Fatih - Harbiye

7,5/10  (287 Oy) · 
1.949 okunma  · 
208 beğeni  · 
4.721 gösterim
Eğlenceli, danslı, şaşaalı zengin ve modern bir hayatın baştan çıkarıcı çekiciliği...

Sakin, mütevazı, denenmiş dostluklarla ve eski değerlerle donatılmış bir hayatın insanı saran huzuru...

Bu iki hayat tarzı arasında hafif bir baş dönmesiyle gelgitler yaşayan bir genç kız.

Yeni bir hayat biçimine doğru koşmak isterken kendi geçmişine ve sevgilerine ihanet ettiğini düşünmenin yarattığı tedirginlikler.

Bu toprağın musikisi içinde güven ve sükûnet vaat eden bir sevgiliyle parıltılı bir şıklıkla kadınların başını döndüren zengin bir genç.
(Arka Kapak'tan)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  124
 • ISBN:
  9789756363997
 • Yayınevi:
  Alkım Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Kübra A. 
06 Tem 02:34, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Yıllar evvel okumuştum, bir daha okuyacaklarım arasında duruyordu. Dün başladım, şimdi bitirdim ve Peyami Safa'nın tekrar tekrar okunası bir yazar olduğunu bir kez daha gördüm.

Bu kitap bir dil ziyafeti, bir hâl ziyafeti, bir anlam ziyafeti. Birçok cümlenin ifade edilişi o kadar güzel ki eski kelimelerle konuşulan o döneme sevgim bi kat daha arttı.

İnce bir kitap olmasına rağmen muhteviyatı (edebiyatımı da konuşturayım biraz :) ) kuvvetli, düşündürücü ve hisse çıkartıcı. Her insanın içine düşebileceği hevesleri, bunların bizim için önemini, sonra o önemi nasıl kaybedebileceğini anlatmış. Daha önemlisi kültürümüzü aydın bir bakış açısıyla değerlendirmiş.

Kitap benim için güzel bir hatıra, kaliteli vakit geçirdiğim bir dem olarak kitaplığımda eski yerini aldı.

Peyami Safa saygıyı sonuna kadar hak eden müthiş yazarlardan biridir. Elimde neredeyse 1 yılda okunacak kitap olmasa yapacağım ilk iş okumadığım kitaplarından birini edinmek olurdu. Okuyacaklara keyifli okumalar dilerim.

Şimdi Fatih-Harbiye'yi bitirdim. Bu kitabı okumadan önce dizisine rast gelmiştim birkaç kez. Kitabı elime aldığımda da eminim diziyle birçok yönünden ayrılmıştır diye düşündüm. Nitekim şu anda bitirdiğim bu kitap bana diziyle hiç bir alakası olmadığı için büyük mutluluk verdi.. :)

Eren 
25 Nis 11:02, Kitabı okudu, Puan vermedi

Peyami Safa, Fatih-Harbiye’de iki cinsiyet ve iki semt üzerinden medeniyet çatışmasını konu alır. Romanın ana karakteri Neriman, Şark musikisi ile Garp musikisini karşılaştırır ve Şark musikisinin tıpkı insanları gibi yavaş, Garp musikisinin ise yine tıpkı insanları gibi hareketli olduğunu söyler. Aynı şekilde, Fatih’in durağan ve hareketsizliği karşısında Harbiye’nin cıvıl cıvıl ve hareketli olmasına dikkat çeker. “Şarklılar kedi besler, kediler ise kendileri gibi uyuşuk, miskindir” der. “Garplılar ise köpek besler; köpekler her daim uyanık ve hareketlidir”.

Tüm bu fikirlerin karşısında ise; Şinasi, Neriman’ın babası Faiz Bey ve çevrelerindeki diğer insanlar yer alır. Bu insanların ortak özelliği; zeki, derinlikli ve dürüst olmalarıdır. Örneğin Neriman yalanlar söyler fakat Şinasi bu yalanları fark ettiği halde, Neriman’ın yüzüne vurmadan acısını çekecek kadar erdemlidir. Safa, Şinasi üzerinden Şarklılığı resmeder. Şinasi Batı müziğini içi boş görür ve Doğu müziğinin ne kadar derinlikli olduğunu savunur. İnsanlar, mecbur oldukları için değil, bilerek, isteyerek ve severek seçmişlerdir Şarklı olmayı. Bunu bir ayrıcalık olarak görürler, Neriman ve onun gibi düşünenlerin aksine.
Mutlu Okumalarr..

Rümeysa Moğol 
10 Haz 2015, Beğendi, 8/10 puan

Batılılaşmak mı? Bazen evet bazen hayırrrr asla diyebildiğimiz fakat zamanın da bizi götürdüğü en tehlikeli şey sanki.Aslında yanlış da demiş olabilirim çünkü yanlış batılılaşmak diyelim doğru olsun cümlem.Kimi zaman bizi bizden alan ve özenti ile başlayan yanlış batılılaşmayı bu derece sade ve güzel bir dille anlatmış yazar.AŞKIN sonu onca farklılaşmaya rağmen selamet olmuş ya o da bir derece daha artısı daha.Bence okunası bir kitap.

Metin Özdemir 
 13 Tem 13:34, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 7/10 puan

Dünya küçüldükçe daha çok doğu kültürü ile yetişmiş halkımızın bir şekilde farklı kültürlerle karşılaşacağı muhakkak. Peyami Safa'nın bu kitabında da batı kültürü ve doğu kültürü arasında kalan insanların ikilemlerini anlatıyor. Sahte-pırıltılı bir yaşam mı? Belli sınırlar içinde öze dönelik bir yaşam mı? gibi çelişkiler. Zannımca bu da bir dönemde geriye kaldı.( Kısmen tamamıyla olmasa da) Şahsi fikrim siz kendinizden eminseniz, yani iradeniz ne kadar kuvvetliyse sağlam, belirli çerçeveler arasında o kadar rahat dolaşabilirsiniz ve mutlu da olmak mümkün. Ama şu an günümüzde televizyonun da,internetin de yaygınlaşmasıyla artık tüm ülkelerde kültür,düşünce,yaşayış biçimini,hassasiyetlerini az çok belirli durumlara göre bilgi sahibiyiz. Keşke tüm insanlar empati kurabilse. Birbirlerimizin iyi yönlerini alabilsek... Bir döneme ışık tutan bir eser. Günümüz şartlarda insanların kaygan bir zeminde yürümesi gibi... Keşke tüm dünya kardeş olabilse...( ütopik olsa da) Her gün dünyanın her tarafında zulümler,haksızlıklar,savaşlar,öç almalar, kan akıtmalar. Keşke dünyaya sevgiyi bulaştırabilsek... Yaşama sırrımızı hakkıyla eda edebilsek...

Aleyna Cınar 
21 Nis 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Doğu ve Batı'yı en güzel şekilde anlatmış bize Peyami Safa.Bir tarafta uygun görülmeyen davranışın diğer tarafta ne kadar modern karşılandığı ve bir genç kızın bu iki taraf arasında kalışı çok güzel işlenmiş..

Zeyli 
29 Tem 17:02, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 9/10 puan

Yine klasiklerden mükemmel bir Peyami Safa romanı... Beğenmemek elde değil. Doğu ve Batı karşılaştırılması o kadar incelikli anlatılmış ki ayakta alkışlıyorum. Ayrıca bu konuyu genç bir kız üzerinden anlatması kitabı okumanın yaş sınırı olmasını engellemiş. Harikulade...

Dilek 
15 May 17:46, Kitabı okudu, Puan vermedi

Doğu kültürüyle yetişmiş, ardından Batı kültürüyle tanışıp iki kültüre de ait olamamış Neriman'ın iç savaşı anlatılıyor. Kitabın her bölümünde belirgin ya da gizli olarak Doğu-Batı kültürleri çarpıştırılıyor. Doğuluların kedi, Batılıların köpek beslemesi ya da Batılıların kokuları ile Doğuluların kokuları. Neriman'ın kendi kültürünü küçük görerek toplumunun edebiyatına, giyim kuşamına karşı gelişi ve Batı'nın balolarını ve lüks yaşamını kültür olarak benimsemeye çalışması, sonucunda da yeniden Doğu'ya yönelmesi işleniyor. Karakterlerin ruhsal betimlemelerinin çok güçlü olduğunu ve Neriman, Faiz Bey ve Şinasi'nin gerçeğe yatkın karakterler olduğunu düşünüyorum. Özellikle Neriman'ın kendini ifade edemediğini düşünmesi ve içine düştüğü düşünce havuzundan çıkmak için çırpınması çok güzel ifade edilmiş.

✴Believe Me Final ✴ 
 17 Tem 17:12, Kitabı okudu, 16 günde, Beğendi, 6/10 puan

Zengin ve Fakirleri anlatan bir kitap
Zengin erkek ve Fakir erkek arasında aşk yaşayan neriman vardır kitapta.
Garp ile Şark müziklerini karşılaştıran, müzik aletleri, yaşadığı yerler, hayvanlarini ve danslarini anlatiyor.

AYEF 
14 Mar 22:27, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

bir aşk bu kadar mı ulaşılmaz ve ulaşılabilir, bir dram ve aşk zaten böyle bir üstad tarafından yazılabilirdi satırlarda kaybolup bir çok kere karakterlerin yerinde hissettim kendimi

ihtiyar 
25 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

İstanbul üzerinden ülkemizde cereyan eden Batılaşma çalışmaları ve yeni nesille eski nesil arasında oluşmaya başlayan uçurum. Batılaşma algısı aynı zamanda devletçe alınan bazı kararlarla birlikte yaşatılmaya çalışılmış ve Osmanlı ile bağlar koparılmıştır. Peyami Safa bu durumu kitaptaki Neriman karakteri üzerinde yüzeyselde olsa işlemiştir. Batılaşma akımı şekilperest kişiliklerle birlikte hayatımıza saçma sapan bir şekilde girmiştir. Bir kültür elinin tersiyle itilerek yerine başka bir kültür getirilebilir mi? Bence bu yapılmak istenmiş ve bugünkü Türkiye olmuştur. Kitap bu sancıların içindeki ülkede yaşananları bir aile üzerinden dediğim gibi yüzeysel bir şekilde anlatmıştır. Peyami Safa'yı okuduğum kitapları itibari ile sevmişimdir. Bu nedenle bu kitabını da öneririm. Bilemediğimiz (yabancı !)kelimeler var elbette, 1930 yılında basılmış bir eserdeki kelimeleri anlayamıyoruz, Batılaşıyoruz işte....

Yasin Eren 
31 Ara 2015, Kitabı okudu, 1 günde, 7/10 puan

Türk klasiklerinin temel taşlarından olan eser, Doğu medeniyetinden gittikçe uzaklaşan ve batı medeniyetine ilgi duymaya başlayan Neriman'ın hikayesini anlatıyor. Tema olarak; Doğu-Batı çatışması olarak adlandırılan romanın bildiğim kadarıyla dizisi de çekildi.

Merdümgiriz 
29 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Fatih-Harbiye bir tezin,teşhisin romanıdır. Tanzimattan kopup gelen,Milli Mücadele Devrinde ve sonraki yıllarda alevlenen batılılaşma hareketlerinin Türk tipinde ve cemiyetindeki etkilerini incelemektedir. Şarkın ve Garbın mükemmel anlatımı..

Suskun/ca 
29 Ara 2015, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kelimelerle tarif edemeyeceğim kadar mükemmel bir kitaptı. Cumhuriyet sonrası batılaşma süreci... Ve enfes anlatımı ile Peyami Safa... En sevdiklerim arasında yerini aldı çoktan.

Nur E. 
03 Mar 2015, Kitabı okudu, 6/10 puan

diziyle olan farklarını gördüm güzel sadece ve öz bir roman tavsiye edilebilir. sıkıcı değil.
birde eklemek istiyorum!..
bence eksik bir sonla bitmiş maalesef

Peyami Safa'nın okumuş olduğum ilk kitabı ; uzun zaman önce okumuştum arkadaşlarım dizisini izliyorlardı o zamanlar , kısa bir kitap olduğu için boş bir gününüzde rahatlıkla bitirebileceğiniz cinsten ...
Karakterle belli başlı karışık olay döngüsü yok fakat benim kızdığım tek olay bu olay kitabın ana düşüncesi ( fikri )
NERİMAN NEDEN NEDEN NEDEN
belki de benim yapılan bir hatayı affedememe gibi sıkıntılarım olduğundandır
Ama neden gidip geri geldin Şinasi'nin yerinde olsam bir daha asla güvenmezdim asla !!!!

Doğu ve batı arasındaki farklılıkları; genç bir kızın iki dünya arasındaki sıkışmışlığını, ikisinden de kopamaz ama ikisini de isteyen ikilemini çok keyifli bir hikayede okudum. Kİtap boyunca sanki bir kulağınızda keman ve piyano çalınırken diğerinde kanun ve ney çalınıyormuş tadı aldım.

NİLAY ÖZTÜRK 
30 Nis 2015, Kitabı okudu, 4/10 puan

Peyami Safa, genç Türkiye'nin doğu ile batı ya da kitaptaki deyimiyle şark ile garp kültürleri arasındaki bocalamasını Neriman karakteri üzerinden anlatıyor.Kitabın tek bir olay üzerine kurulu olması ve olay akışının çok fazla ilerlememesi eksik yönleri diyebilirim.

3 /

Kitaptan 39 Alıntı

Nur E. 
02 Mar 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 6/10 puan

''... kendi kendini aldatmak, başkalarını kanıdırmak kadar basit değildir ve insan kendi içindeki adaletten ürkmeye başlar.''

Fatih - Harbiye, Peyami SafaFatih - Harbiye, Peyami Safa
BİROL COŞKUN 
28 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Samimî olamayız, hiç kimse tam bir surette samimî olamaz; en samimî insanlar kimlerdir, bilir misiniz? Vahşiler!

Fatih - Harbiye, Peyami SafaFatih - Harbiye, Peyami Safa
Aysel 
22 Kas 2014, Kitabı okudu, 6/10 puan

Bir aralık etrafına ve insanların yüzlerine baktı. Tramvayda hiç kimse gülümsemiyordu. Hepsinde yük taşıyan insanların yorgunluğu ve bezginliği var. Tramvay onları bir tarafa götürmese, hepsi oldukları yerde senelerce kalacaklarmış gibi ezik ve bitik, hepsinde bir bedbinlik. En küçük sebeplerle kavgaya bahane arıyorlar.

Fatih - Harbiye, Peyami SafaFatih - Harbiye, Peyami Safa

Şinasi, Neriman'a söylediği sözlerin onda bu akşam daha az alaka uyandırdığını anladıkça yükselen ve yorulan sesiyle cevabını bile alamadığı şeyler soruyordu.

Fatih - Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 7)Fatih - Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 7)
Metin Özdemir 
12 Tem 22:11, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

Ah efendim, bizi bizden daha iyi biliyorlar, Mesnevi'yi de Rubaiyat'ı da Gazali'yi de Farabi'yi de bizden çok okuyorlar; bizi bizden daha çok takdir ediyorlar; bizim bizden daha büyük düşmanımız yoktur efendim, yoktur.

Fatih - Harbiye, Peyami SafaFatih - Harbiye, Peyami Safa
Aysel 
22 Kas 2014, Kitabı okudu, 6/10 puan

Neriman düşündü ve bir anda şarklıların kedileri ve garblıların köpekleri niçin bu kadar sevdiğini anladı. Hristiyan evlerinde köpek ve Müslüman evlerinde kedi bolluğu şundandı:
Şarklılar kediye, garblılar köpeğe benziyorlar! Kedi yer, içer, yatar, uyur, doğurur; hayatı hep minder üstünde ve rüya içinde geçer; gözleri bazı uyanıkken bile rüya görüyormuş gibidir; lâpacı, tembel ve hayalperest mahlûk, çalışmayı hiç sevmez.
Köpek diri, çevik, atılgandır. İşe yarar; bir çok işlere yarar. Uyurken bile uyanıktır. En küçük sesleri bile duyar, sıçrar, bağırır.

Fatih - Harbiye, Peyami SafaFatih - Harbiye, Peyami Safa
Aysel 
22 Kas 2014, Kitabı okudu, 6/10 puan

Niçin, sen artık dünkü sen değilsin? Niçin, biz bugün ikimiz de kıymetli bir şey kaybetmiş gibiyiz? Niçin bugünün düne benzemiyor? Niçin dünkü gibi rahat adımlar atamıyorsun? Niçin böyle oldun?

Fatih - Harbiye, Peyami SafaFatih - Harbiye, Peyami Safa
Aysel 
22 Kas 2014, Kitabı okudu, 6/10 puan

Ah, insanlar niçin her şeyi anlayamıyorlar? Beş dakika, on dakika, yarım saat kendilerini unutsalar, kendilerini karşındakinin yerine koysalar, tam onun gibi -fakat hiç eksiksiz ve tam- onun gibi duysalar, her şey ne kadar yerli yerinde olacak. Hayır! İlla ki zıddiyetler,öfkeler, yanlış anlaşmalar, kıskançlıklar, inatlar, şüpheler, hakim olmak arzuları...

Fatih - Harbiye, Peyami SafaFatih - Harbiye, Peyami Safa
rukiye altop 
16 Ağu 17:41, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Hristiyan evlerinde köpek ve Müslüman evlerinde kedi bolluğu şundandı: Şarklılar kediye, garplılar köpeğe benziyorlar! Kedi yer, içer, yatar, uyur, doğurur; hayatı hep minder üstünde ve rüya görüyormuş gibidir; lapacı, tenbel ve hayalperest mahluk, çalışmayı hiç sevmez. Köpek diri, çevik, atılgandır. İşe yarar; birçok işlere yarar. Uyurken bile uyanıktır. En küçük sesleri bile duyar, sıçrar, bağırır.

Fatih - Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 45)Fatih - Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 45)
Beyza Yuksel 
27 Kas 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Ağlamak katıla katıla ağlamak, ağladıkça sarhoş olarak ve kendini kaybederek ve hıçkırarak ve hıçkırıklarının sesini duyarak ve katılarak ve katıldıkça kendini toplayarak ve kendini topladıkça yeniden katılarak ağlamak. ..

Fatih - Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 90)Fatih - Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 90)
Corpus 
25 Eki 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

-Aman hep o kara kaplı kitap… Başka yok mu? Yazmış da ne olmuş? Sizden başka onu kim okuyor?

-Senden başka bu kitabı pek çok insan okuyor.

-Aman… hep tenbeller, hayalperestler…

-Hayır… Frenkler de okuyor. Bu gibi eserlerin garpta bir tanesinin yüzlerce türü basılmış tercümeleri vardır. Avam da okur, havas da okur velâkin sen okumazsın, mazursun da. Mekteplerinizde böyle şey kalmadı. Bir İngiliz kızına Sadi’yi sorsan bilir, sen Şarklı olduğun halde bilmezsin. Kabahat sende mi, Sadi’de mi?

Fatih - Harbiye, Peyami SafaFatih - Harbiye, Peyami Safa
3 /