Filin Yolculuğu

7,9/10  (27 Oy) · 
59 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.258 gösterim
Kıta Avrupası'nın en batısından, Lizbon'dan Viyana'ya doğru yola çıkan bir fil ile bakıcısı yoksul Subhro'nun ve bu tuhaf yolculuğun hikâyesidir Filin Yolculuğu. 16. yüzyılda, Portekiz kralı III. João, kuzeni Kutsal Roma-Germen İmparatoru II. Maximilian'a hediye olarak gönderir fil Süleyman'ı. Süleyman ile Subhro, yanlarında kendilerine eşlik eden Portekiz kralının korumaları ve yardımcı ırgatlarla zorlu yolculuklarına başlarlar. Portekiz'i, İtalya'yı, Alpler'i geçerken hayatlarında ilk kez bir Hintliyle karşılaşan, ilk kez bir fil gören köylüleri ve kasabalıları şaşırtır ve etkilerler. Yolculuğun ikinci bölümünde bizzat İmparator Maximilian ve karısı Maria tarafından karşılanır ve Viyana'ya onlarla birlikte giderler. José Saramago'nun bu en eğlenceli romanında, fil terbiyecisi Subhro'nun erdemi, pasifist felsefesi ve yaşama bakışındaki doğallık ve Süleyman'ın emir kabul etmeyen doğası, yolculuğun ritmini belirlerken, insanların ruhlarında değişimlere yol açar. Hinduizm, mistisizm ve Hıristiyanlık hikâyeleriyle, mucizelerle renklenen romanda Süleyman ve Subhro'nun dokunduğu insanlar, kilisenin söz verdiği türden bir mucizeyle karşılaşmazlar ama bu yabancılar onların ruhlarında derin izler bırakır. Saramago her zamanki ince mizahıyla, muhteşem metaforlarıyla ve insana dair gözlemleriyle olağanüstü bir yolculuğu anlatıyor.
(Tanıtım bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9786054764853
 • Orijinal Adı:
  A Viagem do Elefante
 • Çeviri:
  Pınar Savaş
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
kays el ecer 
18 May 14:38, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

ustam ve beni okumadım okuyacağımı da sanmıyorum
kitabın aslını okudum zaten
oyuna devam ediyoruz
ne zaman üretim aşamasını geçeceğimizi biilmiyorum

Özge Uzun 
29 Mar 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Daha önce hiç jose saramago kitabı okumamıştım. Tek kelimeyle şaşırtıcıydı. Noktalama işaretleri kullanılmaması ve yazım kurallarına uyulmamasına alışmam zor oldu. Okuyacak olanlar buna hazırlıklı olmalı. Ayrıca yazar benim genelde amatörce bulduğum ve sevmediğim şekilde sürekli hikayeye girip düşüncelerini paylaşmış. Bunun bir hikayeye bu kadar yakıştığına bu kadar doğal durduğuna ilk kez şahit oldum. Kesinlikle ön yargılı olmamak lazım. Son olarak yazarın tarzına da bilgisine de hayran olmamak elde değil. Kitabı okuyanlar çok şey kazanırlar diye düşünüyorum.

Aslı T. 
03 Haz 08:47, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 8/10 puan

Filin Yolculuğu – José Saramago

Yazarın son, benimse okuduğum ilk kitabı. Lizbon'dan Viyana'ya diplomatik ilişkileri düzeltmek adına ''politik bir araç’’ olarak kullanılan ''Süleyman’’ adlı fil ve bakıcısıyla beraber bir kafilenin yolculuğu anlatılmış kitapta. İnsanların ne kadar cahil olabileceğini, nüktedan ve eleştirel üslûpla başarılı bir şekilde kaleme almış yazar.

Kitapta noktalama işaretlerinden sadece virgül ve nokta kullanılmış; imlâ kuralları da gözetilmemiş. Bu konuyla ilgili çevirmenin açıklamasının bulunduğu önsözün okunması gerektiğini düşünüyorum.

Keyifli, farklı bir kitap okumak isteyenler için ''Filin Yolculuğu’’ güzel bir tercih olabilir…

Fatih DOĞANCI 
03 Kas 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Kitap gerçekten de bir filin ve korunmasından, bakımından sorumlu bir grup insanın yolculuğunu anlatıyor. Yol boyunca uğranan yerlerdeki insanların bu dev yaratığa duydukları merak, yol boyunca yaşananlar..Keyifli ve hoş bir kitap..

Kitaptan 18 Alıntı

kays el ecer 
 28 May 09:53, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Kays El Ecer
Koşup odasına kapandı ve günün geri kalanını ağlayarak geçirdi

Filin Yolculuğu, José Saramago (Sayfa 196 - son satırları)Filin Yolculuğu, José Saramago (Sayfa 196 - son satırları)

Çok tuhaf bir yaratıktır insanoğlu, nice önemsiz nedenle korkunç uykusuzluklar çeker de, savaş arifesinde mışıl mışıl uyur.

Filin Yolculuğu, José SaramagoFilin Yolculuğu, José Saramago
Damla. 
08 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Yerin kulağı vardır denir, bir de yıldızların kulaklarının boyutlarını düşünelim.

Filin Yolculuğu, José SaramagoFilin Yolculuğu, José Saramago

Burada mükemmelin iyinin düşmanı olduğunu bir kez daha görmekle kalmıyoruz, iyinin ne kadar çabalarsa çabalasın mükemmelin kesip attığı tırnak dahi olamayacağını da görüyoruz.

Filin Yolculuğu, José SaramagoFilin Yolculuğu, José Saramago
Eylül 
28 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Hayatın bir sürü kartı vardır kuşkusuz ve en umulmadık anlarda masaya sürer.

Filin Yolculuğu, José SaramagoFilin Yolculuğu, José Saramago
2 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Beklendiğimiz yere mutlaka varırız
Beklendiğimiz yere mutlaka varırız José Saramago’nun aynı adlı romanından çizgiye uyarlanan Filin Yolculuğu bir kervanın hikâyesi. Roman, Joao Amaral’ın muhteşem çizgileriyle resimli destana dönüşmüş.
Elif Şafak’ın Yeni Kitabı Için Intihal Iddiası
Elif Şafak’ın Yeni Kitabı Için Intihal Iddiası Elif Şafak’ın yeni kitabı “Ustam ve Ben” intihal tartışması altında satışa başladı. Şafak’ın kitabının konusunu yazar Nobelli yazar Jose Saramago’nun “Filin Yolculuğu” kitabından aldığı iddia ediliyor.