Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca

9,0/10  (35 Oy) · 
96 okunma  · 
26 beğeni  · 
1.612 gösterim
Türkiye'nin evrensel yazarı Yaşar Kemal YKY'de... Yaşar Kemal Anadolu'nun binlerce yıllık kültüründen beslenerek yazdığı büyük ve modern romanlarla, ABD'den İngiltere'ye, İtalya'dan Tunus'a, Norveç'ten Kanada'ya, dünyanın dört bir yanında tanındı. Yazdıkları doğu ile batı arasında köklü bir kültürün ve verimli bir coğrafyanın yarattığı, çağlar ötesi gür ses olarak kabul edildi, sevilerek okundu; okunuyor. 15 Ocak'ta okurla buluşacak 40 olağanüstü kitabın tasarımında Abidin Dino'dan Avni Arbaş'a, Turan Erol'dan Bedri Rahmi Eyuboğlu'na kadar pek çok Türk ressamın resimleri ve Ara Güler'in fotoğrafları kullanıldı. "Türkiye"nin Evrensel Yazarı. Yaşar Kemal tüm Yapıtlarıyla karşınızda.

Tadımlık

Filler Sultanı'nda bir halk masalından yola çıkılarak güç ve haklılık arasındaki ilişki ele alınmıştır. Filler Sultanı gücüne güvenerek karıncalara savaş açar. Haklı ya da haksız olmak onun için önemli değildir. Gücünü kendinden milyonlarca kez küçük karıncalar üzerinde denemektir niyeti. Ancak karıncalar birleşir ve haksızlığa boyun eğmeden filler sultanlığını devirirler.

"Eğer insan soyunun bu en zaliminin simgesini, benzerini hayvanlar arasında arayacak olsaydım, belki timsahları bulurdum, boa yılanlarını bulurdum. Yok yok, sanmıyorum ki yeryüzünde bu zalimleri simgeleyecek korkunçlukta bir hayvan türü bulabilelim..."
Yaşar Kemal

"Korkusuz bir toplum eleştiricisidir Yaşar Kemal. Ve eşsiz bir şair. Onu okuyan herkes büyüleyici, güçlü anlatım yeteneğine hayran kalır."
Dagens Nyheter, (İsviçre)

"Yaşar Kemal'in özgün, becerikli ya da bilge bir anlatıcıdan çok daha başka bir şey olduğunu kabul etmek gerekir bir kez daha. Kişileriyle anlattıkları arasında hiç mesafe olmaması, belki de yazarlığının sözlü halk edebiyatıyla ilişkili olarak doğmasından kaynaklanır."
Journal de Centre, (Fransa)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789750806735
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
sezen 
14 May 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 8/10 puan

#Yaşar Kemal'in kitaplarını her okuduğumda içimde yeniden umutlar filizleniyor. Gerçekleri anlatıyor, zulmü ve haksızlıkları ama asla umutsuzluğa suruklemiyor. Gerek yaşadığımız doneme, gerek tabiata karsı yeni bir göz ediniyorum gibi hissediyorum, eserin kapağını kapadıktan sonra.

#Yaşar Kemal'in yazmış olduğu bu alegorik eser sanırım dünyada haksızlıklar bitmedikçe evrensel kalacak. Filler sultanı karıncalara kafayı takar. Onları ezmek için bazen şiddete başvurur, bazen sinsi yöntemler kullanır. Filler sultanından daha kötü olan birileri varsa, onlarda hüdhüd kuşları. Sıradan birinin mevki sahibi olunca etrafında türeyen kraldan daha kralcı tayfa, onun egolarını daha da güçlendirip halkı ezme planlarını birlikte yaparlar.

#Bir de kırmızı sakallı topal karınca vardır, demirci, sözünü esirgemeyen bir emekçi. Şanı iktidarı her ne kadar şatafatlı olsa da filler sultanının aklından bu topal karınca hiç çıkmaz. Her zaman diğerlerini uyandırabileceği fikri, ona hiç rahat vermez.

#Hüdhüd kuşu Ulukepez ile filler sultanı, karıncaların kendi öz benliklerini unutmaları için pek çok yola başvurur. Bunların başında, karıncaların dillerini yok etmek gelir. Dilleri ellerinden alınan karıncalar, kendilerini fil sanmaya baslar çünkü... Asimilasyon politikalarının en ünlüsü dil üzerine oynanan oyunlardır. Yaşar Kemal bunu çok güzel işlemiş.

#Bir de sarıca karıncalar var. Karınca görünümlü işbirlikçiler... Diğerlerinin arasına sızıp, fillere bilgi taşırlar. Yurtsever görünümlü karıncalar aslında kendi sınıfının en büyük düşmanı...

#Kitapta bulabilecek daha pek fazla motif var. Hepinize keyifli okumalar dilerim. Yasar Kemal'in yaydığı sıcacık iyimserlik hepinizi sarsın.

Onur Özkan 
 10 Oca 12:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yaşar Kemal;
“Bu romanda, karıncaların kişiliklerini, yaratıcılıklarını ellerinden
alabilmek için filler önce karıncalara özdillerini unutturmaya çalışıyorlar.
Fil okulu açıyorlar. Karıncaları filleştirme okulu.
Romandaki bu görüntünün benzerini Türkiye’de her zaman görebiliriz.
Türkiye’de az mı karıncayı fil yapma okulu var?
Emperyalizmin baş amacı da insanları kendi kendilerine
karşı yabancılaştırmaktır. Karıncayı filleştirme okulları, borazanlar,
kitle haberleşme araçlarıyla beyin yıkayıcı her türlü yayın yapılıyor ama
sonunda bütün bunlar karıncaları özbenliğinden koparamıyor
ve karıncalar sonunda filleri yenilgiye uğratıyor.

Biz de inanıyoruz ki, çağımız insanlığı, kendisini kendisine
yabancılaştırmaya çalışanlara yenilmeyecektir. İnsanlığı insanlıktan
çıkarmak için çağımızda öylesine çabalar harcanıyor ki,
şöyle ilk bakışta karanlık, korkunç umutsuz bir duvarla karşılaşıyoruz.
Ama biliyoruz ki, bunun yıkılışı yakındır."

Bu kitap bir halk öyküsünden ilham alarak,
insanlık ile sömürü düzeninin savaşını konu alır.
Gelecek güzel günler için umut dolu bir mücadeleyi anlatır.
Yaşar Kemal’in Kırmızı Sakallı Topal Karınca'sının da dediği gibi;
“Savaşın umutsuzu mu olurmuş hiç!"
“Umutsuz girilmiş savaş, savaş değil ölümdür, savaşın biçimi türü vardır.
Savaşa umutla girersin, yenilirsin o başka, ama umutla girersin.”

Süreyya Can 
08 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocuk kitabı gibi görünen. fakat altında siyasi eleştiriler bulunan Yaşar Kemal romanı.Emperyalizm, bir işçi sınıfı oluşturup buişçi sınıfını sonuna kadar sömürme durumunun bir eleştirisi yapılmış kitapta. Konuların halk hikayesi formunda işlenmesi ise bu ağır konuları sıkıcı olamaktan bir nebze olsun kurtarmış. Kitap sonunda fillerden nefret edebilirsiniz fakat okunası bir kitap...

Fırat Çağlar MANTAŞ 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yaşar Kemal'in okuduğum ilk kitabıydı. Kullandığı dile ve betimlemelere hayran kaldım. İnce Memed serisiyle bu hayranlık daha da arttı tabiki. bu kitap hangi yaşta okunursa okunsun mutlaka bir şeyler öğretebilen bir eser. toplum ve insanlık adına her şey var bu kitapta.

Serkan bayram 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

mücadele ve direnme ancak bu kadar güzel anlatılır. tam bir usta işi karınca ve fil tezatıyla kazanmanın. başarmanın inançla. her zaman mümkün olabileceğinin farkına varıyorusunuz.

Selver KONAK 
02 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yaşar Kemal de bir büyücü olsa gerek..Öyle ki yazıları beni büyülüyor

Arda Çolakoğlu 
01 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitapta çok güzel bir hikaye anlatılmıştır.Kolay anlaşılırdır ve ders vericidir.Aynı zamanda proleter bilinci de uyandırıcı niteliktedir.

Hüseyin Düver 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Güncel meseleleri ve aslında hem bizim hem arap devletlerinin bir çoğunun nasıl diktatörlerce yönetildiğini çok güzel anlatmış. Yerli bir Hayvan Çiftliği demek çok yerinde olur. Ayrıntılı incelemem

http://kanvekuller.blogspot.com.tr/...sultan-ile-krmz.html

Bora 
30 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ben size fil olabilirsiniz dedim filsiniz demedim.
Bazı hayvanlar eşittir bazıları ise daha eşittir.
Soluk soluğa bir kitap,güzel ama tekrarlı bir anlatım.

Kitaptan 28 Alıntı

sezen 
04 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bu ülkelerin, bu kentlerin, bu kirginin öcunu senden alacağız, ey zalim, ey ahmak, ey sersem sultan. Bu yaptığın yanına kalmayacak, eeey tepeden tırnağa kana batmış, sen eey kocaman, kör gözlü zulüm dağı. "

Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 19)Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 19)
Selver KONAK 
02 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Umutsuzluk tutsaklığın gıdasıdır. Umutsuzluk köleliğin anasıdır. Umutsuzluk yüreğin yıkımıdır."

Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 192)Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 192)
Mehmet Sinan Gündüz 
 28 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zaten bütün yaratıklar görselerdi,duysalardı savaşı,duyabilselerdi savaş çığlıklarını bu dünyada savaş olmazdı. Savaşın iğrençliği bilinmeyen bir şeydir de... Savaşın kötülüğü saklanan bir şeydir de, yaratıklar onun için edebiliyorlar savaşı.

Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 12)Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 12)
sezen 
 12 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hayınlık ahmak olur, ne kadar kurnaz gözükse de... Başbuğ karınca hemen topalın bu geriye dönüşünü yuttu. Çünkü kendisini bütün dünyanın en akıllısı sanıyordu.

Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 149)Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 149)
Onur Özkan 
05 Oca 11:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Savaş
"...bütün yaratıklar görselerdi, duysalardı savaşı,
bütün yaratıklar duyabilselerdi savaş çığlıklarını
bu dünyada savaş olmazdı.
Savaşın iğrençliği bilinmeyen bir şeydir de...
Savaşın kötülüğü saklanan bir şeydir de,
yaratıklar onun için kabul edebiliyorlar savaşı.”

Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (YKY)Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (YKY)
Süreyya Can 
05 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Zaten büyün yaratıklar görselerdi,duysalardı savaşı, bütün yaratıklar duyabilselerdi savaş çığlıklarını bu dünyada savaş olmazdı. Savaşın iğrençliği bilinmeyen bir şeydir de...Savaşın kötülüğü saklanan bir şeydir de, yaratıklar onun için kabul ediyor savaşı...

Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar KemalFiller Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal
Hilmi Can AKTAŞ 
25 Ağu 2016 · Puan vermedi

"İnsanlar tuhaftırlar, tuhaf kılıklı karıncalardan da beter. Çünkü o insanların yasaları berbattır. Biri yer bini bakar, kıyamet de ondan kopar, derler, bir türlü o bekledikleri kıyamet kopmaz. Bini çalışır aç kalır, on bini, yüz bini çalışır aç kalır, birisi, yalnız birisi döke saça yer, tıksırıncaya kadar yer yer doymaz. Her çağda bir şey uydururlar, şimdi bütün işleri güçleri beşe alıp ona satmaktır bir şeyi. Toprağı alıp toprağı satıyorlar, ağacı suyu, insanı, ellerine ne geçerse, analarını, babalarını, çocuklarını, karılarını, gözleri şu evrende neyi görürse alıp satıyorlar. Taşı alıp taşı, yıldızı, altını, elması, çiçeği, yüreklerini, gözlerini alıp satıyorlar... İnsanlar kendilerini bir alıp satma deliliğine kaptırmışlar ki, delilik derim sana... Evrende ne bulurlarsa alıp satıyorlar. İnanın bana yaratık kardeşlerim, bu insanlar bizim tuhaf kılıklı karıncadan da daha tuhaf. Bu alıp satma deliliği onların başına bir iş açacak ama, bu kesin ya, bunun zararı biz yaratıklara da dokunmasa... Bu her şeyi alıp satmaları, bu delilikleri şimdiye kadar yaşadıkları deliliklerin en korkuncu. Alırım beşe de satarım ona, bir iş açacak insanların, dünyamızın başına . Allah bizi, dünyamızı insanların şerrinden esirgesin."

Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar KemalFiller Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal
Hilmi Can AKTAŞ 
 24 Ağu 2016 · Puan vermedi

"Değer, yaşamak her şeye değer, dediler karıncalar. Ölüm umutsuzluktur, oysaki en kötü yaşamda bile her gün umut güneş çiçeği gibi açar."

Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 36)Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 36)
3 /