7,5/10  (13 Oy) · 
49 okunma  · 
9 beğeni  · 
782 gösterim
Tolstoy'un kendi yaşam öyküsünü anlattığı Çocukluğum ve Gençliğim isimli eserlerin ikincisi. Eser, Tolstoy'un yaşadığı devrin toplumsal yapısını, üniversiteye girişiyle beraber hayatında meydana gelen değişiklikleri, genişleyen arkadaş çevresini, soyluların yaşamını ve geride kalan pişmanlıkları ele alır. Çocukluğum ve Gençliğim, Tolstoy'u birçok kişi için vazgeçilmez kılan eserlerdir.
Süeda Horzum 
22 May 14:11, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Tolstoy'un 'Çocukluğum' adlı kitabının devamı.Ben beğendim - çok olmasada - 2 kere yarıda bıraktım.Neden bilmiyorum.Ama bu kitaptan önce Çocukluğum'u okumanızı öneririm.

Kitaptan 6 Alıntı

Sana daha önce de söyledim, şimdi bir kez daha söylüyorum, bana güzel, hoş sözler söyleyen insanları sevdiğimi sanmıyorum. Ama iyice düşündüğümde onlarla aramda gerçek bir bağlılığın olmadığını görüyorum.

Gençliğim, Lev Nikolayeviç TolstoyGençliğim, Lev Nikolayeviç Tolstoy

Kavrayış
"İnsanlardaki ortak, daha çok ya da daha az gelişmiş zihin yeteneğinden, duygulu olma halinden ve sanat duygusundan ayrı olarak, toplumun farklı gruplarında, özellikle de ailelerde, benim 'kavrayış' diye adlandırdığım özel, daha çok ya da daha az gelişmiş bir yetenek vardır. Bu yeteneğin özünü, koşullanmış bir ölçü duygusu ve yine belli koşullar içinde olaylara tek yanlı bir bakış açısı oluşturur. Bir gruptan veya bir aileden, bu yeteneğe sahip iki insan, bu duyguyu her zaman bir ve aynı noktada ifade ederler ve bu noktasının ötesini artık ikisi de boş laf olarak görürler; övgü nerede bitiyor, alay nerede başlıyor, ilgi nerede bitiyor, yalan nerede başlıyor ikisi de aynı anda görürler, farklı kavrayışa sahip insanlar içinse bunlar bambaşka görünebilir. Her konu, aynı kavrayışa sahip iki insanın gözüne daha çok aynı gülünç ya da güzel, ya da çirkin, pis yönüyle çarpar. Bu ortak kavrayışı kolaylaştırmak için bir gruptan veya ailenden insanların arasında kendine özgü bir dil, kendine özgü deyimler, hatta başkaları için var olmayan kavrayış farklılıklarını tanımlayan sözcükler oluşur..."

Gençliğim, Lev Nikolayeviç TolstoyGençliğim, Lev Nikolayeviç Tolstoy

2. Bölüm
"Nasıl oldu da bunu anlayamadım, eskiden nasıl da aptalmışım, iyi ve mutlu bir insan olabilirmişim, bundan sonra da olabilirim!" diyordum kendi kendime. Bir an önce, hemen şu anda bambaşka bir insan olmalı, bambaşka bir yaşam sürmeye başlamalıyım.

Gençliğim, Lev Nikolayeviç TolstoyGençliğim, Lev Nikolayeviç Tolstoy
eso.okur 
25 Mar 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

İnanıyorum ki kelimelere döküldüğü zaman, iyi bir amacın gerçekleştirilmesi güçleşir, hatta imkansızlaşır.

Gençliğim, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 89)Gençliğim, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 89)