Gece Kelebeği Perperık-a Söe

8,0/10  (4 Oy) · 
15 okunma  · 
6 beğeni  · 
576 gösterim
"Elinizdeki kitapla ilgili olarak size sadece şu kadarını söyleyebilirim: Alın ve okuyun. Okuyup bitirdiğiniz zaman, Haydar Karataş’ın bu romanının,
Yaşar Kemal ve Cengiz Aytmatov’un romanları ayarında bir roman olduğunu
göreceksiniz. Büyük bir insanlık trajedisini roman tadında okumak istiyorsanız,
yine alın, okuyun derim. Hayatta beni üç roman ağlattı. Biri, 1965 yılında, on dokuz yaşındayken okuduğum, John Steinbeck’in Gazap Üzümleri romanı; ikincisi,
dört-beş yıl önce okuduğum ve tanıtımını yaptığım, Robert Sabatier’in İsveç Kibritleri; üçüncüsü ise, şu anda elinizde tuttuğunuz Perperık-a Söe."
Gün Zileli - Yazar"Bir yanıyla acılı bir yurt... bir yanıyla da sanki sürekli bir “yurtsuzluk “ hali… Müthiş yoksulluk... kahredici imkânsızlık… Derininden zonklayan yara… Umursamayan
“merkez”in dağlayan zulmü... ve çaresiz kalan dil… Bütün bunları anlamaya çalışan yaşlılar... yetişkinler... çocuklar... ve onların “çocuk ölümleri”… İşte bunlarla karşılaşacak, işte bunlarla yaşayacaksınız Perperık-a Söe’de. Olağanüstü diliyle baştan başa bir çığlık... baştan başa bir ağıt bu roman. Şaşırarak okudum; bu denli yoğun acı, bu denli koyu keder meğer böyle ballandırılır, meğer böyle anlatılırmış."
Sina Akyol - Şair - Yazar"Sanki Yüzyıllık Yalnızlık ile Lessing’in Mara ve Dann’ı arasında gezinen, çok kuvvetli bir bileşim ortaya koyuyor... Coğrafyanın, zorlu tabiatın, yoksunluğun, o yoksunlukla başa çıkma gayretinin anlatılışı, tüyler ürpertici bir manzaraya vesile oluyor... Adeta Dersim’de değil de, nükleer savaşın vurduğu bir dünyada, “Kum İnsanları”nın arasında geziniyoruz..."
Murat Uyurkulak - Yazar, Gazeteci
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  255
 • ISBN:
  9789750507700
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
denizcvdr 
13 May 11:42, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Dersim 38'ini anlatıyor,ağlamaya hazır olun.Dehşetle,ürpererek canım yanarak okudum.Anlatım müthiş,samimi,sade.Çok beğenerek okudum.Şiddetle tavsiye ederim.

MelantiS 
15 Ara 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Kitap dersim katliamından sonra bir anne ile kızının yaşamından bahsediyor. Onlar geride kalanlardan sadece ikisi. Ölüm bu halde olmaktan daha iyidir diyorlar sürekli. Çünkü insanın aklının alamayacağı sefil, yoksul ve çaresiz bir yaşam onlarınki.

Erhan Kurupınar 
25 Ağu 2013, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Kitabın dili o kadar yalın ve etkileyici ki kendinizi olayın içinde buluyorsunuz.Çok hüzünlü dramatik bir öykü.

Kitaptan 2 Alıntı