Ev Sahibesi

7,8/10  (37 Oy) · 
214 okunma  · 
34 beğeni  · 
1.363 gösterim
Ünlü eleştirmen V. Belinski bu eser üzerine Dostoyevski'den geleceğin büyük yazarı olarak söz etti. Yazar 1849'da I. Nikola'nın baskıcı rejimine muhalif Petraşevski grubunun üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Kurşuna dizilmek üzereyken cezası sürgün ve zorunlu askerliğe çevrildi. Cezasını tamamlayıp Sibirya'dan döndükten sonra Petersburg'da Vremya dergisini çıkarmaya başladı, yazdığı romanlarla tekrar eski ününe kavuştu. 1847-1848 yılları arasında yayımlanan Ev Sahibesi, Bay Proharçin, Dokuz Mektupluk Roman ve Polzunkov en güzel öyküleri arasında yer aldı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  159
 • ISBN:
  9786053600749
 • Çeviri:
  Tansu Akgün
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gürkan / M. K. A. 
17 Mar 11:19, Kitabı okudu, 3 günde

Dostoyevski'nin 'Ev Sahibesi' romanı; 'Ev Sahibesi', 'Bay Proharçin', 'Dokuz Mektupluk Roman', 'Polzunkov' öykülerinin bir kitapta buluşmasıdır. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları bu şekil yayınlamayı uygun görmüş. Bana da sürpriz oldu açıkçası. Bir kitapta dört Dostoyevski öyküsü okumuş oldum.

Yazılan dört öykü de kısa ve sizin zamanınızı çok fazla almıyor. Birkaç günde okunabilecek öyküler. Bu öykülerin içerisinde sadece 'Pulzunkov' adlı öyküyü anlamakta zorlandım. Onun dışında anlaşılmayacak bir durum yoktu.

Öykülerin geneli için konuşmam gerekirse; bir 'Beyaz Geceler' veya 'İnsancıklar' kadar olmasa da okunası Dostoyevski öykülerinden. Öyküler kısa olduğu için çok fazla ayrıntı vermek istemiyorum. Dostoyevski öykülerini seviyorsanız sıkılmadan okuyabilirsiniz.

mustafa tamer akder 
06 Mar 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Dosto'nun bu kitabıyla tanışacaksanız sizi 4 tane ilginç hikaye bekliyor. Genel olarak insanların yüzeysel samimiyetleri yerden yere vurmuş , insanların dıştan masum görünmesini kanmamak gerektiği ince noktalardan göstermiş , attığın adımları ve yaptığın olayları dikkat etmezsen başına neler getirebileceği kara mizahla ışık tutuyor öykülerde. İlginç insanlarla tanışmak içinde eşsiz bir kitaptır kendileri. Vehasıl Dosto candır iyi bir yayın evinden basılan da büyük bir edebi lezzettir.

Anıl 
25 May 09:39, Kitabı okudu, 4 günde, 9/10 puan

Ev Sahibesi... ne anlatsam, nereden başlasam bilemiyorum. Kitap ciddi mana da çok açık noktalar bırakmış öyle ki yazar bunu bilhassa yapmış da olabilir. Bende etki yaratan nokta, olayın örgüsünden daha ziyade karakterler ve onların ruh halleriydi. Ana karakter Ordinov, içine kapanık bilime değer veren ve her daim bilim ile uğraş içerisinde olan bir adam. Bunun yanında Ordinov başıboş plansız sokak arşınları ise gelecekteki efsane karakter Raskolnikov'un temelini atar nitelikteydi. Katerina, her insanın yaşamına mutlaka bir şekilde girmiş, ucundan kıyısından hayatlarımıza dokunmuş olan, ruh hali olabildiğine değişken insan profilinde bir bayan. Bir yandan sevgi dolu sözcükler ve gözyaşları diğer yandan umursamaz tavırlar. (Zihnimde, Katerina'nın bahsi geçtiği her kısım sürekli birilerini çağrıştırdı.) Genel anlamda kitap, gerçek ve hayal arası sürekli çelişkilere düşeceğiniz sahnelerin mevcut olduğu, yazının başında da söylediğim gibi açık noktalarını zaman zaman sizlerin tamamlaması gereken, şahane bir eser. Tabi ki öneririm.

Sinem 
17 Eyl 22:11, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Kitapta ki dört hikayeyi de beğendim. Yazarın farklı bir dili ve farklı bir kurgu yapısı var. Kara Mizah denilebilecek bir şekilde yazıyor anlatmak istediklerini bize yazar. İnsanların iki yüzlülüklerini, kararsızlıklarını, iç dünyalarında ki çatışmalarını farklı bir bakış açısıyla ortaya koyuyor.

Kitap rusça aslından çevrildiği için sanırım çeviri de hatalar yok. Buna rağmen kitapta çoğu yerde boşluklar, anlamda ikililikler, yer yerde kopukluklar vardı. Ev Sahibesi romanında acaba bir detay mı kaçırıyorum diye aynı yeri 3 kere okudum ama yine de anlatımda boşluk olduğunu düşünüyorum. Bir kaç yerde daha aynı şey olunca acaba sorun bende mi yazarın nüktesini mi anlamıyorum acaba bilerek mi yoksa farkında olmadan mı açık bıraktı diye düşündüm durdum :)

Sizi de uzun zaman düşündürecek ve akıldan çıkmayacak bir kitap olacağına eminim. Zannımca bir kere daha okuyacağım. Sorunun cevabını bulursam incelememi güncellerim :)

Sık sık yapılan betimlemeler ve dolaylı anlatım okuyucuyu belirli süreden sonra sıkıyor. Fakat genel konu, olaylar ve baş kahramanın iç dünyasının anlatımı gerçekten çok iyi.

Nadiye Aksu Bozan 
17 Kas 2015, Kitabı okudu, 4 günde, Puan vermedi

Sanırım farklı bir yayınevi ve farklı bir çevirmenden yeniden okumam gerekiyor. Biraz karışık azicik saçma ve bolca da ruhsal tahlille boğulmuş bir kitap.

Kitaptan 52 Alıntı

UĞURCAN KOÇ 
13 Eyl 23:54, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Özgürlük, akılsız yüreğe göre değildir!

Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 80 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 80 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Beyza Keskin 
19 Tem 16:41, Kitabı okudu, Puan vermedi

Beni sabah olmayan bir uykuya yatır ki, her şey unutulup gitsin...!!!

Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 119 - aslı yayınları)Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 119 - aslı yayınları)
Sevgi Özlahlan 
12 Şub 21:17, Kitabı okudu, 5/10 puan

''Doğrusu budala olan, belki de budalalığı yüzünden sevdiğimiz adamın durup dururken akıllanması hiç de hoşa gidecek bir şey değildir.''

Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 78)Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 78)
Mâsiva 
29 Ara 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

"Ölsem daha iyi" diye düşündü.Ne söylediğinin farkına varmadan kurumuş dudaklarından,"Ölsem daha iyi..."

Ev Sahibesi, DostoyevskiEv Sahibesi, Dostoyevski
Mustafa Erdi ATILGAN 
20 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

- Tuhaf çocuksun... Vazgeç, bundan iki gözüm, üzme kendini. Gel şuracığa, masaya otur, burası güneş görüyor.

Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 33 - Varlık Yayınları - Nihal Yalaza Taluy Çevirisi)Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 33 - Varlık Yayınları - Nihal Yalaza Taluy Çevirisi)
Mâsiva 
 30 Ara 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

-Bilmiyorsun sen, hiçbir şey bilmiyorsun, dedi. Ben her zaman böyleyim. Hep korkuyorum. Üzme beni artık.

Ev Sahibesi, DostoyevskiEv Sahibesi, Dostoyevski

Kitap sandığını açtı ve kitaplarını masanın üstüne dizdi. / Kalbini heyecanlı bir sevinçle dolduran hayali gözünün önüne geliyordu. Donuk, fakir hayatı birden öyle bir saadetle doluvermişti!.

Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 20)Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 20)