Gen Bencildir

8,9/10  (10 Oy) · 
36 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.620 gösterim
"Gen Bencildir" ilk yayımlandığı 1976 yılında biyologlar ve halk arasında büyük bir heyecan dalgasına yol açmıştı. Genin gözünden hayata bakışı parlak bir şekilde ve sade bir yazımla sunuşu, doğal seçilimin doğasıyla ilgili düşünce dizileri ile birleşerek evrimi anlayışımızla ilgili geniş kapsamlı imalarda bulunmuştu. Zaman, kitaptaki fikirlerin önemini onayladı. Kuvvetli entelektüelliğe sahip olmasına rağmen teknik bir dille yazılmamış olan "Gen Bencildir" birçoklarınca bilim yazıtının başyapıtı olarak görülür ve kitaptaki öngörüler günümüzde bile ilk yayımlandığı gündeki kadar güncelliğini korur.
(Tanıtım Bülteninden)
Jazz 
 27 Ara 2015, Kitabı okudu, 11 günde, Beğendi, 9/10 puan

    Richard Dawkins genleri ,herkesin anlayabileceği  dile indirgeyip ve zaman zaman da eğlenceli bir üslup kullanarak yazdığı kitabında,  genin gözünden hayata bakışı, gelişim sürecini inceliyor.
    Çok teknik bir konu, olabilecek en basit dil ve örneklemelerle desteklenerek anlatılmış. Ancak buna rağmen dahi, hızlıca okuyup geçmeniz pek mümkün değil. Bazı paragrafları birkaç kez okumak gerekebiliyor. Zaman zaman bir belgesel izliyorum hissine kapılıyorsunuz. Denizaslanlarından, yengeçlere, yosunlardan, salyangozlara, arılar, karıncalar, kuşlar, aslanlar ve sayamayacağım kadar farklı hayvan türünün davranışları inceleniyor.
    Benim gibi Etolojiye ilgi duyuyorsanız beğenerek okuyacağınız pek çok bölümü olduğunu söyleyebilirim. Tabii ki tereddütle okuduğum yerleri de oldu.Ancak bir başyapıt olarak görülen bir kitabın size katkısı elbetteki tartışılmaz.
Önyargıları olanlar zaten okumazlar.

merve tan 
27 Oca 23:52, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, Puan vermedi

Kitap bizim genlerimiz tarafından nasıl bir hayatta kalma makinesi haline geldiğimizi anlatıyor. Dawkin tüm canlıların birer hayatta kalma makinesi olduğunu savunuyor. Tüm canlıların asılda kendi genlerini hayatta tutmak, kendi genini geleceğe taşımak uğruna neler yapabileceğine değiniyor. Bencil kelimesi buradan geliyor. Aile planlaması yaparken, eş seçiminde, üremede vb. canlıların ne gibi çıkarları olduğu işleniyor.

Dawkin bir evrim biyoloğudur. Kitabında da daha çok hayvanlar ve bitkiler üzerinde durmuş. İnsanları çok fazla detaylandırmadan, hatta onları da hayvanlar üzerinden örneklendirerek anlatmıştır. Biyolojiyle profesyonel ilgilenenler için çok geliştirici bir kitap.

Dawkin önsözünde her ne kadar çok fazla terim kullanmamaya çalıştığını, basite indirgediğini söylese de ben öyle düşünmüyorum. Benim açımdan dili basit değildi. Ve kitap bir bilim kitabı niteliğinde olduğu için öyle roman gibi akıcı okuyamıyorsunuz. Verdiği örnekleri anlamak için biraz kafa yormak gerekiyor. Kitap bölümler halinde verilmiş. Bir bölümü okumadan diğerine atlamamanızı tavsiye ederim çünkü birbirleriyle bağlantı kuruyor yazar. Ve bir bölümün başında -genelde hayvanlar üzerinden- örnekler vererek başlıyor, o örnekleri dikkatli okumanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde tüm bölümü kaybedersiniz.

Anlayarak okuduğunuzda kitap gerçekten çok zevkli ve çok eğitici bir kitap. Ben vaktim kısıtlı olduğu için hızlı geçmek zorunda kaldım. O yüzden bir çok şey havada kaldı. Ama örnekleri başından yakaladığım konulardan çok zevk alarak okudum. Size de yavaş yavaş okumanızı tavsiye ederim aksi takdirde başından anlamayınca sıkıcı olabiliyor.

Kitaptan 27 Alıntı

Jazz 
 20 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Misillemeci, şartlı bir stratejicidir. Davranışı, rakibinin davranışına bağlıdır.

Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 98)Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 98)
Jazz 
22 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Bal kılavuzu kuşu da guguk kuşları gibi yumurtalarını başka türlerin yuvalarına bırakır. Yavru bal kılavuzu kuşunun sivri ve kancalı bir gagası vardır. Yumurtadan çıkar çıkmaz ve henüz gözleri görmezken, tüysüz ve pek çok konuda çaresizken, sütkardeşlerini tırpanlayarak ve keserek öldürür, çünkü ölü kardeşler yiyecek için rekabet edemez!

Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 155)Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 155)
Jazz 
25 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Güney Afrika güneş şemsiyesi karıncalarının yuvaları geniş bir alana yayılmış, 3 metreden daha derine inen bir galeriler ve tüneller ağından oluşur. Yuvanın kazılması sırasında 40 tona kadar toprak çıkarılır. Yeraltı odaları mantar bahçeleri içerir. Karıncalar sonunda mantarları hasat eder ve yavrularına yiyecek olarak verirler.

Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 202)Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 202)
Jazz 
26 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Öldügümüzde ardımızda bırakabileceğimiz iki şey var : genler ve memler. Bizler genlerimizi sonraki kuşaklara aktarmak için yapılmış gen makineleriyiz. Ancak bu yönümüz üç nesil sonra unutulmuş olacak. Çocuğunuz hatta torununuz size benzeyebilir;belki de yüzü benzer, ya da müzik yeteneği ya da saçının rengi. Ancak her nesil geçtiğinde, sizin genlerinizin katkısı yarıya inecektir. Katkınıne önemsiz oranlara inmesi ise uzun sürmeyecektir.

Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 219)Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 219)
Jazz 
27 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Genlerin gerçekten doğrudan etkileyebilecekleri tek şey protein sentezidir. Bir genin bir sinir sistemi üzerindeki ve hatta bir göz rengi veya bezelye kırışıklığı üzerindeki etkisi daima dolaylıdır.

Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 256)Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 256)
Jazz 
 21 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Sadece kardeşlerine yetişebilmek için ebeveyn yatırımının adil payından daha fazlasını almaya gereksinim duyar. Koşullara bağlı olarak, çelimsiz bir yavruyu beslemeyi reddetmek ve ebeveyn yatırımından onun payına düşenlerin hepsini diğer kardeşlerine pay etmek, annenin yararına olabilir. Aslında, onu kardeşlerine yedirmesi ya da kendisi yiyip süt yapması anneye fayda sağlayabilir.

Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 148)Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 148)
Jazz 
26 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Başarılı genler, ortaklaşa yapılan bir embriyodaki bütün diğer genlerin etkili olduğu bir ortamda, embriyoya faydalı etkiler yapan genlerdir.Faydalı kelimesi, embriyonun yetişkinliğe ulaşmasını, bu yetişkinin üremesini ve aynı genleri gelecek nesillere aktarmasını olası kılmak anlamındadır.
Belli bir genin fenotipsel etkisi, örneğin yeşil göz rengi olabilir. Doğal seçilim bir geni diğerine tercih ederken bunu o genin doğası yüzünden değil, yol açtığı sonuçlar, yani fenotipsel etkileri yüzünden yapar.

Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 252)Gen Bencildir, Richard Dawkins (Sayfa 252)
3 /