Eskici ve Oğulları

7,7/10  (55 Oy) · 
244 okunma  · 
35 beğeni  · 
1.907 gösterim
Türk edebiyatının büyük ustası Orhan Kemal, en yetkin kitaplarından biri olan Eskici ve Oğulları'nda ekonomik koşulların nasıl da aile bağlarını zorladığını ele alıyor. Edebiyatımızda her zaman emeğin, umudun, aydınlığın yanında tavır almış olan Orhan Kemal, insan eliyle kurulan çarpık düzenin nasıl da insanın kendini yozlaştırdığını en iyi dile getiren yazarlarımızdan biri. Eskici ve Oğullan, ekonomik zorluklar nedeniyle çözülmenin eşiğine gelmiş aile ilişkilerini tüm canlılığıyla gözler önüne seriyor.

Orhan Kemal'in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve iyimserliği yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal'in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2008
 • Sayfa Sayısı:
  378
 • ISBN:
  9789752895034
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
02 Ağu 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Yıllar önce okuduğum ve Orhan Kemal'in en sevdiğim kitaplarından bir tanesi.Bir aile dramı iflas etmiş bir aile reisi ve ailesinin etrafında dönen dram; okurken duygulanmamak mümkün değil...

Ceren Acer 
28 Ağu 2015, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 10/10 puan

Orhan Kemal'in kalemini çok sevmeme rağmen, Eskici ve Oğulları romanını oldukça geç okuduğumu düşünüyorum. Keşke daha önce okuyan okurlar kervanına ben de katılabilseydim demekten kendimi alamıyorum. Yazar; güçlü, etkileyici, hayatın gerçeklerini yansıtan üslubuyla, kendine has özgün kalemiyle bir ailenin ekonomik açıdan sıkıntılarını yürek burkan bir işleyişle kaleme almış. Romandaki aile betimlemesi çok gerçekçiydi. Aynı zamanda ailenin fakirlikten dolayı kütlü toplamaya gidip orada da tutunamayışlarını, hastalıkla mücadele edişlerini çok etkileyici bir şekilde kitaba dökmüş yazar. Eskici ve Oğulları romanı iyi ki okumuşum dediğim kitaplar arasında bile değil çünkü, Orhan Kemal'in okuduğum romanları benim için her zaman ayrı bir kategoride olacak. Romanda ders çıkarılabilecek bir sürü dokunuşlar var.

yarım bıraktım çünkü için de hoşuma gitmeyen bazı kelimeler vardı. ilk gördüğüm de ilgimi çekmişti okumaya başladığım da bana göre bir kitap olmadığını anladım.

Rakiye Erdoğan 
09 Eyl 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Gerçekten okunması gereken bir şaheser herkese tavsiye ederim

Mehmet Yılmaz 
14 Eyl 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

MEB’in öğrencilere tavsiye ettiği 100 Temel Eser arasında da yer alan bir roman Eskici ve Oğulları. Orhan Kemal’in en yetkin romanlarından birisi durumunda ve diğer eserlerinden esintiler taşıyor. Orhan Kemal demek biraz da Çukurova’nın Adana’nın folkloru demektir. Cemile, Dünya Evi, Avare Yıllar gibi eserlerinde olduğu gibi burada da yine Adana’nın yoksul ve kenar mahallerinin insanlarını anlatıyor Orhan Kemal.

Eskici Topal, tabiri caizse gençliğinde dağ gibi bir adamdır ve bir bacağını Trablusgarp Harbinde bırakmıştır. Şimdi ise karısı ve yetişkin üç çocuğuyla yaşamakta, bir yandan da hem ayakkabıcılık hem de eskicilik yapmaktadır. Büyük oğlu evlidir ve üç çocuğu vardır. Küçük oğlu deli delişmen döneminde, kızı Zeliha ise genç kızlık çağındadır.

Aile geçim sıkıntısı çekmektedir. Bu nedenle kütlü ( pamuk tohumu ) toplamak için ırgat olarak Çukurova’ya çıkarlar ancak bu çok zahmetli ve hastalıklarla dolu bir iştir. Nitekim romanda bu durum gayet başarılı bir şekilde anlatılıyor.

Romana sonradan dahil olan iki önemli karakter daha var. Bunlar Ünal ve Zeynep. Orhan Kemal, Adana ağzını romanda ustalıkla kullanıyor. Ayrıca Çukurova’nın adeta sembollerinden birisi olan pamuk hasadıyla ilgili de çok şey görebiliyoruz. Sonu ise Cemile ya da Talih Kuşu'ndaki gibi mesela, Orhan Kemal'in tarzına uygun bitiyor.

Romanda cehalet, fukaralık, varoş mahalle kültürü gibi konular da işleniyor. Eskici çok da tutarlı bir adam değil. Romanın en aklı başında kişisi olarak büyük oğul görünüyor. Diğer bütün karakterlerin kişisel zaafları ve hataları var. Ayrıca her ne kadar liseler için 100 Temel Eser arasında yer alsa da bazı sahnelerin ve mukaddesata küfürlü ifadelerin kişisel olarak beni rahatsız ettiğini de ifade etmem lazım.

Meşrebi Kalender 
18 Mar 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Ekonomik durumu arafta olanlara pek de önerilmeyecek bir yazardır Orhan Kemal. Araftakiler yazarın kitaplarını okuduklarında içlerini aciz bir korku sarar ve ardından iğrenç bir şükretme duygusu kaplar."Allah düşmanıma vermesin bu fukaralığı emme en çooooook da bana vermesin" derler ,sinsice, kimsenin duymayacağı bir şekilde.(Aman fukara entelliğimize laf gelmesin).Yazar bu kitapta da hiç bir sözün altını çizmiyor ama damarlarınıza kadar her yazdığını hissettiriyor.MEB bana okulda cebren okutmuştu zaten demeyin, bir daha okuyun ve siz Cebren okutun efenim....

Leyla Huseynzade 
23 Haz 2013, Kitabı okudu, Puan vermedi

Sonu bir az garip.Sanki ardı olmalıymış gibi.Ama yine de güzel roman.Bir ailenin dramatik öyküsü...

Derya Berber Tali 
13 Ara 2015, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 9/10 puan

Orhan Kemal kitaplarıyla tanışmam biraz geç oldu;ancak ilk kitaptan itibaren (okuduğum 3.kitabi) tüm kitaplarını okuma telaşım artıyor. Toplum Yazarı Orhan Kemal bu romanın da 1950'li yıllarda Türkiye'de hızlı makineleşme ve bunun sonucu olarak işsizliğin artması, Zenginin zengin -fakirin daha da fakir oluşunu ,paranin insan ilişkilerini nasıl etkilediğini ,mahalle baskısını ve köyden kente göçün zorluklarını sade bir dille anlatmış.
Ben çok beğenerek okudum ,tavsiye ederim.
Kırdığım 1 puan sadece argo kelimelerin çokluğu sebebiyle ,onun dışında herşey mükemmel.

Baran Gündem 
09 Oca 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Eskici Dükkanı ve ya diğer adıyla Eskici ve Oğulları. Adana'da geçen bir aile dramını gerçekten çok iyi işliyor. Batmış bir baba hepimizin tanıdığı alttan iş çeviren anne :) iki oğul ve brde genç kızlarıyla başlarından geçen bir düzine olay silsilesi. Orhan Kemal in en güzel romanlarından birisi.

Gökhan 
19 Kas 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Orhan Kemal hayatın o acınası gerçekçi yüzünü bir kez daha gözler önüne seriyor. Ve küfürbaz baba ya hak vermemek mümkün değil. Bu dünyada düzen namert in elinde
"Şeref ekmek bulamazken şerefsiz bulur" Ali Kıvırcık

2 /

Kitaptan 4 Alıntı

Dingili yamulan bu kahpe dünyanın demine, devranına, alanına, satanına, ip tutanına....

Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 5)Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 5)

Yahu küfürün adını günah koymuşlar. Sövmeden insan rahatlayabiliyor mu ki?

Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 97)Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 97)

İstersen seni alır kaçarım buradan. Zeynep, Zeynep dur diyorum. Anandan korkma, hiç kimseden korkma. Kaçalım Zeynep. İstersen bekle biraz, gidip ananı boğayım!

Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 345)Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 345)

"*Hüs avrat, yürek soğutma. Hayır dile komşuna hayır gelsin başına..."
*Sus

Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 87 - Everest Yayınları)Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 87 - Everest Yayınları)