Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt

8,4/10  (14 Oy) · 
58 okunma  · 
11 beğeni  · 
700 gösterim
Esir Şehir Üçlemesi'nin ikinci cildi 'Esir Şehrin Mahpusu'nda, Kâmil Bey hapistedir; kendisiyle, ailesiyle ve ait olduğu Osmanlı aristokrasisiyle derin bir hesaplaşmaya girişir. Çürümüş, işbirlikçi aileler, Anadolu'da gitgide güçlenen Kuvayı Milliye direnişi ve hapiste, korkunç bir dram içinde, yapayalnız, kendisini Kurtuluş Mücadelesi'yle yeniden yaratmaya karar veren Kâmil Bey...

"Romancının, romanını yazacağı toplumu, o toplumun insanlarını 'tarihsel gelişimi içerisinde inceleyip, meydana vuracağı özelliklerden, bugünün ve geleceğin zorluklarının çarelerine sağlam dayanaklar bulmak' zorunda olduğunu; bunun için hazır kaynaklar yoksa, bu roman dışı incelemelerin de romancı tarafından yapılması gerektiğini, bunsuz bir roman yazılamayacağını, romancı olunamayacağını da ilk vurgulayan Kemal Tahir olmuştur."
-Mehmet H. Doğan-
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  378
 • ISBN:
  9789752730953
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Halil Yavuz KAYA 
03 Eki 2015, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 8/10 puan

Ne o biraz uzattık mı kitabı okumayı. Sakın bıkkınlık, yılgınlık vardır diye. Araya bayram ve Evlatlar ve torunla tatil girince uzayı verdi.
Büyük usta Kemal Tahir bir üçleme ile kalemlediği "Esir Şehrin İnsanları" nın ilkinde Birinci Cihan savaşının ardından, işgal altında ki ülkenin içinde bulunduğu durumları yurdu kurtarma çabalarını, Kahramanımız Kemal Beyin serüveni olarak kurgulayıp; Kemalin, Anadolu ya yadım hareketlerinden birin de yakayı elle verip yakalanması ile sonlandırmıştı.
İkinci kitap Esir Şehrin Mahpusu. Kemal beyin Tevkifhanede yaşadığı onca olumsuzluklar içinde nasıl yoğrulduğunu, Anadolu da ki mücadelenin nasıl seyrettiğini merak ve heyecanla takip ederken İpten dönme mahkumların Argoları, hapishanenin olmazsa olmazı, ağalık yöntemi, raconu ile mücadelesini Kemal Tahir in muhteşem hikayelemesi, mükemmel anlatımıyla okunması gereken bir güzel eser ortaya çıkmış...

Berfun Berçin 
04 Eki 18:59, Kitabı okudu, 4 günde, Puan vermedi

Kitap içeriği hakkında bilgi içerir.Güzel bir kitaptı.Kamil Bey, bu koğuşta bir Paşa oğlu olarak çok zorlu günler geçirir ve hapishanede genel anlamıyla padişah yanlılarının bulduğu bir yere gelir.Burada geçirdiği yedi yıl anlatılıyor..Hayatında hiç tanımadığı,karşılaşmadığı insanlar ve farklı bir kültür ile karşı karşıya kalan Kamil Bey'in hayatına tanık oluyoruz.Hapiste zor günler geçiren Kamil Bey'in tek üzüntüsü eşi ve kızının gelmemesidir.Kamil bey eşinin uygunsuz davetlere katıldığını öğrenince boşanmaya karar verir.Keyifli okumalar.

Muhammed Işık 
04 Ağu 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Osmanlı içi hesaplaşmaları anlatan güzel bir roman. Kamil bey'in hapse düşüşünü, hapis hayatını bilmediği için başına gelenleri, hapis olan insanların karakter yapıları, koğuş sistemleri o kadar güzel anlatılıyor ki kitabı zevkle okudum.

Nurten Ulaba 
04 Ara 22:14, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 10/10 puan

Bu kitap üç seri halinde okunması gerekiyor. Osmanlı devletinin yıkıldığı kurtuluş savaşı döneminde mahpushanelerin durumunu insanların buralara nasıl düştükleri sade bir dille anlatılıyor .Günümüze de ışık tutması açısından ibretle de okunmalıdır

ihtiyar 
29 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Üçlemenin ikinci kitabı olan “esir şehrin mahpusu”, döneminin “pis işler ”ini büyük bir açıklıkla dile getiren ve okunması keyifli bir kitaptır.

Zafer DENİZ 
23 Şub 10:43, Kitabı okudu, 8/10 puan

Üçlemenin ikinci kitabı. İşgal altındaki bir şehirde birde mahpussanız o zaman çaresizlik gelir bulur sizi. ama inandıysanız çaresizlikten çare bulursunuz

Kitaptan 19 Alıntı

Halil Yavuz KAYA 
03 Eki 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Nice doğru bilinenler yanlış çıkmadı mı? Bence insan en çok görünüşe aldanıyor. Doğru sandığımız yerde yanılıyorsunuz.

Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 265)Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 265)
Halil Yavuz KAYA 
03 Eki 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Dinleyin azizim, bu bizim memleketimizde, kendi kuruntularımızla bunalmaya başladık mı, ancak atasözlerimize sığınacağız.

Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 371)Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 371)
Halil Yavuz KAYA 
18 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Okumuşluk iki yüzlü kılıçtır. Çevirmedin mi, senin elindeyken, gelir boynunu alır.

Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 46)Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 46)
Halil Yavuz KAYA 
 18 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Düş gayetle önemlidir haa. Düş demek, öte dünyadan haber geldi demek...Büyük hocalar, ermiş takımı, düşlere "Dünyanın sekizinci parçası" demişler. Dünya, yedi parça olduğuna göre, Sekizinci parça: Öte dünya... Yalan dünya ile essah dünyanın sınır noktasını uykuda aşıp öte dünyaya ayak basmaktasın!..

Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 101)Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 101)
Halil Yavuz KAYA 
03 Eki 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Topu teres bunların...Bunlar teres de, dünya teres değil mi? Biraz daldı: Evet bu dünyanın yuvarlaklığına aklım yattı. Yuvarlak... Yuvarlak olduğundan dönek... Dönek olduğundan cıvık...

Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 265)Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 265)
Halil Yavuz KAYA 
18 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

"Uyku gözünün hakkı, yemek gövdenin hakkı olduğu gibi, avradının hakkını da unutma! Hangi yüzünden olursa olsun, birinin hakkını yemek Müslümana yasak..."

Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 82)Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 82)
Halil Yavuz KAYA 
03 Eki 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Dava vekili olduğundan cerbezeliydi, namuslu olduğundan da, hem ateşli hem kırıcı... Benim gibi düşünenlere "Yılgın" derdi. "Ödlek" derdi, "siz farkına varmadan sorumluluktan kaçıyorsunuz" derdi. "Politikaya, temiz iş diyen kim yahu?" derdi. Tevfik Fikret'i, çabucak yıldığı için ayıplar, korkulacak şeyin, namusluları kullanmak değil, namussuzluğa alışmak, namussuzluğun içine yerleşip rahatlamak olduğunu söylerdi. "Köprüyü geçene kadar, ayıya dayı derler, sözünü ne yapalım?" rahatça gülerdi de, işi bu yönden tutup yüzüne gözüne bulaştırdığını, yedek subaylığını isteyip canını cepheye attığını... Yani, kendi inancı ölçüsünde düpedüz kaytardığını, aklına bile getirmezdi.

Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 262)Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 262)
Halil Yavuz KAYA 
 03 Eki 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Kendi değerimizdekilerin ya da kendimizden üstün olanların pisliğini neden pislik saymıyoruz. Biz ancak kendimizden aşağı gördüklerimizin pisliklerine iğreniyoruz. Bizim pislik anlayışımız, biraz şey... Yani biraz daha pislik...

Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 141)Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 141)
2 /