Genç Bir Şaire Mektuplar

8,5/10  (4 Oy) · 
11 okunma  · 
2 beğeni  · 
641 gösterim
Kamuran Şipal`in Türkçesi ile sunduğumuz "Genç Bir Şaire Mektuplar" Franz Xaver Kappus`a yazılan on mektuptan oluşuyor. "... Rike ile düzenli mektuplaşmaya başladık. 1908`e kadar sürdü mektuplaşmalarımız, sonra yavaş yavaş arkası kesildi; çünkü yaşam beni alıp Rilke`nin sıcak sevecen ve duygulandırıcı bir çabayla beni uzağında tutmak istediği alanlara savurmuştu. Ama önemli değil burası. Önemli olan, bu kitaba alınmış on mektuptur, Rilke`nin nasıl bir dünya içinde yaşadığının, yapıtlarını nası bir dünya içinde yarattığının bilinmesi açısından değil ayrıca gerek bugün yeni yetişen, gerek yarın yetişecek olan kuşaklar bakımından önemli olan on mektup. Bir büyük, bir eşsiz kişi konuşurken küçüklere susmak düşer."
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2001
 • Sayfa Sayısı:
  103
 • ISBN:
  9789754067279
 • Çeviri:
  Kamuran Şipal
 • Yayınevi:
  Cem Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Hasan Basri Dane 
20 Kas 22:03, Kitabı okudu, 8/10 puan

Rilke'nin bir şair olan Franz Xaver Kappus'a 1903-1908 yılları arasında cevap olarak yazdığı on mektuptan oluşuyor kitap. Hiçbir edebi kaygı içerisine girmeden sadece yardım için yazıldığı belli olan mektuplarda bolca yalnızlık teması işlenmiş. Yazarın dili akıcı sıkılmadan okunabilecek bir kitap.

Asma Yaprağı 
16 Mar 20:03, Kitabı okudu, 1 günde, 9/10 puan

Rainer Maria Rilke... Betimlemeleri muhteşem,Shakespeare aşk cümleleri üzerinde nasıl dans ediyorsa, Rainer de yalnızlık üzerine kurduğu cümlelerde öyle dans ediyor. Yalnızlığın aslında o kadar da kötü bir şey olmadığını düşünmeye başlayabilirsiniz mektupları okumayı bitirdiğinizde. Benim için tek olumsuz yan mektuplardan sadece Rainer"ın yazdıklarını okuyor olabilmemiz. Keşke Karşı tarafın mektuplarına da ulaşabilseydik...

Kitaptan 9 Alıntı

Rıfat ÇELEBİ 
22 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Her okuyuşunuzda kitaplardan daha büyük bir zevk alacak, daha büyük bir şükran duygusuyla dolacak içiniz, çevrenizi gözlemlemede daha üstün ve yalın bir aşamaya yükselecek, yaşama beslediğiniz inanç derinleşecek, yaşamda daha mutlu ve daha büyük bir kişiye dönüşeceksiniz.

Genç Bir Şaire Mektuplar, Rainer Maria Rilke (Sayfa 18)Genç Bir Şaire Mektuplar, Rainer Maria Rilke (Sayfa 18)
Rıfat ÇELEBİ 
22 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Yalnızlığınızı sevin ve önünüze çıkardığı acıları yakışık alır sızlanışlarla göğüslemeye çalışın.

Genç Bir Şaire Mektuplar, Rainer Maria Rilke (Sayfa 28)Genç Bir Şaire Mektuplar, Rainer Maria Rilke (Sayfa 28)
Rıfat ÇELEBİ 
22 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Gözlerinizi dışarlara çevirmişsiniz; ama işte en başta vazgeçmeniz gereken şey. Kimse akıl veremez, yardım elini uzatamaz size, hiç kimse. Tek çıkar yol, gözlerinizi kendi içinize çevirmenizdir. Size yazmanızı buyuran nedeni araştırıp ele geçirmeye bakınız. Yüreğinizin ta en dip köşesinde kök salıp salmadığını araştırınız bu nedenin. Yazmanız diyelim ki yasaklandı, ölür müydünüz o zaman yada yaşar mıydınız eskisi gibi, bunu açıklayın kendi kendinize.

Genç Bir Şaire Mektuplar, Rainer Maria Rilke (Sayfa 10)Genç Bir Şaire Mektuplar, Rainer Maria Rilke (Sayfa 10)
Rıfat ÇELEBİ 
22 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Size yabancı bir biçimde yaşamalarını sevin insanların, giderek yaşlanıp yalnızlıktan korkan, sizin gibi yalnızlığa güven beslemeyen insanları sevin.

Genç Bir Şaire Mektuplar, Rainer Maria Rilke (Sayfa 28)Genç Bir Şaire Mektuplar, Rainer Maria Rilke (Sayfa 28)
Rıfat ÇELEBİ 
22 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Ya baharın ardından yaz gelmezse, diye bir korkuya kaptırmaz kendini ağaç; yaz gelir hep çünkü, ama önlerinde bir sonsuzluk varmış gibi öylesine tasasız bir suskunluk, öylesine bir enginlik içinde bekleyen sabırlıları gelip bulur ancak. Her gün öğrendiğim,Tanrının her günü şükranla bağra basılan acılar içinde öğrendiğim bir şey var: Sabır her şeydir.

Genç Bir Şaire Mektuplar, Rainer Maria Rilke (Sayfa 19)Genç Bir Şaire Mektuplar, Rainer Maria Rilke (Sayfa 19)
Rıfat ÇELEBİ 
22 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Tarifsiz yalnızlıklar içinde yaşayıp gidiyoruz,özellikle en derin ve en önemli konularda hepsinden çok büyüyor yanlızlığımız.

Genç Bir Şaire Mektuplar, Rainer Maria Rilke (Sayfa 14)Genç Bir Şaire Mektuplar, Rainer Maria Rilke (Sayfa 14)

Henüz daha yaşamadığınız için size verilemeyecek olan cevapları şimdi araştırmayınız. Her şey yaşanmak ister.

Genç Bir Şaire Mektuplar, Rainer Maria RilkeGenç Bir Şaire Mektuplar, Rainer Maria Rilke

İnsana gereken yalnız: Yalnızlıktır, büyük iç yalnızlığıdır. İçine dönmek ve saatlerce kimseye rastlamamak, insan buna erişmeli.

Genç Bir Şaire Mektuplar, Rainer Maria RilkeGenç Bir Şaire Mektuplar, Rainer Maria Rilke