Gog (1-2)

8,6/10  (13 Oy) · 
25 okunma  · 
10 beğeni  · 
995 gösterim
Dünya edebiyatının başyapıtlarından olan GOG, uzun bir aradan sonra yeniden okurla buluşuyor.

20. yüzyılın ilk yarısının en tartışmalı yazınsal kişiliklerinden biri olan Giovanni Papini (1881-1956), Gog'da yarattığı saf, cahil ama bir yandan da dünyada olup bitenin nedenini arayan Amerikalı milyarder tipi aracılığıyla olağandışı bir portreler galerisi çiziyor.
Elinin altında imparatorlara yaraşır bir servet bulunan bu yarı vahşi 'kahraman', kitapta Bernard Shaw'dan Gahndi'ye, Freud'dan Einstein'a kadar pek çok ünlü kişiyle tanışıyor ve içgüdüsel zekâsını en akla gelmez istekleri yerine getirmek için kullanıyor.
"İnsanlar sağır kalpleri yüzünden yüzyıldan yüzyıla daha çok azap çekilen bir cehennemde hâlâ inleyip duruyorlar" diyen Papini, taklidi imkânsız üslubu ve hicviyle "düzyazının Dante'si" olarak adlandırılan bir yazar
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2006
 • Sayfa Sayısı:
  471
 • ISBN:
  9789754581522
 • Çeviri:
  Fikret Adil
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
baver 
08 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

muazzam bir kitap. "güldürürken düşündürme" işini iyi beceriyor. kitap ilerledikçe, karşınızda sıradan bir romancıdan ziyade bir filozof olduğunu kavrıyorsunuz.
kimin olduğunu hatırlamadım ancak bir yazarın şuna benzer bir sözü vardı, "keşke insanlara istedikleri kadar para verseydim, ve mutluluğun para ile olmadığını anlatabilseydim" gibi. işte romanın kahramanı, sınırsız paraya sahip bir adam, bütün bilim adamlarını ve filozoflarını görmeye gidiyor ve onlarla sohbet ediyor.

yalnız kitabın ilk bölümü ikinci bölümünden bariz şekilde daha iyi. bunu da belirteyim.

Fatih DOĞANCI 
02 Kas 2015, Kitabı okudu, 14 günde, 9/10 puan

Uzun zaman önce okumuştum, kısa, fantastik öykülerle hayal dünyasını satırlara döktüğünü hatırlıyorum. Borgesvari, çok keyifli bir kitaptı Tekrar okumak istiyorum fakat kütüphanemde bulamıyorum ve sanırım artık yayını da yok :(

Şeyma Baş 
20 Oca 13:55, Kitabı yarım bıraktı, Beğendi, Puan vermedi

Kitabı çok değerli bir ablamın önerisiyle aldım ve kesinlikle beğendim.

Kitaptan 52 Alıntı

Emre Öğüt 
 08 Eki 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Hayat dediğimiz şey, boşluktan çıkıp boşluğa dönüşümüz arasında, uzun veya kısa bir can çekişmeden başka bir şey değildir.

Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 202 - 2.Cilt)Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 202 - 2.Cilt)
Emre Öğüt 
27 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Boşluk beni eziyor diye değil, ama beni tiksindiriyor, bıktı­rıyor, itiyor, yeryüzü küçüklüğümü sanki bana duyurmaya yetişmiyor mu? Yıldızlı göğün beni ezen meydan okuyuşu sonsuz, küstah, utandırıcıdır. Elektrik ışığının gezici atomları gibi gözlerime görünen bu milyonlarca güneşin benimle ne alıp veremediği var? Benden ne istiyorlar? Ne işime yarıyorlar? Ve niçin bu binlerce yıllık ışıklar, her akşam, şu karanlık köşeciğimde günlerimin kısalığını bildirmek için gelip beni aşağılarlar? Gök ebedi ve çekilmez bir küstahtır. Yıldızlar beni tanı­maz ve ben, onları veya onlara karşı ne yapabilirim? Aramızda kaç binlerce ışık yılının olduğunu, aydınlıklarının yere ulaşabilmesi için kaç asır lazım geldiğini öğrendiğim zaman, kuduruşumu bir hesap kalıbı içine dökmekten başka bir şey yapamadım.

Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 82)Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 82)
Emre Öğüt 
08 Eki 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

“Kin aşktan daha kuvvetli ve daha sürelidir. Aşkta kırgınlıktan, aldatılmaktan doğan kin ilk ihtirastan daha derindir. “Chi ben ama be odia - çok seven çok nefret eder”

Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 179 - 2.Cilt)Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 179 - 2.Cilt)
Emre Öğüt 
26 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Hiç sevdiğiniz bir kimseden uzak yaşadınız mı? Günde kaç defa, bir an için olsun, onu görmek, onunla konuşmak istemişsinizdir. Mektup var, doğrudur, ama o kendisi midir, ancak ondan bir küçücük parçadır. Fotoğrafları, resimleri de onun gerçek ve tatlı varlığının yerini tutamaz. Bazen rüyada görürsünüz, fakat bu ne kadar belirsizdir ve uyanış ne hazin!

Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 33)Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 33)
Emre Öğüt 
 29 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Her şiirin iki yazanı vardır: Şair ve okuyucusu. Şair, telkin eder, gösterir ve okuyucu, hatıraları, kişisel duyarlığı ile şairin şemasını çizdiği şeyi tamamlar. Bu işbirliği olmadan şiir düşü­nülemez. Bir savaşı, bir günbatısını anlatmak için bir şâir bin dize dahi yazsa, bunları bir korkağa ve bir köre duyurabilmesine imkân yoktur.

Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 125)Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 125)
Esra 
25 Ara 2015, Kitabı okudu

Eğer bir gün dünyada tek bir insan kalacak olursa nasıl yaşardı? Uzun zaman sağ kalabilir miydi? Hür olmaktan saadet mi duyardı, yoksa yalnızlıktan ümitsizliğe mi düşerdi?

Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 134 - 2. Cilt)Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 134 - 2. Cilt)
Emre Öğüt 
08 Eki 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

“İnsanlar sağır kalpleri yüzünden asırdan aşıra daha çok
azap çekilen bir cehennemde hâlâ inleyip duruyorlar."

Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 3 - Gog 2.cilt)Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 3 - Gog 2.cilt)
Emre Öğüt 
04 Eki 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Hayatın tek üzüntüsü ölümdür. Bir insanı eğitmek için bir asır ancak yetişir, elde edilenlerin meyvalarından faydalanmak için ise en az iki asır lazımdır.

Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 182)Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 182)
Emre Öğüt 
26 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bütün dünyanın konuşabileceği bir tek dil meydana getirmek üzere çalışıldığı halde, herkesin kabul edebileceği bir din ortaya çıkartmayı kimse denemedi.

Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 64)Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 64)
Emre Öğüt 
26 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Ispirtizma denilen görüntüler sahiden vardır, fakat şimdiye kadar kimse onları istismar etmeyi, yani pratik hayat ihtiyaç­ larına tatbik etmeyi düşünmemiştir. Mesele, kısaca, öteki dünyayı endüstri sahasına sokmaktır. Mesela telepatiyi ele alalım. Bu muhakkak bir doğaüstü hadisedir ve varlığı incelenerek belirlenmiştir. Buna istidadı olanlar eğitim yoluyla yetiştirilip telsiz telgraf yerine neden kullanılmasın? Pekâlâ biliyorsunuz ki, muhtelif cisimleri, olanlara dokunmadan, hatta en ağırlarını bile, uzaktan yerlerinden
kımıldatmak yeteneğine sahip medyumlar var. Bunları münasip şekilde ayarlayarak canlı motor haline getirmek mümkün değil midir? Bazıları da kapalı zarflar içindeki mektupları okuyabiliyorlar. Onlardan da sansür ve polis işlerinde yararlanılabilir. Daha kudretli medyumlar var ki, eşyayı duvarların arasından geçirebiliyorlar. Yani zerreleri sağlam engellerin arasından geçecek kadar maddelerinden tecrit edip onlara eski şekillerini tekrar verdirebiliyorlar ki, bu hırsızlığın ilmi şekilde sanayileştirilmesi hususunda geniş ufuklar açıyor."

Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 50)Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 50)