. Bir taşra kasabasındaki üç genç kızın "gerçek aşk"ı arayışını anlatan roman, bir yandan insan yaradılışının zayıf yönlerini, bir yandan da 19. yüzyıl İngiliz toplumunun katı ve ikiyüzlü geleneklerini inceden inceye alaya alır.

Büyük İngiliz şairi Lord Tennyson, Jane Austen'ı, "Shakespeare'den sonra en büyük İngiliz yazarı" diye nitelemişti. Jane Austen külliyatı, Sir Winston Churchill'in başucundan eksik olmazdı. Yapıtları çoktan Dünya Klasikleri arasındaki yerini almış olan Austen günümüzde "İngiliz edebiyatının Mozart'ı" olarak tanınıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  468
 • ISBN:
  9789750708787
 • Orijinal Adı:
  Emma
 • Çeviri:
  Nihal Yeğinobalı
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
angelsbooks 
05 Eki 2015, Kitabı okudu, 258 günde, 8/10 puan

Bu kitap çoooookkkk uzun zamandır elimde sürünüyordu. Büyük hevesle başlamıştım ama çevirisi beni kitaptan soğuttu. BBC yapımı mini bir dizi uyarlaması var Emma'nın. Çok sevmiştim, hala da ara ara açıp izlerim. Dizideki Emma, çok sevimli ve iyi niyetli bir karakterdi. Fakat kitaptaki Emma, şımarık kızın tekiydi. Hani kötü karakterler vardır, o karakter tokadı yer sizinde içinizin yağları erir. Kitaptaki Emma tokadı yiyince işte aynen böyle hissettim. Halbuki böyle olmamalıydı. Bendeki basım ‎OdaYayınları‬ na ait. Bu basımını yarım bırakıp başka yayınevlerinden çıkmış mı diye araştırma bile yaptım. Kültür Yayınları'ndan çıkmış basımı olaydı, kesin elimdekini yarım bırakırdım ama yoktu. Bendeki izlenim bu yönde, okumaya niyetiniz varsa aklınızın bir köşesinde bulunsun. Klasikler, çok güzel kitaplar aslında. Ama çeviri sizi okumaktan soğutabiliyor maalesef.

Emine Evcen Tuzcu 
25 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Emma taşra da yaşayan ama hayalleriyle duygu dünyasıyla icinde firtinalar estiren bir kadin.Sıkışıp kalmisligin acısını bi sekilde disa vurumudur Emma

Ranagashicik 
 01 May 14:13, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 9/10 puan

Başta Jane Austen'ın Emma karakterinin mükemmelliğe yakın tutuşunu yadırgadım. 20 yaşında böylesine güzel, soylu zengin bir kadının başrol olması demek dünyanın gerçeklerini bir kenara atmaktı. Fakat romanın sonunda anladım ki Yazar bu karakter ile okuyucularına kibrin, gururun, kendini beğenmişliğin, zannetmenin nelere yol açabileceğini göstermek için yazmış. Romanın gözümdeki değeri Jane Austen'ın eğelenceli uslubundan dolayı zaten yukarılardayken böylesine güzel bir mesajı bu kadar şaşırtıcı aşk romanı ile anlatabilmesi beni tümden etkiledi.
Roman aynı bir cinayet romanı gibi her bir kanıt sizi zanneden insanlar topluluğuna götürüyor. Sonucunda da her kafadan ayrı ses çıkıyor fakat hakikat çoğu zaman herkesi şaşırtıyor. Özellikle de her karaktere inanan benim gibi okuyucuları... Kim bilebilirdi ki! Ah vah... Kendimi başta kandırılmış hissetsem de, Jane Austen şaşırtıcı sonu bizlere alıştırabilmek için son sayfaları olabildiğince uzatmış. Haliyle ben de bu durumu mutlulukla karşıladım. Bir İngiliz romanı daha mutlulukla sona erdi. Sonsuza kadar mutlu yaşadılar.

Mehtappp 
09 Kas 2015, Kitabı yarım bıraktı, Puan vermedi

Kolay kolay kitap yarım bırakmayacağım diye kendime söz verdim ama maalesef sarmadı, ilerlemiyor. Belki bir gün devamını getiririm.

Kafka Tamura 
18 Tem 12:40, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 10/10 puan

Emma'yı Gurur ve Önyargı'dan sonra okudum ve neden Jane Austen'in en sevdiği kitabı olduğunu anladım. Öncelikle Emma kusursuz bir karakter değil hatta onu fazla kendini beğenmiş ve sinir bozucu bulabilirsiniz. Kitaba başladığımda cidden Emma'ya sinir olmuştum özellikle Harriet konusunda. Ama ilerledikçe Frank varken bile onun aslında Knightley'e ne kadar uygun olduğunu anladım. Kitabın son bölümlerinde Harriet'in itirafından sonra ciddi bir korkuya kapıldım. Emma kitabın sonunda bekar kalacak zannettim ama kitabın sonu beni tatmin etti. Kısacası Gurur ve Önyargı'dan daha çok beğendim ve okuduğuma pişman olmadım. Herkese tavsiye ederim.

Melike Koyaş 
09 Ağu 02:16, Kitabı okudu, 15 günde, 6/10 puan

Klasik aşk edebiyatı için güzel bir kitap. Arada sıkıcı diyaloglar olmasına rağmen ´Aşk ve Gurur´ filminden sonra takip etmeye başladığım Jane Austen klasiklerinden beklentimi karşılamış bir kitaptır. Tavsiye derim.

Kitaptan 6 Alıntı

"Bilmiyorum ama saçma şeyler aklı başında bir insan tarafından bilinçli olarak yapılırsa artık pek o kadar da saçma görünmüyor. Kötülük her zaman kötülüktür ya da aptallık her zaman aptallıktır. Ama olayların yorumlanmaları biraz da yapanın kişiliğiyle ilgili galiba."

Emma, Jane AustenEmma, Jane Austen
Ahmet Samsa 
23 Eyl 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

İnsanların birbirlerine yaptıkları hemen hemen hiçbir açıklamanın tümüyle doğru olduğu söylenemez. Hiçbirinin en ufacık bir ayrıntısının bile hiç maskelenmediği, azıcık olsun gerçeği saptırmadığı seyrek görülür, hem de çok seyrek.

Emma, Jane AustenEmma, Jane Austen
Nur E. 
24 Eyl 14:47, Kitabı okudu, Puan vermedi

İyi kimselerin birbirini bulup bir araya gelmeleri ne büyük bir mutluluk, değil mi?

Emma, Jane Austen (Sayfa 165)Emma, Jane Austen (Sayfa 165)

Bir erkeğin müziği aşktan üstün tutmasını, gözden çok kulak olmasını, güzel bir ezgiye benim duygularımdan daha çok değer vermesini bağışlayamazdım.

Emma, Jane Austen (Sayfa 181 - can yayınları)Emma, Jane Austen (Sayfa 181 - can yayınları)
Ahmet Samsa 
23 Eyl 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Çekilmez bir kendini beğenmişlikle herkesin duygularını okuyabildiğine inanmış, bağışlanmaz bir küstahlıkla herkesin yaşamını biçimlendirmeye kalkmıştı.

Emma, Jane AustenEmma, Jane Austen
Ahmet Samsa 
23 Eyl 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Şu anda arkadaşların ikisi de Mr. Knightley ile kendilerinden başka hiçbir şey düşünmüyorlardı.

Emma, Jane AustenEmma, Jane Austen