Geniş Zamanlar

6,9/10  (52 Oy) · 
376 okunma  · 
31 beğeni  · 
1.466 gösterim
Tanrının sonunda bana acıdığını ve yardım etmeye karar verdiğini düşünmem için sebeplerim var. Kocam elini bile sürmüyor bana. Yanıma yaklaşmıyor, yüzüme bakmıyor. Ayrı odalarda yatıyor, karşı karşıya gelmemeye gayret ediyoruz. O sabahın erken saatlerinde, mutfak masasına hazırladığım kahvaltısını tıkınıp çıkıp gittikten sonra, büründüğüm kara çarşafı fırlatıp atıyorum evin bir köşesine. Yatağıma dönüyorum, her bir anını, ellerimi incecik bir ipek üzerinde dolaştırır gibi özenle okşayarak, severek hasretle titreyerek düşündüğüm on yılıma geri gitmek için. Gözlerimi yumup, yeniden yaşamaya başlıyorum.

Geniş Zamanlar, hayatın içinden akan, kendi zamanlarını yaşatan öykülerden oluşuyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  116
 • ISBN:
  9789752892576
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Başucumda Kitap 
06 Ara 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

"Kitap faklı farklı hikayelerden oluşuyor" cümlesini içeren yorumlarla karşılaştığımda farklı konuların olay örgülerinde gezineceğimi zannetmiştim fakat bir konunun çeşitli yönlerinden bakış açıları değiştirilerek yansıtıldığını gördüm. Bu zamana kadar okuduğum Ayşe Kulin kitaplarındaki farkettiğim o kıyaslamanın burada filizlendiğini düşünüyorum. Dili pek tanıdığımız Ayşe Kulin tarzına uygun değil fakat bir olay örgüsünde her iki bakış açısına da sahip olabilmek ayrı geliştiriyor insanı. Dikkatimi çeken ve işlendiğini görürsem merakla okuduğum "yanlış din öğretisi" bu kitapta da nefes bulmuş. Aile içi şiddet, sonuçları, aldatılma, annelik, yanlış din, yalnız kalmamak için verilen uğraşların, cinsiyet ayrımının işlenilmeye çalışıldığı ve buna pek olmasa da biraz muvaffak olabilen, teneffüslerde okuyarak bir çırpıda bitirebildiğim bir kitap. İnternet sitelerinde 1-2 liraya satılıyor. Edinmelisiniz.

Zeynep 
22 Eyl 23:06, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Genelde okuduğum kitapları bir daha okumam; ama Ayşe Kulin'in bu kitabını ve Adı:Aylin' i iki kere okudum. ilk okuduğum zamanlar 1998 yılıydı iki kitabını da. Tekrardan okumak bana büyük keyif verdi. Kısa öykülerden oluşuyor. Ayse Kulin kesinlikle çağının çok ötesinde yürüyebilen nadir insanlardan. Eski kitaplarını yediden okudukça bunu daha da iyi anlıyor insan.

Dila. 
17 Haz 17:01, Kitabı okudu, 1 günde, Puan vermedi

açıkçası kitabım bittikten sonra öyle gün içinde okuyayım diye aldım elime kitabı, bir beklentim yoktu. ama o kadar güzel öyküler okudum ki...

*ilk 3 hikaye birbiriyle bağlantılı, aynı olay örgüsü içindeki karakterlerin farklı hayatlarını anltıyor. hepsi türkiye gerçekleri.. birçok filmde dizide de görebileceğimiz şey, konu ilginizi çekmeyebilir ancak konunun işlenme tarzı bence çok etkileyiciydi. zaman zaman ideolojileri veya yaşam tarzlarını, kişilerin seçimlerini iğneleyici cümleler, tabirler vardı. bir kısmını rahatsız edici ve gereksiz bir çıkış şeklinde gördüm yalan söyleyemeyeceğim. *

* mastektomi* öyküsü benim için oldukça vurucuydu. gözlerimin dolmasına engel olamadım. meme kanseri teşhisi koyulmuş ve ameliyata girmeyi bekleyen bir kadının psikolojisi, kafasını kemiren düşünceler ve belirsizliklerini çok başarılı yansıtmış. acaba yazar da böyle bir şey mi yaşadı diye düşünmeden edemedim.

*ve gözler hazır dolmuşken bundan sonra gelen öykü; çıkmaz sokakta yürümekağlatmayı başardı...

erken doğuma giden bir kadın üzerinden sağlık sistemi, insanların kafasındaki sınıf ayrımı, doğacak çocuğun cinsiyeti üzerinden yapılan tartışmalar ve erkeklerin güç gösterileri gibi toplumun sırtında yük olan konuları tüm bu olayların-bakış açılarının üstünde hisseden ve yaşayan bir kadının dilinden anlatıyor... böyle anlatması belki de insanın "aman canım bana ne" demesine engel oluyor.

silaes 
13 Ağu 03:59, Kitabı okudu, 1 günde, 7/10 puan

Birbiriyle bağlantılı olan ilk 3 hikayenin olay örgüsü insanı içine çekiyor. İlk hikayeden olayın sonunu bilsemde, aşırı bir merak hissiyle okudum. Bazı noktalar ilgimi çekerken, bazı noktalar da tepkimi çekti. En çok sevdiğim hikaye ''Çıkmaz sokakta yürümek'' başlıklı hikayeydi.

son dem 
21 Ağu 2015, Kitabı okudu, 3/10 puan

Net bir şekilde yorum yazmam gerekirse kitabı beğenmedim. Başlarda yazmış olduğu o "sıkmabaş" terimiyle açıkcası önyargılı yaklaştım.Neden "sıkmabaş" bu kadar mı rahatsız ediyor sizi ?

ihtiyar 
30 Ağu 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Altı öyküden oluşan bir kitaptır. Tüm öyküler birbirine bağlanacaktır. Ayşe Kulin'in diğer eserlerine göre vasat gelebilir ama kötü değildir bence. Sosyolojik inceleme yapmaktadır

fatıma zehra 
28 Ağu 20:12, Kitabı okudu, 5 günde, 3/10 puan

Hayat gorusunu cok benimsemedigim bir yazar dolayisiyla oykulerinde yanli buldum. Ancak anlatimi kurgusu fena degildi. Dindar insanlari oldugu gibi degilde kendi bakis acisiyla anlatmis eksikleri var bu konuda

Elem 
08 Eyl 21:37, Kitabı okudu, 28 günde, 7/10 puan

Kitap temelde 6 bölümden oluşuyor. Ve her bölümde her olayın farklı bir insanın bakış açısı ile okuyoruz. Alışagelmiş kitaplardan farklı, özgün bir anlatım biçimi olduğunu düşünüyorum. Olayları, insanlara anlatmak istediği mesajı açıkça anlatan bir kitaptı. Sadece çok sade bir dili olduğu söylemeliyim. Süslü bir anlatım yoktu. Belki daha fazla berimlemesi ile duygu geçişi daha iyi ve net olabilirdi. Genel olarak güzel ve mesaj verici nitelikteydi.

Kitaptan 9 Alıntı

Tuncay YILDIRIM 
 10 Oca 03:29, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Ahlak
"Bak evlat," dedi ihtiyar. "Şu bahçede vişne toplayan kızların hepsi senin bacılarındır. Dayı kızların, emmi kızların. Onlarla birlikte büyüdün sen, beşikleriniz yan yana kuruldu avlularda. Gönlünü ferah tutamıyorsan onlara karşı, hepsini kara çarşafa soksam da sen yine günaha girersin.Günah onların saçlarında değil, senin yüreğindedir."
Kiraz ağacından yapılmış bastonuna dayanarak, zorlukla kalktı yerinden, kendine destek vermek isteyen torununu eliyle durdurdu.
"Sen sevabı da günahı da yüreğinde ara."

Geniş Zamanlar, Ayşe Kulin (Sayfa 51 - ahlak)Geniş Zamanlar, Ayşe Kulin (Sayfa 51 - ahlak)
Tuncay YILDIRIM 
 10 Oca 01:10, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Ağlamak
Bir süre sonra gözyaşları akamaz olur, insanın içi de dışı da
kururmuş. İstese de ağlayamazmış artık. Ben de öğrendim,
iyi biliyorum bunu.

Geniş Zamanlar, Ayşe Kulin (Sayfa 27)Geniş Zamanlar, Ayşe Kulin (Sayfa 27)
Mehmet 
 24 Nis 19:33, Kitabı okudu, 4/10 puan

Kadın
Sanki bu ülkede kadınların geçmiş ya da gelecek zamanları yoktu. Onlar, hep geniş zamanlarda yaşardı. Dünleri de bugündü, yarınları da... Böyle gelmiş, böyle giderdi; hiç değişmeden...

Geniş Zamanlar, Ayşe KulinGeniş Zamanlar, Ayşe Kulin
Tuncay YILDIRIM 
 10 Oca 03:04, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Ruhu ölmüş
Ruhu ölmüş biri, sevmeyi becerebilir miydi? Ancak, bunca yıldır
sevmeye alıştığından, alışkanlıklar da insanda yer ettiği için,
seviyor zannedebilirdi belki.

Geniş Zamanlar, Ayşe Kulin (Sayfa 67)Geniş Zamanlar, Ayşe Kulin (Sayfa 67)
Rana 
08 Kas 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Gözlerim pınarlarına biber ekilmiş gibi yanıyor,ağlamamak için dişlerimi sıkıyordum.

Geniş Zamanlar, Ayşe KulinGeniş Zamanlar, Ayşe Kulin
Rana 
 08 Kas 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Ne ilginç bir ülkeydi benim ülkem, birbirinden çok farklı dünyaların ve yaşamların iç içe geçtiği, iç içe yaşandığı... Ben dış halkaların birinde durmuş, içe doğru bakıyordum, anlamaya çalışarak... İç halkalara ait insanların duygularına, mantık yapılarına, beklentilerine, düşünce sistemlerine o kadar yabancıydım ki, sanki birkaç mahalle öteden değil, başka bir gezegenden geliyordum.

Geniş Zamanlar, Ayşe KulinGeniş Zamanlar, Ayşe Kulin
Rana 
 08 Kas 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Şimdi bir köprü uzanıyordu, St. Petersburg'dan İstanbul'a. Karlı ormanlardan geçerek, su kenarına inşa edilmiş, kubbeleri altın yaldızlı kentleri geride bırakarak, bir başka masmavi suyun kenarına kurulmuş, ince uzun minarelerinin kalem kalem göğe uzandığı mistik kente ulaşan, görünmez, şeffaf bir köprü.

Geniş Zamanlar, Ayşe KulinGeniş Zamanlar, Ayşe Kulin