Evvelotel

9,0/10  (5 Oy) · 
13 okunma  · 
4 beğeni  · 
595 gösterim
Evvel Otel'e geldik. Annem babana bu otelin sahibi kim? diye sordu. Baban benim dedi. Annem babandan babamı aşağıya çağırmasını istedi. Baban hanım git işine dedi. Annem ben onun karısıyım deyince baban bembeyaz oldu. O sırada babamla o kadın merdivenlerden iniyorlardı, el ele tutuşmuşlardı. Babam durdu, baban durdu, o kadın durdu, annem, ben, dünya, kâinat her şey durdu bir an. Annem elimi öyle bir sıktı ki, acıdan soluğum kesildi. Anneme baktım, babama bakıyordu. Babam onu seviyorum dedi, başıyla kadını işaret ederek. O kadar. Annem bayılırken çığlık attım, çünkü elimi sıkı sıkı tutan eli bir anda boşalmış, yumuşak, soğuk bir ölü eli olmuştu. Baban koştu, annemi kaldırdı. Ben annemin başında hüngür hüngür ağlıyordum. Ağlarken koskoca çocuk olduğumu düşünüyordum.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  9789750717871
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gülçehre Aydın 
21 Eyl 03:07, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 10/10 puan

İki bağımsız kitabın bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş bir yapıt: Evvelotel-Saklı. Okuduğum en etkileyici hikayelerdi. Günlük hayatta da görülebilen, hatta yer yer bu ne kadar da bana benziyor ya da böyle bir şey benim başımdan da geçmişti, diyeceğiniz bir eser.
Elinizden bırakamayacağınız ve her hikayede biraz daha hayatın gerçeklerine yaklaşacağınız, insanların ne denli yalnız olduğunu ve bu yalnızlıkta nasıl yok olduğunu anlayacağınız etkileyici bir kitap.
"Saklı" adlı kitapla ödül almış ve "Evvelotel" ile bunu birleştirmeyi düşünüp hikayelerin nasıl da birbirini tamamladığını gösteren bir yazar var karşımızda. Okuyun, okutturun!

İlknur Tunçbilek 
24 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

cümleler o kadar özenle seçilmiş kelimelerden oluşmuşki anlatılmak istenileni insan yüreğinde hissediyor.Birden okur olmaktan çıkıp hikayeyi yaşıyorsunuz.Sonu hüzünle biten yada sonu gelmeyen hikayelerde kahraman siz, komşunuz , arkadaşınız, vs. oluyor. İşte bu yüzden seviyorum Ayfer TUNÇ 'u . Gizli olan beni ortaya çıkarıyor.Hikayeler artık benim parçam oluyor.

kevser 
01 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

9 adet öykü içeren bu kitapta Ayfer Tunç'un başarıyla anlattığı karamsar ve bir şekilde mutsuz olmuş insanların hikayeleri var. Bir Aziz Bey Hadisesi adlı öyküsü kadar olmasa da beğendiğimi belirtmeliyim.

Kitaptaki öykülerin bazıları birbirini tamamlayan aynı insanların aynı hikayelerinin farklı bir yönlerinin anlatılmasıyla oluşturulmuş. Oldukça değişik bir yöntem bu. Yani bazı öyküleri başka bir öyküde bazen geçmişe bazen ileriye giderek genişleterek anlatmış Ayfer Tunç. Önemli bir yazar, acıklı hikayeler. Fakat dediğim gibi Bir Aziz Bey Hadisesi değil.

Kitaptan 6 Alıntı

Gülçehre Aydın 
18 Eyl 21:15, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Çok mu büyüktü aşkınız, dedim.
Hayır ikimiz de çok yalnızdık, dedi."

Evvelotel, Ayfer Tunç (Sayfa 83 - Can Yayınları)Evvelotel, Ayfer Tunç (Sayfa 83 - Can Yayınları)
Gülçehre Aydın 
18 Eyl 21:17, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Mesela sevilmeme korkusu, bir kadını sevmekten vazgeçebileceği sınıra kadar zorlarsın. Sınırı hissettiğin anda sevmekten vazgeçen sen olursun."

Evvelotel, Ayfer Tunç (Sayfa 87 - Can Yayınları)Evvelotel, Ayfer Tunç (Sayfa 87 - Can Yayınları)
Gülçehre Aydın 
18 Eyl 22:56, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"... insanın yalnızlığa kolayca alışabildiğini düşündüm. Ama yabancılığa alışmak zordu, insan yalnızken yabancılığa alışamıyordu, yalnızlığına kaçmak istiyordu."

Evvelotel, Ayfer Tunç (Sayfa 102 - Can Yayınları)Evvelotel, Ayfer Tunç (Sayfa 102 - Can Yayınları)
Gülçehre Aydın 
18 Eyl 23:56, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Yalanlarıyla hayatımı güzelleştirdi, dedi; evet yalan söylüyor, ama doğruyu yaşamaktan bıktım artık."

Evvelotel, Ayfer Tunç (Sayfa 125 - Can Yayınları)Evvelotel, Ayfer Tunç (Sayfa 125 - Can Yayınları)
Gülçehre Aydın 
18 Eyl 17:48, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Bir arkadaşım olsa ne iyi olurdu dedim. Ama anlatacaklarından korkan insanların arkadaşları olmamalı."

Evvelotel, Ayfer Tunç (Sayfa 22 - Can Yayınları)Evvelotel, Ayfer Tunç (Sayfa 22 - Can Yayınları)
Gülçehre Aydın 
18 Eyl 18:15, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Açık kapılara hiç dayanasım yoktur benim, kapılar kapanmalıdır, dünya güvenilmez bir yerdir çünkü. Kapısını kapalı tutmayan kirli bir suyun içeri sızmasına, kendini çürütmesine, yok etmesine razı demektir; ama belki de doğrusu budur, dünya yorucu bir yerdir çünkü."

Evvelotel, Ayfer Tunç (Sayfa 44 - Can Yayınları)Evvelotel, Ayfer Tunç (Sayfa 44 - Can Yayınları)