Goriot Baba

8,0/10  (142 Oy) · 
655 okunma  · 
95 beğeni  · 
3.106 gösterim
Şerif Hulûsi çevirisi,Peter Brooks'un önsözü,Marcel Proust ve Harry Levin'in sonsözleriyle.Yazar ve dönem kronolojisiyle.

Goriot Baba Restorasyon dönemi Fransası'na damgasını vuran burjuva hayatının toplumda yarattığı trajediyi gerçekçi bir üslupla resmediyor.Realist romanın en iyi örneklerinden biri kabul edilen Goriot Baba, Balzac'ın "İnsanlık Komedyası" dizisindeki karakterlerin bütünlüğünü sağlayan en önemli eserlerinden biridir. İlk defa 1835'te okurla buluşan roman, ilk bakışta birbirinden hayli farklı görünen ama aslında hepsi burjuva olma hayaliyle hayatlarına yön vermiş üç karakterin yollarını Madam Vauquer'in pansiyonunda kesiştiriyor: Bütün servetini kızlarının başarılı evlilikler yapabilmesi uğruna harcayan ve sonunda damatları tarafından dışlanan Jean-Joachim Goriot, hukuk eğitimi almak için geldiği Paris'te karşılaştığı hayata özenen Rastignac ve hırsına kapılarak ahlâklı insanları kendi çıkarları için manipüle eden Vautrin…

"Vautrin, Rastignac, Birotteau... Ve siz Honoré de Balzac, bağrınızdan yarattığınız bütün karakterlerden daha kahraman, daha sade, daha romantik ve daha şairanesiniz…"
-CHARLES BAUDELAIRE-

"Bildiğimiz 19. yüzyıl, büyük ölçüde bir Balzac icadıdır."
-OSCAR WILDE-


(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2014
 • Sayfa Sayısı:
  376
 • ISBN:
  9789750516351
 • Orijinal Adı:
  Le Père Goriot
 • Çeviri:
  Şerif Hulusi
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Nina 
 26 Tem 2016 · Kitabı okudu · 56 günde · Beğendi · 10/10 puan

İnsanlık komedisini 144 eserden oluşturmaya planlayan Balzak, 91 ni tamamlamıştı, “Goriot Baba” 1935 yılında yayınlandı. Romanda karşılaştığımız kahramanlar, sonraki eserlerinde hayatlarını devam ediyorlar. Burada ise başlangıcın yeridir ve gençliğin /Eugene de Rastignac’ın/kayıplara karışan yanılsamalarına vedası söz konusudur. Romandaki sözü geçen çoğu insanlar, romanın başkahramanı olabilecek özelliklere sahiptir. Asıl başrol karakteri tanımlamak mümkün olmuyor.

Romandaki Goriot Baba’nın kızlarına ölçülmez sevgisi, cinayeti yaptıran Vautrin’in felsefesi, hırs ve emellerle dolu genç de Rastignac’ın şöhret ve servet sahibi olmak için dürüst bir yaşam sürdürmek mümkün müdür sorusunu çözmeye çalışan yazar çeşitli toplumsal gruplarından farklı karakterlerini kullanıyor.

Balzac çeşitli sosyal tipleri tasvir ederek, bir bilim adamın tutkusu ile yaşamı ve hayatını, hareketlerini, yüz ifadelerini ve en küçük detay bile atlamadan o zamanki Fransa’yi bize anlatıyor. Yazar aynı zamanda, problemi çözmek için insanın hep yanında bulunan nesneler sayesinden insan psikolojisine girmeyi başarıyor. Romanda baştahtı aşka verilmedi buradaki öncelik sosyal analize verilmiş ve aşk ikinci planda kalıyor.

Goriot Baba dul bir erkek. Daha gençliğinde paranın sihirli gücüne inanmış biridir; her şey satılır ve satın alınabiliyor diye basit bir denklemi iyi yerleştirmiş beyine, çalışan vasıfında fabrikatörlüğe kadar hızlı ve başarılı adımlarını atarak büyük servet sahibi olur. İki kızını Anastasie ve Delphine’yi onların istedikleri kişilerle evlendirir, yüklü ‘’çeyiz’’ vererek kızların mutlu olabileceğini düşünmüştür. Zaman ilerleyince kızların öz babasından utandığını, zengin çevresi onları babasından dolayı küçümsediği için babası ile görüşmelerini mecbur kalmadıkça yapmadılar. Buna rağmen babasının kızlarına karşı kör aşkı hiç sönmedi.

De Rastignac varlıklı ve soylu aileden gelen genç bir erkek. Ailesinin maddi kurtarıcısı olabilecek olan aileden tek kişi olarak düşünülüyor. Ailenin tek umudu de Rastignac okuyup ailesini parasızlığından çekip çıkarmayı amaçlamaktadır. Hukuk fakültesi öğrencisi, saf ve temiz bir taşra genci değişimlere uğrar, Paris'in üst tabakası gençlerinin becerilerini edinir ve Paris'in en soylu salonlarına girmeye başarır...

… Edebiyat tarihinde Balzak ile ilgili mit haline gelmiş bir olay var. Kendisinin kötü bir işadamı ünü vardı. Balzak’ın hayat ironisi ise kendi iş başarısı hakkında bilmeden öldüğün gerçeği yatıyor. Bütün servetini demir yollarına yatırım yapmıştı kendisi. O zamanlar demiryolları işleri daha yeni gelişmeye başlıyordu, bu yüzden başlangıçta şirketin hisseleri hızla düştü. Balzak ölüyor. Fakat demir yollarının hisselerini onunla birlikte satın alan bir kişi daha vardı, ünlü ve bilenen biridir. O kendi hisselerini hiç satmadı ve dünyada en zenginlerinden biri oldu. O Rothschild di. Balzak’ın küçük müstakil evini yerle bir edip, Rothschild’in varisleri için yapılmış görkemli yapı da kaderin ironisidir. Balzac ticaret ve iş konularında yetenekli bir danışman olabilirdi. Ama deha bir yazar oldu.

Kitap konu olarak çok güzel ancak şunu öğrendim çevirmen ve yayın çok önemli okuduğum sentez yayınları berbat ama Goriot baba gibi olmalı kız babaları.

Özge Gören 
02 Ara 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · Puan vermedi

Aynı fakirhane pansiyonunu paylaşan farklı karakterlerin yaşamlarından kesitler.

İki varoluş özü. Bir yanda durmadan sevmek, şuursuzca sevmek, kendini feda etmek, harcamak. Öte yanda ise daha çoğuna sahip olmak istemek, gücünü arttırmak, zengin olmak, itibarlı olmak. Ancak olay seçimini yapmak değil kesinlikle, ölçülü olmak.
Sanmayın ki âşıklardan bahsediyorum. Bu sevgi, bir babanın kızlarına olan sevgisi. Kitapta hayatını kızlarına adamış olan eski bir tel şehriye ve ekmek fabrikatörü Mösyö Goriot'un Madam Vauquer Pansiyonu'na yerleşmesinden sonra meydana gelen olaylar zinciri anlatılmakta.

Kitabın başındaki uzun mekân tasvirleri 3 yıl önce kitabı yarım bırakmama neden olduysa da şimdi anlıyorum ki tasvirler, Balzac'ın okuyucuyu sokmak istediği dünyanın kafamızda oluşması için fazlasıyla gerekli.
Demem o ki sabrın sonu selamet, iyi okumalar :)

Halil Yavuz KAYA 
09 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Zaman zaman yaptığım gibi, uzun yıllar önce okuduklarımı yeniden okuma gibi. Bu kitabı da yeniden okumaya başladım. Elim de uzadıkça uzadı. bırakma alışkanlığım yok, o nedenle sonlandırmaya gayret gösterdim. Kitap evet konu itibariye içerikli ve realizm için örnek teşkil etse de... Bir Fransız Ya da bir Avrupalı okur için anlaşılması, kavranması daha kolay olur. Art arda sıralanan isimler mevkiler yerler ile sıkıcı bir anlatım dili ile kaleme alınınca; Okurların yüzde onu neden beğenmediği, yada yarım bıraktığı açığa çıkıyor. Kısacası beni anlatımı ile çok sıkıcı gelen bir Balzac ürünü geldi...

ESRA KADIOGLU 
27 Haz 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 8/10 puan

Merhaba 1K Dostlarım :) Goriot BABA, tüm hayatını, servetini ve kendisini kızlarına adamış, bu uğurda sonuna kadar herşeyi yapmış bir baba.... Kitap okuyucusu ile ilk defa 1800 SENELER DE buluşmuş olsa da, okuduğunuzda bugün gibi hissediyorsunuz. Kaç asır geçerse geçsin; nankör insanoğlu değişmeyen, aksine artan, kötü yönleri, ama gittikçe yok olmaya yüz tutan iyi yönleri ile dünya da olmaya devam ediyor. Kendi ve çevresindeki bir kaç iyi insan tıpkı günümüzde ki gibi hiç birşeye yetemiyor maalesef. Sıkılmadan merakla hüzünle okudum. Sevenlere tavsiye ederim... Sevgiyle kalın....

BİROL COŞKUN 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Goriot baba, nesi var nesi yok her şeyini kızlarına sunmaya, adamaya hazır, onların mutsuz olmasına, üzülmesine dayanamayan, okurken kendinizi onun yerine koyduğunuz, bu kadar da olur mu diyebileceğiniz bir hikaye.

Uğur Erdoğan 
18 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Goriot Baba kendini kızlarına adamış bir babadır. Onun bu hayattaki tek mutluluk kaynağı kızlarıdır. Onun için kızlarının bir anlık gülümsemesi en büyük mutluluk kaynağıdır. Ancak kızları onu sadece parası için sevmekte , başları sıkılınca hatırlamaktadır. Romandaki bir delikanlı da bu adamın kızlarından birine aşık olur ve gün geçtikçe gerçeklerle karşılaşır. Bir babanın yaptığı fedakarlıklara karşı kızlarının tavrını görünce insan gerçekten üzülüyor. İnsanın sahip olabileceği en önemli hazine herhalde hayırlı bir evladının olmasıdır. Onunla sadece iyi durumdayken değil kötü durumdayken de ilgilenecek çocukları olması çok önemli

Zeynep E. 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gün gelir yaptığınız iyilikler vazifeniz olur. Goriot Baba kendinden ödün vermeden yaşamak gerektiğine inandırdı beni. Pis, bencil insanların olduğu bu dünyada tutunmak malesef ki zor.

Meşrebi Kalender 
20 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nereden başlasam, nasıl anlatsam…

Kurosawa’nın “Ran” filmindeki prensleri bile mumla aratacak kadar nankör olan Goriot Baba’nın kızlarını mı…

Yoksa, Yaprak Dökümü romanındaki Ali Rıza Bey’den bile pasif-agresif tripler içindeki Goriot Baba’yı mı…

Okurken çok bunaldım ama çoook bunaldım. Halbuki ne umutlarla okumuştum…

Unutmak istiyorum bu kitabı.

Halet-i ruhiyemi açıklamaya kifayetsiz kaldıysa yazdıklarım, aşağıya farklı bir versiyon bıraktım...

https://www.youtube.com/watch?v=h-Nzqlrv7sY

Tayfun Karadeniz 
09 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

etkileyici betimlemeleriyle insana adeta zamanı ve mekanı yaşatan bir eser... Balzac sanatında, insanın içine hikayeyi işletmesini bilmiş ve kendi hayatları gibi merak etmelerini sağlamıştır... okunulası bir klasik...

3 /

Kitaptan 170 Alıntı

Esra 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Aman, canım! Herkes erdeme inanıyor; ama kim erdemli?

Goriot Baba, Honore De Balzac (Sayfa 128 - Kumsaati Yayınları)Goriot Baba, Honore De Balzac (Sayfa 128 - Kumsaati Yayınları)

Zindan gardiyansız olmaz, birini tasarladınız mı ötekini de tasarlamak zorundasınız. Nasıl tifüs bir hastanenin yayıntılarının sonucuysa, bu ufak tefek kadının soluk tombulluğu da bu yaşamın ürünüdür.

Goriot Baba, Honore De Balzac (Sayfa 14)Goriot Baba, Honore De Balzac (Sayfa 14)
Esra 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Gençliğim henüz bulutsuz bir gök gibi masmavi."

Goriot Baba, Honore De Balzac (Sayfa 128 - Kumsaati Yayınları)Goriot Baba, Honore De Balzac (Sayfa 128 - Kumsaati Yayınları)
Esra 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Çok sevdiğimiz birini tanımak, mümkün değildir."

Goriot Baba, Honore De Balzac (Sayfa 71 - Kumsaati Yayınları)Goriot Baba, Honore De Balzac (Sayfa 71 - Kumsaati Yayınları)
Esra 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Seni alnının sol köşesinden , yalnız benim olan köşesinden öperim..."

Goriot Baba, Honore De Balzac (Sayfa 107 - Kumsaati Yayınları)Goriot Baba, Honore De Balzac (Sayfa 107 - Kumsaati Yayınları)
Halil Yavuz KAYA 
03 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Kurumuş yürekler görmek mi daha ürkütücüdür, boşaltılmış kafatasları görmek mi kim karar verebilir ?

Goriot Baba, Honore De Balzac (Sayfa 19)Goriot Baba, Honore De Balzac (Sayfa 19)

Parça parça güzeldi. Mutlu olsa, çok güzelleşirdi. Makyaj, nasıl kadınların boyasıysa mutluluk da şiirleridir.

Goriot Baba, Honore De Balzac (Sayfa 17)Goriot Baba, Honore De Balzac (Sayfa 17)
elif dinç 
07 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ödenmemiş bir borç, alçalmadır; ve dolandırıcılığın başlangıcıdır."

Goriot Baba, Honore De BalzacGoriot Baba, Honore De Balzac
HÜLYA BİLGİN 
04 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan yüreği sevgi tepelerine tırmanırken arada bir dinlenmek fırsatı bulursa da kin duygularının dik yokuşunda pek mola vermez.

Goriot Baba, Honore De BalzacGoriot Baba, Honore De Balzac

Kitapla ilgili 2 Haber

Cemal Süreya'nın Sevdiği ve Defalarca Okuduğu 4 Kitap
Cemal Süreya'nın Sevdiği ve Defalarca Okuduğu 4 Kitap Kötü bir romanı okuyamıyorum. On beş yirmi sayfa ilerledikten sonra elimden atıyorum. Buna karşılık şiirin her türlüsü çekici geliyor bana...
Klasikleri okurken
Klasikleri okurken Okuduğumuz bir klasiği, bugüne dek bize verilmiş okuma biçimlerinin dışına çıkıp nesnelliğimizi koruyabileceğimiz bir uzaklığa koyduktan sonra kendi öznelliğimizle devreyi bağlayarak okumak. Yapılacak olan bu.