Eroin Güncesi

7,7/10  (38 Oy) · 
150 okunma  · 
34 beğeni  · 
2.816 gösterim
İlk kez yayınlandığında; "Bir alt kültür yazını olarak bizdeki ilk örnek." iddiasıyla sunulmuştu okurlara. Aradan geçen zaman bu kitabın iddiasını doğruladı. 
Hayatı yaşayarak yazan; 1970 yılı doğumlu Kanat Güner, kısa yaşamına sığdırdığı bir çok şeyin yanında "Eroin Güncesi" adlı kitabı da sığdırarak tribünlere kendi dramını oynadı. Anadolu'nun saf değerleriyle yetişip kurtlar sofrasının ortasına savrulan ve bu sofrada kendi kişisel saflığında ötürü değerleri uğruna mücadele etmekten vazgeçmeyen Kanat, bunun bedelini de hayatıyla ödedi: Tıpkı yitik '80 kuşağının bir çok bireyi gibi. İçine itildikleri değer kavramlarının aslında bireyin silikleştiği, çarkların bir parçası olmaya zorlandığı ve adına Üniversite denen kurumların birinden; Tıp Fakültesi 4. sınıftan ayrılmak zorunda kalan Kanat Güner, gördüğü eğitimin en çok işlenen; yani insan hayatının biyolojik şeyi; H(eyç)'i seçerek oynadı kendi dramını...SİTE:ww

"...O bir pil gibi diyordum, pilim boşaltılınca her şey, özellikle insana özgü dürtülerim, sağlığım bozuluyor pili bırakınca normal insana benziyorum. İstediğim, tozpembe bir dünya değil; sizin algıladığınız dünyayı algılayabilmek, diyordum."
Mine Arseven 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Küçük yaşlarda okuyarak hayata farklı bir gözle bakmamı sağlayan kitap. Kahramanın yaşadıklarının gerçek oluşu da eklenince hayli etkileyici bir hal alıyor. Kimi zaman gülerek, kimi zaman şaşırarak, kimi zaman korku ve hayretle, kimi zaman da ağlayarak okunacak bir roman.

Yağmur Koçak 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tamamen hayatın içinden , yalnız kalmışlığın, aşkın, öfkenin, sevginin, sokaktan herhangi bir insanın yaşanmışlığı... Bir bağımlının bakışından , yaşanmışlığından geriye zihnimde bıraktığı hüzün ...

Kahve&Kitap 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanın iliklerine işleyen bir hayat hikayesi.Kitaplar hakkında spoiler vermek istemiyorum.Belki okumak isteyen arkadaşlar olabilir ki,bence gerçekten okunmalı.

Nur E. 
22 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İki kez okuduğum ilk kitap. Gerçek olması nedeniyle çok etkilenmiştim.

mithrandir21 | Uğur D. 
 13 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 6/10 puan

Bir insanın bu beyaz illet vasıtası ile nasıl da adım adım battığını, nasıl adım adım çöktüğünü bizlere güzelce anlatan bir eser. Seneler önce okumuştum, okunmayı bekleyen çok fazla kitabım olmasa kesinlikle tekrardan okurdum.

MELİKE CEYLAN 
14 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çaresiz bir kadın, yarım kalan bir hayat.
Herkesin mutlaka okuması gereken kitaptır.

huzurun peşinde.. 
15 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öncelikle , çok uzun zaman arayıp sonrasında bulduğum bir kitaptır kendileri .. 98-100 sayfalık eski bir kitaba tam 25 tl vererek mutluluktan uçmuşumdur :p kitaba gelecek olursak .. hayatımda okuduğum en iyi kitaplardan bir tanesidir kendileri .. yazarın olayın baş kahramanı olması kitaptaki duygu ve hisleri daha da okuyucuya vermiş bana göre .. Kanat ablanın yaşadıkları çektikleri .. o dönemdeki insanların bakış açıları gerçekten hayret verici .. yaklaşık olarak 3 saatte soluksuz bitirdiğim bir kitaptır kendileri .. her ne kadar çevremden kötü eleştirilerde almış olsam .. nıck nıck nıck okunur mu o kitap eroin falan ne kadar ayıp gibi boş söylemler .. ver hasıl okuyun verdiğiniz paraya ve zamanınıza kesinlikle değecektir .. en kötü tarafı kitabım çalındı .. çok üzülmüştüm o zaman .ç yazımı okuyup elinde olan varsa alabilir satın .. okumaklı kalın ..

Tuana 
03 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Aile... Aile nedir sahiden? Bizi bu hırsa , boşluğa iten aile nedir? Hırs ve ailesinin arasında kaybolmuş zavallı bir kız. Hayatında ailesinin baskıcılığı yüzünden gençlik heveslerini mutluluğunu uyuşturucuda aramış bir kız. Kızlarından çok başarılarına ebeveynlik etmiş bir aile. Ne buna bizi iten ? Dünya mı? Hava atma hırsı mı , kızlarını bu derece aileden uzaklaştıran şey? Yazık, çok yazık...

Gamze Toker 
15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

2006'da okudum diye hatırlıyorum bu kitabı. Haberi görünce aklıma geldi zaten okumuş olduğum. Bile bile lades demenin bir türüydü bu kitap. Çok etkilenmiştim. Bu kitabı görüp de yine de uyuşturucuya devam edenlerin aklı yok diye de düşünmüştüm. Okuyup da yine de başlamak.. Akılsızlık. Hepsi bu.

fikret eroglu 
08 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Eroinin dibine bulaşmış genç bir kzın ibret bir o kadar da dramatik hayatına şahit olduğunuzda içinizi acıtacak bir hikaye

2 /

Kitaptan 39 Alıntı

Ferah 
01 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''...Hayal kurmak çamaşır suyu içmek kadar zor. Yazacak bir şeyim de kalmadığına göre... Evet, artık bitti, perde...''

Eroin Güncesi, Kanat Güner (Sayfa 116)Eroin Güncesi, Kanat Güner (Sayfa 116)
M. 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Biz bir araya gelmesi tehlikeli olan iki kişiydik ve bir araya gelmiştik.

Eroin Güncesi, Kanat GünerEroin Güncesi, Kanat Güner

"Ben galiba hayatım boyunca iki arada gidip geleceğim. Kornişteki perde gibi, raydan çıkana dek."

Eroin Güncesi, Kanat Güner (tabutmag; Edebiyat kisvesinde asiri sanat; Aralik, Ocak, Subat; 03)Eroin Güncesi, Kanat Güner (tabutmag; Edebiyat kisvesinde asiri sanat; Aralik, Ocak, Subat; 03)
M. 
 03 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Geriye daktilosu başında ölüme inanmış, yalnız ve yorgun, parası, inancı, ümidi ve sevgisi tükenmiş bir kadın kalıyor. Kazınmış saçlarıyla kadına benzemiyor ya, öyle bir yaratık işte! Yazacak bir şeyim de kalmadığına göre... Evet, artık bitti, perde...

Eroin Güncesi, Kanat GünerEroin Güncesi, Kanat Güner
Aykut 
15 Kas 2016 · Kitabı okuyor

Düşüncelerimden yorgun düşmek istemiyorum, yaşadıklarımdan mutlu olmak istiyorum.

Eroin Güncesi, Kanat Güner (Sayfa 22 - MB Yayınları)Eroin Güncesi, Kanat Güner (Sayfa 22 - MB Yayınları)
Aykut 
14 Kas 2016 · Kitabı okuyor

Kitabın önsözündeki röportajdan
Çok acı bir şey ama içinde yaşadığımız dönemde, iletişim çağında, kız kitabını yazdı ve sonra da gözlerimizin önünde öldü. "Ben geliyorum" diye diye, göz göre göre olan bir şey. Bunun içinde edebi bir yan da var; bu kız anlatmak istediği şeyi ifade etmenin yolu olarak ölümü seçti sanki...

Eroin Güncesi, Kanat Güner (Sayfa 7 - MB Yayınları)Eroin Güncesi, Kanat Güner (Sayfa 7 - MB Yayınları)
M. 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Şikayetim sevgisizlik. Yanımda konu mankeni gibi bir sevgili taşıyacağıma yalnız olurum, sömürmediğimden, sömürülmediğimden emin olurum daha iyi.

Eroin Güncesi, Kanat Güner (Sayfa 94)Eroin Güncesi, Kanat Güner (Sayfa 94)
Aykut 
14 Kas 2016 · Kitabı okuyor

Kitabın önsözündeki röportajdan
Eğer bir insan "ben yakında öleceğim" diyorsa kendisini o yoldan döndürmek çok profesyonel bir çaba gerektirir. Bizler "bak hayat ne kadar güzel" diyerek bunu başaramayız.

Eroin Güncesi, Kanat Güner (Sayfa 7 - MB Yayınları)Eroin Güncesi, Kanat Güner (Sayfa 7 - MB Yayınları)

"Hey millet, ben ölmeye karar verdim, niye biliyor musunuz, çünkü yaşım 27'ye geldi dayandı, benim gibiler daha fazla yaşamamalı. Allah korusun, ya ölmeye değil de üremeye karar verseydim! Neyse ki aklim hala başımda, sahneye girmem gereken yeri ayarlayamadım ama çıkmam gereken yeri biliyorum. Kendinize iyi bakın, kötü alışkanlıklardan uzak durun."

Eroin Güncesi, Kanat Güner (tabutmag; Edebiyat kisvesinde asiri sanat; Aralik, Ocak, Subat; 03)Eroin Güncesi, Kanat Güner (tabutmag; Edebiyat kisvesinde asiri sanat; Aralik, Ocak, Subat; 03)
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız