Firmin

8,0/10  (12 Oy) · 
30 okunma  · 
12 beğeni  · 
841 gösterim
O bir hümanist! O bir entel! O bir filozof! O bir serseri! O bir mucize!!! Bir kitapçının bodrumunda doğdu. Dünya edebiyatını kitap kitap okudu. İnsanların arasından kendine bir dost aradı. Ayrıksı yaşamıyla bir sevgi destanı yarattı…Entel fare Firmin on üç kardeşin sonuncusu olarak Boston’da bir kitapçının bodrumunda doğar. Kardeşleri arasında en minyonu olduğu için bir türlü anne sütü ememez ve açlığını gidermek için kitapları yemeye başlar. Kitapları yedikçe okumayı öğrenen Firmin, zamanla kitapçıdaki bütün kitapları okur ve sonra kendi kitabını yazmaya başlar. Bu aynı zamanda onun hayatıdır.r Herhangi bir fare değil, medeni bir fare olan Firmin’in insanlarla iletişime geçme çabası, yaşadığı yabancılaşma, hayalleri ve hayal kırıklıkları, edebiyatın gücünü anlatan bu muhteşem romanda saklı. “Tadı güzelse okuması da güzeldir,” diyen Firmin’e hak vereceksiniz..!
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  157
 • ISBN:
  9789754472639
 • Çeviri:
  Kemal Küçükgedik
 • Yayınevi:
  Özgür
 • Kitabın Türü:
Delfin 
 07 Eki 23:31, Kitabı okudu, 5 günde, 8/10 puan

| Spoiler içerebilir belki de içermeyebilir.

Merhaba,

Firminle olan yolculuğumuz bitti. Firmin, büyük bir ailenin en küçük faresidir. Bir kitapçıda doğan Firmin, küçük ve kardeşleri kadar uyanık ol(a)madığı için annesini ememez. Fakat,yaşamaya devam etmek için karnını doyurmalı ve kendi başının çaresine de bakmalıdır. Doğduğu ve yaşadığı kitapçıyı keşfetmeye,kitapları kemirerek karnını doyurmaya karar vermiştir. Tadı güzelse okuması da güzeldir felsefesini benimseyen minik Firmin bir süre sonra kitap kurdu olur. Karnını ve deyim yerimdeyse ruhunu da kitaplarla doyurmak ona başka dünyaların da kapısını açacak mıdır? Başta annesi ve diğer kardeşlerinin de kitapçıyı terk etmesiyle yalnız kalan Firmin nelerle tanışıp, neler yaşayacaktır? Firmin'in gözünden, insanların dünyasına bakıyoruz. Kitabı tebessüm ederek eğlenceli bir şekilde okumaya başlasanız bile ilerledikçe Firmin’in alaycı;ama bir o kadar da hüzünlü anlatımı yüreğinizi burkuyor. Özgün konusu ile edebiyatı sevenlerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Dengesiz, kültürlü, yalnız, sevmeye muhtaç,kederli, eğlenceli, bilge,vefakar Firminle tanışmanız dileklerimle.

Derya Berber Tali 
03 Eki 2015, Kitabı okudu, 2 günde, Puan vermedi

13 kardeşten biri olan minik fare Firmin,kardeşlerinden fırsat bulup bi türlü annesini ememez. Bu nedenle doğduğu kitapçı dükkanında ki kitapları kemirmeye başlar. Yemesi Güzelse okuması da güzeldir diye kitapları okumaya başlar;ve entel fare Firmin ortaya çıkar. Firmin in başına gelenleri zevkle okuyacaksaniz ve artık fare zehiri alırken aklınıza Firmin gelecek.

Bennu Akay 
11 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Unutulmazsın firmin!
Hala okumadıysanız çok yazık :)
Kesinlikle okuyun ve farklı bir konu nasıl bulunur da nasıl kitap yazılır görün. Neden bunca yıl özgün kalınabiliyorun yanıtıdır bu kitap! Şimdikiler sabun köpüğü...

ESRA ÖZGÜL 
05 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Gerçek bir dönüşüm hikayesi.. Kitap boyunca bahsedilen yazarları ve kitapları not etmeniz ısrarla tavsiye. Bitişine üzülemeden yaptığınız yeni okuma listesi ile devam ediyorsunuz kaldığınız yerden. Ayrıca kitabı ciddi sayılabilecek bi kitabevinin çocuk kitapları reyonunda bulduğumu paylaşmak isterim ki bu acı tarafı. George Orwell ''hayvan çiftliği'' nin sırf kitap kapağı yüzünden yine o reyonlara konulması gibi.

Nina 
17 Oca 15:28, Kitabı okudu, 8 günde, Puan vermedi

Firmin bir fare,büyük ailenin en küçük faresidir. Çok kardeş arasında büyümesine rağmen onlar gibi uyanık olamadı. Annesi ve kardeşleri yuvalarını terk ettikten sonra Firmin hala devam ediyordu kitapçı dükkanın tavanında yaşamaya. Kitapçı Norman onu yardımçı olarak alır diye hayaller kuruyordu. Sevgi ile takip ediyordu Normanı; sabahları kahve eşliğinde gazete okumaları sonra da müşterilerle karşılıklı sohbet edip istedikleri kitapları bulmaya yardımcı oluyordu. Ama hayat, farenin hayatı olsa bile, pürüzsüz geçmez...

''Ne okuyayım?'' diye soranlara ''Firmin'' tavsiye ediyorum. Firminin hayat hikayesi ile beraber bir çok kitapların hikayeleri, kitaplarda geçen olayları ve kahramanlarını anlatıyor yazar.
Ayrıca espirli anlatımı sayesinde insanları tanıma yönünde püf noktalarının olması eserine farklı tadı vermiş oldu.

Derya Berber Tali ye teşekkür ediyorum beni bu kitabı ile tanıştırdığı için.

Kitaptan 15 Alıntı

Nina 
11 Oca 13:53, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Gerçek dünya dedikleri yerde pek seyahat etme imkanım olmadı ama zihnimdeki hayal dünyasında çok gezdim.

Firmin, Sam Savage (Sayfa 22)Firmin, Sam Savage (Sayfa 22)
Nina 
12 Oca 22:29, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Cumartesi akşamları, özellikle de hava güzelse, kitapçı müşterilerle dolardı ve Norman kapının yanındaki masasından kalkıp insanlarının aradıkları şeyi bulmalarına yardımcı olurdu.

Firmin, Sam Savage (Sayfa 56)Firmin, Sam Savage (Sayfa 56)
Nina 
14 Oca 09:36, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Devam etmek zorundasın, bilirsin. Köpekbalıkları gibi. Durursan boğulup ölürsün.

Firmin, Sam Savage (Sayfa 70)Firmin, Sam Savage (Sayfa 70)
Nina 
15 Oca 09:20, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Hayat kısadır ama yine de yerinizden fırlamadan önce öğrenebileceğiniz bazı şeyler var. Öğrendiğim şeylerden biri de aşırılıkların nasıl birleştiğiydi. Büyük aşklar, büyük nefrete dönüşür; sakin barış, gürültülü bir savaşa sebep olur; uçsuz bucaksız sıkıntı, muazzam bir heyecan yaratır.

Firmin, Sam Savage (Sayfa 82)Firmin, Sam Savage (Sayfa 82)
Nina 
14 Oca 13:43, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Gerçek dünyada üstesinde gelemeyeceğiniz farklılıklar vardır.

Firmin, Sam Savage (Sayfa 82)Firmin, Sam Savage (Sayfa 82)
Delfin 
06 Eki 23:05, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

"Gökyüzüne baktığınızda yıldızları yanan buz taneleri olarak değil de uzaklardaki evinizin pencerelerinden gelen ışık olarak görmek, yalnız gecelerde çok rahatlatıcı oluyor. "

Firmin, Sam Savage (Sayfa 72)Firmin, Sam Savage (Sayfa 72)
Nina 
14 Oca 13:10, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

İşine devam ediyordu fakat hevesinin tükendiğini görebiliyordunuz.
Ben de devam ettim. İşler kesat olduğu için hayallerim üzerinde çalışacak çok daha fazla vaktim oluyordu. Romanlar kadar büyük hayallerdi bunlar.

Firmin, Sam Savage (Sayfa 80)Firmin, Sam Savage (Sayfa 80)
Nina 
10 Oca 23:23, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Yuvamız olan kitapçının dışarısı herkesin birbirini yediği bir dünyaydı.

Firmin, Sam Savage (Sayfa 42)Firmin, Sam Savage (Sayfa 42)
2 /