Eylembilim Bütün Eserleri 7

8,6/10  (35 Oy) · 
106 okunma  · 
27 beğeni  · 
1.189 gösterim
Geçtiğimiz yıl 20. ölüm yıldönümünü idrak ettiğimiz Oğuz Atay'ın bitiremeden aramızdan ayrıldığı son eseri nihayet "tamamlandı". Uzun "edebî polisiye" uğraşlara rağmen ilk bölümü bulunamayan Eylembilim'i yıllar önce, Oğuz Atay okurlarının istekleri karşısında Günlük'e ekleyerek yayımlamak "zorunda" kalmıştık. İyi de yapmışız... Belki de bu sayede, edebiyatımızın yeri doldurulamaz usta kaleminin bu "son başyapıt"ını, ailesinin de değerli katkılarıyla gün ışığına çıkarabildik. Şimdi, Cevat Çapan'ın "Oğuz Atay'a Mektup"uyla ve Günlük'ten ayrı bir kitap olarak sunuyoruz. Eylembilim, başlığı gibi, Oğuz Atay'a özgü ironinin bütün inceliklerini taşıyor.

Ülke 12 Mart arefesindedir. Öğrenci çatışmaları, üniversite işgalleri, forumlar... Romanın kahramanları, olaylar karşısında saf tutmaya ya da tutmamaya çalışan "akademikler"dir. Bir üniversitede gelişen olaylar, bir matematik profesörünün, Server Gözbudak'ın "hatırat"ından nakledilir. Oğuz Atay Eylembilim'de, Cevat Çapan'ın "Oğuz Atay'a Mektup"ta belirttiği gibi, kara mizah gösterilerinden birinin daha doruklarına ulaştırıyor bizleri...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  114
 • ISBN:
  9789754706994
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
KubraYSN 
06 Nis 17:58, Kitabı okudu, 7/10 puan

''Arkadaşlar yanımızda olmayan herkes düşmandır.Tarafsız kalanlar,karşı tarafı destekliyor demektir.'' şeklindeki bir anlayışı ömrüm boyunca kabul etmeyeceğim doğrudur.Kalın kafalılığın en uç raddesine gelmiş bir örnektir şu cümle.Bir yazarı ilk kez okumak için seçilmiş,çok yanlış bir kitaptı sadece.

Kitaptan 14 Alıntı

Durumum çok kötü sevgilim diyordu; belki bugünlerde intihar ederim. Bana yaşama gücü veremez misin?

Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 80)Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 80)

Hem duvarına köylü çorabı asan hem de Beethovenlar dinleyenler yok mu. Onların arasına neden karışmadım? Tekrar uyumayı denesem diye bir an düşündüm, vazgeçtim. Bir kere, herkes beni kapışmıyordu. Ayrıca bir de şey vardı ben bu ‘arasına karışmak' denilen davranıştan ürkerdim. Sanki hapishane gibi bir şeydi bu

Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 72)Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 72)
missprufrock 
15 Eyl 2014, Kitabı okudu, 10/10 puan

Olaylar gelişirken kendilerini izlemesini bilmeyenler birdenbire bir maceranın ortasında çaresiz kalırlar.

Eylembilim, Oğuz AtayEylembilim, Oğuz Atay

Dairede onun yokluğunun anlaşılmadığını öğrenmişti sonradan. Çevresinde yokluğunun anlaşılmayacağı bir düzen kurulmuştu kendiliğinden. Belki ölümünü bile gazetelerden öğrenirdi dairedekiler. Başkaları da zaten öğrenmezlerdi.

Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 64)Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 64)

Tanzimattan beri iktidardaki ya da iktidara
gelmek isteyen çeşitli topluluklar kenarlarda köşelerde nice insan öldürtmüştü. İmparatorluk döneminde bile bu cinayetlere daha sert tepkiler olmuştu. Biz özgürlüğün olduğu ileri sürülen bir dönemde kimden
korkuyorduk.

Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 91)Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 91)
KubraYSN 
06 Nis 17:49, Kitabı okudu, İnceledi, 7/10 puan

Bize bırakmazlar dostum,dedim.Ve bize,bizden başka kimse acımaz .

Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 38)Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 38)
Kemal Basmacı 
13 Eki 22:18, Kitabı okudu, Puan vermedi

Yarattığım hayal kırıklığı için herkesten özür dilerim.

Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 20)Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 20)
KubraYSN 
06 Nis 17:52, Kitabı okudu, İnceledi, 7/10 puan

Gözlerimi hemen kaçırdım .İnsanların gözlerine bakamamak samimiyetsizlikse bende ondan çok vardı.

Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 68)Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 68)
KubraYSN 
06 Nis 17:45, Kitabı okudu, İnceledi, 7/10 puan

İlk gençliğimde kendimi çekici bir erkek sanırdım,ama bu sanımı benimle paylaşacak bir kadın çıkmadığı için,bir süre ortalıkta mahsun ve kalbi kırılmış olarak dolaşmayı denedim.

Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 20)Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 20)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Arkada Kalanlar: "Posthumous Books"
Arkada Kalanlar: "Posthumous Books" Bugünlerde Umberto Eco’nun yeni bir kitabı yayınlanabilir desem ne dersiniz? 19 Şubat 2016 edebiyat ve kültür dünyası için önemli iki kaybın yaşandığı, Umberto Eco ve Harper Lee’nin gözlerini bu dünyaya kapadığı bir tarihti. Ancak Umberto Eco’nun “Pape Satàn Aleppe: Chronicles of a Liquid Society” adlı kitabının İtalyancası 26 Şubat’ta yayınlandı. Yakında İngilizce ve Türkçe baskısını da görebiliriz. Peki yazarlarının ölümünden sonra yayınlanan diğer kitapları merak ettiniz mi?