Eylül

7,4/10  (265 Oy) · 
1.637 okunma  · 
180 beğeni  · 
5.234 gösterim
Bir kadınla, kocasının yakın arkadaşı olan bir adam arasında yaşanan yasak aşk ve bunlardan habersiz kocanın ruhsal durumları, kadının ve erkeğin toplumsal rolleri çarpıcı bir şekilde anlatılmaktadır.

Yasak aşkın heyecanı, imkânsızlığı, şüpheler, kıskançlıklar, vicdan azapları, öfke ve tutku, “karanlık” ve “erkeklik” halleri…

Kaderimizi biz mi çizeriz yoksa çevremizdekiler mi?

Ya da kaderin önüne geçilemez mi?
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786054756124
 • Yayınevi:
  Tutku Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
28 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Günümüze kadar gelmiş psikolojik bir başyapıt.Eserin ilk başları biraz ağır olsada Suad'ın aşkı, suçluluk duygusu ,bunalımları ve vicdan muhassebesini yaptığı güzel bir eser...
Eylül ,ismi gibi hazin bir yasak aşkın romanı...

Bayan Okur 
30 Mar 22:02, Kitabı okudu, 3 günde, 8/10 puan

Kitabın başında isimler birbirine girdi dedim yok bu kitap olmaz. Ama yavaş yavaş okudukça karakterler kafama oturdu ve okuduğum kitaplar arasında da edebiyatımızda olduğu gibi önemli bir yere sahip oldu.
Kitabın içeriğine gelmek isterim. Ben bu kitapta genel olarak baş kısımda paradan bahsediklmesinden çok sıkılmıştım ama kitabın ona göre şekillendiğini gördükçe daha da hevesli okudum. İyiki okudum.

Fuat YERLİTAŞ 
21 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Yazılışının üzerinden 115 yıl geçmiş olsa da bu güne kadar okuduğum en başarılı kitaplardan biri. Eskimeyecek ve her zaman okunmaya değecek bir kitap. Aslına bakıldığında kitaptaki olaylar ancak bir hikaye oluşturabilecek genişlikte ve olaylar karışmıyor. Basit bir kurgusu var; ancak kahramanların iç dünyasını işlemekteki başarısı sizi kitaba çekiyor. Olayları Necip'in ve Suat'ın gözünden ayrı ayrı görüyorsunuz. Bu bir taraftan onların iç dünyalarına girmenizi sağlarken, diğer taraftan dışarıdan görünenle içeride yaşananlar arasındaki tezadı görmenizi sağlıyor. Ayrıca insanların konuşamadıklarında nasıl yanlış anlamalara yöneldikleri ve yanlış değerlendirmelerin duygu dünyası üzerinde yarattığı yıkım da çıplak bir şekilde ortaya koyuluyor. Mevcut toplum düzeni içinde mutlu sonla bitmesi imkansız bir hikaye için olabilecek en mutlu sonu da yakalamış sanırım yazar. Hem ana kahramanların isteği bir bakıma gerçekleşirken, diğer taraftan toplum veya eserde toplumu da temsil eden diğer kahramanlar zarar görmemiş oluyor.

@sevgul 
11 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

İlk psikoloik romanımız, akıcılık deli dolu merak bekleyenler için uygun değil ; fakat yoğun duyguları okumaktan zevk alanlar için fevkalede. Psikoloik roman olmasından dolayı zaten yalın ve o dönemin diline binaen biraz ağır .Ben 6. sınıfta iken okumuştum ve tam bana göre dolu dolu bir kitap olduğunu hissetmiştim.Bir adamın eşine ilgisizliği,onun aheste aheste ellerinden akıp gidişini
ve küllenen aşkın yeni bir adamla nasıl alevlendiğini anlatan harikulade bir eser..Tüm kalbimle tavsiye ediyorum...

Eskimeyecek ve her zaman okunmaya değecek bir kitap. Aslına bakıldığında kitaptaki olaylar ancak bir hikaye oluşturabilecek genişlikte ve olaylar karışmıyor.

DersaadeT 
30 Ağu 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Buram buram Serveti Fünun dönemi kokan bi eser. İlk psikolojik romanlarımızdan. Ben çok sevemem Serveti Fünun döneminin dramatik özelliklerini ama dönemin başarılı eserlerindendir. Yazarın dili bi çoğuna göre daha bi olgunlaşmış olay örgüsü de Tanzimat Dönemi'ne nazaran daha bir gelişmiştir. Süreyya ve onun karısı Suat ve akrabaları olan Necip Bey ile aralarında geçen olayları anlatmaktadır.
Tipik yasak aşk , aşk üçgenini içermektedir.Eşinle çok mutlusun ama bi anda başka birine de aşık olabiliyorsun ??
Kısacası beni sinirlendiren eserlerden:)) Bi eserin dönemine göre başarılı olması o eseri sevmeye yetmiyor tabi :))

ozge 
04 Nis 10:14, Kitabı okudu, 63 günde, Puan vermedi

Elimdeki baskı eski tarihli olduğu için birçok anlamadığım kelimeler vardı. Ancak konu yine de anlaşılırdı. Kitapta aslında yasak bir aşk anlatılıyor. Aile dostları Necip ve Suat arasındaki aşk. Günümüz ile kıyaslandığında aradaki ilişki son derece masum hatta çocukça kalıyor. Böylesine derin,içten duygulardan günübirlik ,tüketim toplumuna nasıl geçebildik diye düşündürüyor insanı. Sevgilisinin elini tutmak mümkün olmadığı için eldivenine bile tutkuyla bağlanmak günümüz bakış açısıyla yeterince anlaşılacak bir konu değil. Kitapta eski Boğaziçi yaşantısı da çok güzel anlatılmış. O dönemi yaşar gibi oluyorsunuz.

Burcu Karabil 
12 Ağu 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Seneler önce bitsin diye saç baş yolduğum bir kitap Eylül.. ama böyle klasikleri tekrar okumak lazım.. Belki o tasvirleri,yogun aşk anlatım ve duygularını anlamak ve okuyabilmek icin yaşantıların olması lazım. Sürükleyici kitap sevenlerdenseniz okumanızı tavsiye etmem. Ama edebiyatın ilklerinden oldugu icin en azından mutlak göz gezdirilmesi gerekiyor.

Sümeyye Nevra Yıldız 
23 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

İnsanı düşüncelere sokan bir kitaptı açıkçası. Kitap; Necip, Suad, Süreyya üçgeni arasında gidip geliyor. Bazen haklı buluyor bazen kızıyorsunuz okurken...
Yazıldığı döneme bakılarak konusu çok modern bulunabilir. Anlatımı psikoloji romanı olmasına rağmen sıkıcılıktan uzaktı. Kitap derin tahlillerden oluşuyor olay akışı gereğince yavaş ilerliyordu. Okurken merak ederek, düşünerek ve bazı şeyleri sorgulayarak okudum.
Kitapta üç kelimeye dikkat çekilmişti. 'Aşk, Eylül, Namus'. Gerçek aşkı görerek, sorgulayarak başlayıp; insan hayatındaki Eylül'ü görerek devam edip; namusu sorgulayarak devam ettim. Son ise zaten beklemediğim bir son olmakla birlikte bu öykü için en iyi son bu muydu diye düşündüren bir sondu.
Kesinlikle tavsiye ederim. Klasikleri seviyorsanız ve değerli bir kitap okumak istiyorsanız tercih etmelisiniz.

gizem özger 
20 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Okuduğum ilk piskoloji romanı olarak çok iyiydi..
Karakterlerin isimleri başta şaşırmıştım kadının İsmi Suad ve Erkek karakterin ismi Süreyya olması ilginçti gerçekten..
Suad ve necib in arasında geçen yasak aşk anlatılan bu kitabı seveceksinizdir..

5 /

Kitaptan 64 Alıntı

Bir gün kendisinin de ölme ihtimalini...Dünyada üç saniyelik bir misafir olduğunu, bu misfirliğin böyle dertli ve acı şeylerle berbat edilmesinin ne kadar yazık ve zahmete değmez sıkıntıları bulunduğunu düşündü...

Eylül, Mehmet RaufEylül, Mehmet Rauf
seher 
06 Oca 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kalabalık içinde yalnız yaşamak, kalabalık içinde gezip beraber bir köşeye kaçmak, işte asıl zevk budur. İnsan kalpleri, birbirine bağlılığın ne demek olduğunu o zaman anlar. Ben seni ne kadar sevdiğimi başka kadınları gördüğüm zaman anlıyorum."

Eylül, Mehmet RaufEylül, Mehmet Rauf

İyi bir kızcağız mı? Canlı mı cansız mı? O yaratığa şimdiye kadar kimse rast gelmemiş, eğer bir tılsımla benim için bu mümkün olacaksa... Bence kadınların iyisi kötüsü yoktur, onların hepsi kadındır, hepsi kadındır...

Eylül, Mehmet RaufEylül, Mehmet Rauf

Düşündükçe Suad'ı değil, onun ruhunu, sade ruhunu sevdiğini görüyordu. Bu büsbütün başka bir aşk, yeni bir aşktı.
Onu, ele geçiremeyeceği, sahiplenemeyeceği, başka hiçbir kadında bulamayacağı için seviyordu. Bakışı için, gülümseyişi için seviyordu.

Eylül, Mehmet RaufEylül, Mehmet Rauf
Nur Dönmez 
09 Tem 23:13, Kitabı okudu, 8/10 puan

"Azıcık fedakarlığa katlanılmayınca hiçbir şey yapmak mümkün değildir."

Eylül, Mehmet Rauf (Sayfa 60)Eylül, Mehmet Rauf (Sayfa 60)
Emine Vargılı 
06 Kas 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Birdenbire karşındaki aynada kendisini gördü. Başkalaşmış yüzünde gözleri o kadar garip bir bakışla bakıyordu ki, durdu. Bu gözler sanki aynadan kendine "Niçin?"diye bakıyor gibi geldi.

Eylül, Mehmet Rauf (Sayfa 87)Eylül, Mehmet Rauf (Sayfa 87)
Yusuf Kaplan 
26 Kas 2014, Kitabı okudu, 8/10 puan

Ben seni ne kadar sevdiğimi başka kadınları gördüğüm zaman anlıyorum.

Eylül, Mehmet Rauf (Sayfa 10)Eylül, Mehmet Rauf (Sayfa 10)
Emine Vargılı 
07 Kas 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Hiçbir kadına aşık olmadığı zaman bile aşka aşıktır.

Eylül, Mehmet Rauf (Sayfa 90)Eylül, Mehmet Rauf (Sayfa 90)
Nur Dönmez 
09 Tem 23:17, Kitabı okudu, 8/10 puan

"Sevmeye gelince, o böylece sokaktan geçerken karşıdan görmekle erkek sevmeyi anlamıyordu. Bu ona seveyim diye sevmek gibi geliyordu; sevmek için bilmeyerek sevmek[...]. Her bulduğu ile aşk oyunları yapmak, işte onların sevmeleri."

Eylül, Mehmet Rauf (Sayfa 255)Eylül, Mehmet Rauf (Sayfa 255)

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız