Gölgelerin Efendisi 1 - Gorlan Harabeleri

8,9/10  (41 Oy) · 
88 okunma  · 
42 beğeni  · 
2.460 gösterim
Son yılların en iyi fantastik macera serilerinden biri olan ve haftalarca New York Times Bestseller listesinde kalan "Ranger's Apprentice / Gölgelerin Efendisi" yalnızca çocuklara değil, tüm fantastik edebiyat tutkunlarına hitap ediyor...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2009
 • Sayfa Sayısı:
  270
 • ISBN:
  9789759993849
 • Orijinal Adı:
  Ruins Of Gorlan
 • Çeviri:
  Özgü Çelik
 • Yayınevi:
  Beyaz Balina Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muhammet TUNÇ 
 23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

SPOİLER İÇERİR.
Kitabı sahafta 8 liraya alınca çok sevindim ve hemen kitaba başladım. Okumaya başladı diye işaretlemeye zaman bulamadım ama kitaba 3 gün önce başladım, 2 gün önce bitirdim. Önce kendi cümlelerimle karakterleri tanıtacağım, sonra kitap hakkında bilgi ve daha sonra da yorumumu yazacağım.

Will: Ufak tefek, zayıf, çelimsiz bir çocuk. Savaş Okulu'na gitmek istiyor fakat kabul edilmeyince Orman Muhafızı Halt'ın çırağı oluyor. Antrenmanlarla kendini geliştiriyor. Cesur bir çocuk oluyor.
Yanlış hatırlamıyorsam 15 yaşında.

Horace: İriyarı bir çocuk. Başta Will ile araları pek iyi değil ama sonradan arkadaş oluyorlar. Savaş Okulu'na kabul edildi.

Alyss: Will'in yetimhaneden arkadaşı. Leydi Pauline'in çırağı.

Jenny: Will'in yetimhaneden arkadaşı. Aşçıbaşı Chubb Usta'nın çırağı. Chubb Usta'ya hayran.

George: Will'in yetimhaneden arkadaşı. Yazı Ustası Nigel'ın çırağı.

Halt: En iyi Orman Muhafızlarından biri. Yıllar önce Morgarath'ın ordusunun yenilmesinde büyük payı var. Will'in ustası.

Baron Arald: Redmont Eyaleti'nin lordu. En sevdiğim karakterlerden biri.

Sör Rodney: Savaş Okulu'nun başkanı.

Morgarath: Gorlan'ın eski baronu. Wargal denilen yaratıklardan ordu kuran Morgarath, 15 yıl önce Kral Duncan'a başkaldırmış ama yenilmiş.

Kitabın başında yetimhanedeki çocukların (Will ve arkadaşları) gidecekleri okulu, ustayı seçmeleri anlatılıyor. Baş karakter Will, Savaş Okulu'nu istiyor fakat Sör Rodney ve Baron Arald onun çelimsiz bir çocuk olduğundan Savaş Okulu'na gitmesini istemiyorlar. Onun yerine Baron Arald, Will'i Orman Muhafızı Halt'a çırak olarak gönderiyor (Daha doğrusu Halt onu çıraklığa istediğini Baron'a söylüyor). Will'in macerası burada başlıyor. Halt'ın ev işlerini görüyor, antrenman yapıyor, kendini geliştiriyor. Yaban domuzu avında Will'in Horace'yi kurtarması sonucu Horace ile araları düzeliyor. Bazı olayları atlıyorum kısa yazmak için. Kitabın sonunda Kalkara adı verilen, gözlerine baktığında karşısındakini felç edebilen yaratığı avlamak için yola çıkıyorlar, Halt, Will ve Halt'ın eski çırağı Gilan. Kitabın sonunda Will kaleden destek çağırıyor, Baron, Sör Rodney ve Will yola çıkıyorlar. Bir Kalkara'yı ölü olarak buluyorlar. Yola çıkıyorlar, diğer Kalkara canlı, Baronu ve Sör Rodney'i yaralıyor. Will, okunun ucunu ateşe veriyor, Kalkaralar ateşten yaralanıyorlardı galiba, okunu fırlatıp yaratığı öldürüyor. Günler sonra Baron onu ödüllendirmek için halkın huzurunda onun Savaş Okulu'na gidebileceğini söylüyor. Will ise ''Ben bir Orman Muhafızıyım lordum.'' diyor ve kabul etmiyor.
Kitabın daha da sonunda Halt, Will'in babasını anlatıyor. Will'in babası, savaşta ölümü pahasına Halt'ı kurtarmış.

John Flanagan gerçekten en iyi yazarlardan biri. Daha bir kitabını okudum ama bunu söyleyebilirim. Bestseller olmasına şaşmadım. Harika bir kitap. Akıcı bir dilde yazılmış, hani bazı kitaplar vardır ya, oku oku sanki hiç ilerleyememişsin gibi gelir, hah, işte bu o kitaplardan değil. 1 günde bitirilir. Muhteşem!
Will'in o kadar kendini geliştirmesini düşünmüyordum açıkçası. Cesur bir savaşçı oldu şimdiden.
Horace ile dost olacaklarını da sanmıyordum. Kitap sürprizlerle dolu bana göre.
Kitabı bitirmek istemedim, yavaş yavaş okudum ama yine de 1 günde bitti. Zaten bana kitap almamı yasakladılar, ikinci kitabı bir süre alamayacağım. Belki gizlice alabilirim. :)
Son olarak, kitabı tavsiye ederim.

Burak Denizli 
11 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kendine bağlayan güzel bir kitap. Belki ilk kitabı elinize aldığınızda çocuklara hitap ediyor gibi görebilirsiniz ama yazar kitabıyla bizi kendisine bağlıyor ve kitap okumayı çok rahatlıkla sevdiriyor

Yiğit Korkmaz 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap sürükleyici ilerliyor. Zanaat okulunda çocukları eğittikten sonra bir zanaat ustasına çırak olarak veriyorlar ve o ustalardan eğitim görüyorlar. En sevdiğim sahnesi will notu almak için tırmanıp notu alacakken Gölgelerin efendisi ile karşılaşması.. Bu kitabı okurken zamanı unutuyorum kendimden geçiyorum ve kendimi kitabn içinde gibi hissediyorum. Sonra bir uyanıyorum o derin akıcı uykumdan saatler geçmiş ki ben hala okuyorum..

Kenan ÖZ 
19 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Serinin ilk 5 kitabının herbirini 1 günde okudum. 15 yaşında ve 11 yaşındaki oğullarımda okudular. İşyerinde arkadaşlarıma getirdim onlarda okumaya başladılar. Kitap okumayı sevdirip alışkanlık haline getiren bu yazara ve çevirmene çok teşekkür ediyorum.

KitapKurdu Serkay 
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok güzel kitap tavsiye ederim. Süper bir kitap okuyun. Kitap çok eğlenceli en sevdiğin kitaplardan biri. Okumanızı tavsiye ederim. Her yaştan kişiler okuyabilir. 7'den 70 'e herkese tavsiye ederim.

KEREM CİLARA 
09 Oca 17:42 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

WİLL VE ARKADAŞLARI YETİMHANEDE YAŞAMAKTADIR.HERKES USTALIK SEÇİLERİNİ BEKLEMEKTEDİR.BAZILARI BARON ARLD LA BAZLARI İSE KÖYE GÖNDERİLECEKİR.SONUNDA BÜYÜK GÜN GELİŞTİR.WİLL ORMAN MUHAFIZI OLARAK SEÇİLİR.HALT IN EV İŞLERİNİ YAPAR ONA ARKADAŞLIK EDER VE EĞİTİ ALIR.BİR GÜN KALKARALAR İLE SAVAŞA GİDER.KALKARALAR TANEDİR.GÖZÜNÜZE BAKARSA BAYILIRSINIZ VEYA ŞOKA UĞRARSINIZ.DAHA SONRA KALKARALARI YENERLER

Sevomberkom Paldrak 
22 May 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

4 yıl önce okumaya başladığım ve bana kitap okumayı sevdiren serilerden biri.Her genç mutlaka bu seriyi okumalılar.Bana okuma alışkanlığı aşılamada çok yardımcı oldu.Hala devam etmesinden yana şikayetçiydim ama sonunda son kitabı çıktı galiba

Kaan Atalay 
25 Haz 2015 · Kitabı okumadı · Beğendi · 9/10 puan

Bana okumayı sevdiren kitap serisi. Çok özgün bir hikaye. Özellikle üçüncü kitabı muhteşem. Bestseller olmasına şaşmamalı, her bölüm sonu bundan sonra ne olacağını merak ettiriyor. Herkese tavsiye ederim, iyi okumalar.

Ahmet Enes 
16 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Normalde kitap okumayı sevmezdim ama bu kitap gerçekten harika yazar çok iyi yazmış okumayanlara kesinlikle tavsiye ederim ve bu kitabı okuduktan sonra tüm seriyi okuyacağınıza eminim

abdullah 
10 Nis 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

aslında başlarda sıkıcı gelebilir benim arkadaşlarım bu kitabın hastası çok da güzel bir kitap bn okudum şuanda 12. serisi de var tavsiye ederim ...

2 /

Kitaptan 2 Alıntı

Muhammet TUNÇ 
06 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Orman Muhafızı
"Her zaman düşmanın senin yerini bildiğini ve saldıracağını varsay," dedi. "Böylelikle hoş olmayan sürprizlerle karşılaşmazsın "

Gölgelerin Efendisi 1 - Gorlan Harabeleri, John Flanagan (Sayfa 221)Gölgelerin Efendisi 1 - Gorlan Harabeleri, John Flanagan (Sayfa 221)
Rüzgar Türkmen 
17 Oca 19:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

HALT SÖZÜ
hava ve rüzgarla biçİmleşerek görünmez OUYORSUN DİMİ

Gölgelerin Efendisi 1 - Gorlan Harabeleri, John Flanagan (Sayfa 77 - beyaz balina)Gölgelerin Efendisi 1 - Gorlan Harabeleri, John Flanagan (Sayfa 77 - beyaz balina)