Eugenie Grandet

8,3/10  (23 Oy) · 
98 okunma  · 
16 beğeni  · 
2.079 gösterim
Honoré de Balzac'ın dev eseri İnsanlık Komedyası'nın taşra romanlarından biridir Eugénie Grandet. İnsan kusur ve zaaflarının, para hırsının anlatıldığı bu romanda Eugénie Grandet, Saumur'de oturan bir fıçıcının kızıdır. Baba Grandet, tefecilik ve aşırı bir cimrilikle çok büyük bir servet edinmiştir. Hizmetçi Nanon ile birlikte karısına eziyet eder ve Eugénie'nin, kuzeni Charles ile evlenmesine karşı çıkar, çünkü Charles iş hayatında başarılı olamayarak iflas etmiştir. Paris aristokrasisi, sosyal çıkarlar ve para için insanların kendi değerlerini nasıl hiçe saymaları romanın öteki önemli öğeleridir. Eugénie ise hayatın acılarına ve acımasız insani çarka rağmen bozulmadan kalabilecek midir?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  195
 • ISBN:
  9786055249236
 • Çeviri:
  Nuriye Yiğitler
 • Yayınevi:
  Kafe Kültür Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
mustafa tamer akder 
30 Nis 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Muhteşem bir Balzac eseri daha. Kelimeleri o kadar güzel kullanıyor ki insan okuduğu süre boyunca takdir etmekten kendini alamıyor. Kurgu bakımından biraz boşluklu bir yapısı var bence. Konu bakımından ise herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum. Genel olarak yorumlamaya gelirsek. Yazarın bu kitapta ana konusu para hırsı ve cimriliğin en uç noktası. Sadece bu kısmıyla kalmıyor. Çok temiz bir aşkla da tanışıyorsunuz (Balzac da olmazsa olmazdır aşk ama bu kitaptaki beni daha çok etkiledi.). Toplumsal değerleri ve toplumsal zekayı iğnelemeyi çok ustaca bir şekilde kitaba işliyor. Son olarak da Felix Grandet ve Eugénie Grandet karakterlerini kesinlikle tanışmalısınız.

Yusuf Emirhan Er 
27 Ağu 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Her türlü durumda kadınların acı çekmek için erkeklerden daha çok sebebi vardır ve onlardan daha çok üzülürler. Erkekler kuvvetlidirler ve güçlerini sürekli geliştirirler; etkendirler, gelip giderler, meşguldürler, düşünürler ve geleceğe sarılıp tesellilerini orada bulurlar. Charles da böyle yapıyordu. Ama kadın olduğu yerde durur, hiçbir şeyin dağıtamadığı acılarıyla baş başa kalır, erkeğin açtığı uçurumun en dibine kadar iner, derinliğini ölçer ve uçurumu gözyaşları ve sözlerle doldurur. Eugénie de böyle yapıyordu. Alınyazısını öğrenmeye başlıyordu. Hissetmek, sevmek, acı çekmek, kendini feda etmek her zaman kadınların hayatının teması olacaktır. Eugénie de her şeyiyle bir kadındı, onu teselli eden şey dışında. Mutluluk anları, Bossuet'nin muhteşem deyimiyle, duvara serpiştirilmiş çiviler gibi, toplasan bir avuç etmezlerdi. Acılar insanı bekletmezler, Eugénie'ninkiler de yakında geleceklerdi.

beyza beyaz 
24 Kas 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Beğenerek okudum. Bir Fransız kadınının hayatla olan mücadesi. Akıcı bir roman.

Kitap Yızldızı 
11 Eki 21:12, Kitabı okudu, 1 günde, 7/10 puan

Yine güzel bir çalışma ibret alınacak konular var cimriliğin böylesini görmedim dedirtecek türden gerçekten değişik bir çalışma olmuş okuyan herkese keyifli okumalar Türkiye ...

ceren kalay 
19 Ara 2015, Kitabı okudu, 16 günde, Beğendi, 8/10 puan

Klasik Balzac tadı hakim. Aşkın en temiz anlatımı ile tutkunun cimrilikteki yakıcılığını muazzam şekilde anlatmış.keyifli ve vurucu bir roman

Kitaptan 23 Alıntı

DERUN-İ KİTAP 
 06 May 11:20, Kitabı okudu, Puan vermedi

Dünya Klasikleri
''Senin onlardan eksiğin ne? Onlar da senin gibi Adem'in kaburga kemiğinden yaratılmadılar mı?''

Eugenie Grandet, Honore De Balzac (Sayfa 32)Eugenie Grandet, Honore De Balzac (Sayfa 32)
DERUN-İ KİTAP 
 06 May 11:31, Kitabı okudu, Puan vermedi

Dünya Klasikleri
''Paris'te biri için 'İyi kalplidir' dendi mi, bu söz 'Zavallı gibi saf' anlamına gelir.

Eugenie Grandet, Honore De Balzac (Sayfa 78)Eugenie Grandet, Honore De Balzac (Sayfa 78)
DERUN-İ KİTAP 
06 May 19:29, Kitabı okudu, Puan vermedi

Uğruna ilk aşkınızı feda ettiğiniz toplum kurallarına uygun olarak mutlu olun.

Eugenie Grandet, Honore De Balzac (Sayfa 199)Eugenie Grandet, Honore De Balzac (Sayfa 199)
DERUN-İ KİTAP 
06 May 11:15, Kitabı okudu, Puan vermedi

Dünya Klasikleri
Bazı şehirlerin kenar mahallelerinde öyle evler vardır ki görünüşü en loş manastırların, en karanlık toprakların, en hüzünlü yıkıntıların yaşattığı melankoliye eşittir.

Eugenie Grandet, Honore De Balzac (Sayfa 7)Eugenie Grandet, Honore De Balzac (Sayfa 7)
DERUN-İ KİTAP 
06 May 19:27, Kitabı okudu, Puan vermedi

Eğer hayattaki ihtiraslarımdan vazgeçmem gerekirse bana sunduğunuz hayallerle kalbimi titretmiş olduğunuz o sade, temiz mutlulukla seve seve yetineceğimi söylemiş olmuyor muyum?

Eugenie Grandet, Honore De Balzac (Sayfa 190)Eugenie Grandet, Honore De Balzac (Sayfa 190)
3 /