Ev Sahibesi

7,8/10  (45 Oy) · 
230 okunma  · 
37 beğeni  · 
1.547 gösterim
Ünlü eleştirmen V. Belinski bu eser üzerine Dostoyevski'den geleceğin büyük yazarı olarak söz etti. Yazar 1849'da I. Nikola'nın baskıcı rejimine muhalif Petraşevski grubunun üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Kurşuna dizilmek üzereyken cezası sürgün ve zorunlu askerliğe çevrildi. Cezasını tamamlayıp Sibirya'dan döndükten sonra Petersburg'da Vremya dergisini çıkarmaya başladı, yazdığı romanlarla tekrar eski ününe kavuştu. 1847-1848 yılları arasında yayımlanan Ev Sahibesi, Bay Proharçin, Dokuz Mektupluk Roman ve Polzunkov en güzel öyküleri arasında yer aldı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  159
 • ISBN:
  9786053600749
 • Çeviri:
  Tansu Akgün
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
mustafa tamer akder 
06 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Dosto'nun bu kitabıyla tanışacaksanız sizi 4 tane ilginç hikaye bekliyor. Genel olarak insanların yüzeysel samimiyetleri yerden yere vurmuş , insanların dıştan masum görünmesini kanmamak gerektiği ince noktalardan göstermiş , attığın adımları ve yaptığın olayları dikkat etmezsen başına neler getirebileceği kara mizahla ışık tutuyor öykülerde. İlginç insanlarla tanışmak içinde eşsiz bir kitaptır kendileri. Vehasıl Dosto candır iyi bir yayın evinden basılan da büyük bir edebi lezzettir.

Anıl 
25 May 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Ev Sahibesi... ne anlatsam, nereden başlasam bilemiyorum. Kitap ciddi mana da çok açık noktalar bırakmış öyle ki yazar bunu bilhassa yapmış da olabilir. Bende etki yaratan nokta, olayın örgüsünden daha ziyade karakterler ve onların ruh halleriydi. Ana karakter Ordinov, içine kapanık bilime değer veren ve her daim bilim ile uğraş içerisinde olan bir adam. Bunun yanında Ordinov başıboş plansız sokak arşınları ise gelecekteki efsane karakter Raskolnikov'un temelini atar nitelikteydi. Katerina, her insanın yaşamına mutlaka bir şekilde girmiş, ucundan kıyısından hayatlarımıza dokunmuş olan, ruh hali olabildiğine değişken insan profilinde bir bayan. Bir yandan sevgi dolu sözcükler ve gözyaşları diğer yandan umursamaz tavırlar. (Zihnimde, Katerina'nın bahsi geçtiği her kısım sürekli birilerini çağrıştırdı.) Genel anlamda kitap, gerçek ve hayal arası sürekli çelişkilere düşeceğiniz sahnelerin mevcut olduğu, yazının başında da söylediğim gibi açık noktalarını zaman zaman sizlerin tamamlaması gereken, şahane bir eser. Tabi ki öneririm.

Sinem 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitapta ki dört hikayeyi de beğendim. Yazarın farklı bir dili ve farklı bir kurgu yapısı var. Kara Mizah denilebilecek bir şekilde yazıyor anlatmak istediklerini bize yazar. İnsanların iki yüzlülüklerini, kararsızlıklarını, iç dünyalarında ki çatışmalarını farklı bir bakış açısıyla ortaya koyuyor.

Kitap rusça aslından çevrildiği için sanırım çeviri de hatalar yok. Buna rağmen kitapta çoğu yerde boşluklar, anlamda ikililikler, yer yerde kopukluklar vardı. Ev Sahibesi romanında acaba bir detay mı kaçırıyorum diye aynı yeri 3 kere okudum ama yine de anlatımda boşluk olduğunu düşünüyorum. Bir kaç yerde daha aynı şey olunca acaba sorun bende mi yazarın nüktesini mi anlamıyorum acaba bilerek mi yoksa farkında olmadan mı açık bıraktı diye düşündüm durdum :)

Sizi de uzun zaman düşündürecek ve akıldan çıkmayacak bir kitap olacağına eminim. Zannımca bir kere daha okuyacağım. Sorunun cevabını bulursam incelememi güncellerim :)

KörKalem 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap dört öyküden oluşuyor. Şu puanı gerçekten ilk öykü olan Ev Sahibesi için verdim. Ya sen Dostoyevskisin öyle bir öyküyü nasıl yarım bırakıp başka sevdalara dalarsın. Gerçekten Ev Sahibesi ile devam etse enfes bir şey olacakmış. Yazarın ilk kitabı olduğundan mütevellit, pek yadırgamıyorum. Dostoyevski'nin kalemini çok seviyorum, o yüzden ilk eseri merak etmiştim, ilk olmasına rağmen gayet başarılı. Tavsiye ediyorum.

Sık sık yapılan betimlemeler ve dolaylı anlatım okuyucuyu belirli süreden sonra sıkıyor. Fakat genel konu, olaylar ve baş kahramanın iç dünyasının anlatımı gerçekten çok iyi.

Nadiye Aksu Bozan 
17 Kas 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Sanırım farklı bir yayınevi ve farklı bir çevirmenden yeniden okumam gerekiyor. Biraz karışık azicik saçma ve bolca da ruhsal tahlille boğulmuş bir kitap.

Kitaptan 88 Alıntı

Sadettin TANIK 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Evet yaşamak, sevmek... Hele insanları sevmek çok güzel bir duygu...

Ev Sahibesi, DostoyevskiEv Sahibesi, Dostoyevski
KörKalem 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Doğrusu biraz aptal olan ve belki de bu aptallığı yüzünden sevdiğimiz birinin, "birdenbire akıllanması" pek de hoşumuza gidecek bir şey değildir."

Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 84 - İş Bankası Yayınları)Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 84 - İş Bankası Yayınları)
KörKalem 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsan evet, ben insanım, sen ise okumuş aptalın tekisin; çivi gibi herifin tekisin, anladın mı?

Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 111 - İş Bankası Yayınları)Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 111 - İş Bankası Yayınları)
KörKalem 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Söyle bana aşkım, nurum, söyle kalbini nasıl kazanayım?"

Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 43 - İş Bankası Yayınları)Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 43 - İş Bankası Yayınları)
Öznur 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Özgürlük ekmekten tatlı,güneşten güzeldir..."

Ev Sahibesi, DostoyevskiEv Sahibesi, Dostoyevski
UĞURCAN KOÇ 
13 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Özgürlük, akılsız yüreğe göre değildir!

Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 80 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 80 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
KörKalem 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Para beyefendi! Paranız yoksa karnınız doymaz, ve benim beyefendi, doyurmam gereken yedi boğaz var."

Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 102 - İş Bankası Yayınları)Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 102 - İş Bankası Yayınları)
Selman Ç. 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İç sıkıntısı insana zamanı uzun gösteriyor.

Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 45 - Varlık Yayınları)Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 45 - Varlık Yayınları)
Selman Ç. 
31 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zayıf insana özgürlük verirsen, onu sokar torbaya, getirir sana teslim eder. Akılsız yüreğe özgürlük yaramaz!

Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 75 - Varlık Yayınları)Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 75 - Varlık Yayınları)