Görme Biçimleri

8,5/10  (12 Oy) · 
45 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.061 gösterim
Görme konuşmadan önce gelmiştir. Çocuk konuşmaya başlamadan önce bakıp tanımayı öğrenir.
Ne var ki başka bir anlamda da görme sözcüklerden önce gelmiştir. Bizi çevreleyen dünyada kendi yerimizi görerek bulunuruz. Bu dünyayı sözcüklerle anlatırız ama sözcükler dünyayla çevrelenmiş olmamızı hiçbir zaman değiştiremez. Her akşam güneşin batışını görürüz.
Dünyanın güneşe arkasını dönmekte olduğunu biliriz. Ne var ki bu bilgi, bu açıklama gördüklerimize uymaz hiçbir zaman. Gerçeküstücü ressam Magritte "Düşlerin Anahtarı" adlı resminde sözcüklerle nesneler arasında her zaman var olan bu uçurumu yorumlamıştır.
(Ön Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 1999
 • Sayfa Sayısı:
  170
 • ISBN:
  9789753420839
 • Orijinal Adı:
  Ways of Seeing
 • Çeviri:
  Yurdanur Salman
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Angela 
01 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Görmenin nasıl da çarpıtılabilir bir algı olduğunu gözler önüne seren kitap. Özellikle "çıplaklık" ile "nü" arasındaki farkı anlatışı beni çok etkiledi.

Ferdi Bişkin 
18 Tem 01:56, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 6/10 puan

John Berger ile yapılan BBC televizyon dizisinden ortaya çıkan "Görme Biçimleri" yedi deneme yazısından oluşuyor. Kitap aslında yeni değil. Orijinal baskısını 1972 yılında yapmış. Türkçe ilk baskısı ise 1986 yılına ait. Her bir denemede resimlerin, özellikle yağlı boya resimlerin nasıl görüldükleri, ifade ettikleri anlam ve dönemlerindeki sosyal yapı hakkında bilgiler veriliyor. Her bir denemede farklı yağlı boya resim türlerinden bahsediliyor. Özellikle reklam ve tüketimle ilgili son deneme dikkate değer. Kitaptaki resimler renkli ve daha büyük olsalardı iyi olabilirdi. Kapak tasarımı olarak da sıradışı sayılabilecek bir yapıya sahip.

Kitaptan 5 Alıntı

"Düşündüklerimiz ya da inandıklarımız nesneleri görüşümüzü etkiler. İnsanların, Cehennem'in gerçekten varolduğuna inandıkları Ortaçağ'da ateşin bugünkünden çok değişik bir anlamı vardı kuşkusuz. Gene de onlardaki bu cehennem - yanıkların verdiği acıdan olduğu ölçüde - ateşi her şeyi yutan, kül eden bir şey olarak görmelerinden doğmuştur."

Görme Biçimleri, John BergerGörme Biçimleri, John Berger
Bahar Acar 
23 Eyl 2014, Kitabı okudu, 9/10 puan

“…bir şeye saplanıp kalan kişiye saplantısı, nesnelerin doğasında varmış gibi gelir. Bu yüzden de o şey, olduğu gibi algılanamaz hiçbir zaman.”

Görme Biçimleri, John BergerGörme Biçimleri, John Berger
Bahar Acar 
23 Eyl 2014, Kitabı okudu, 9/10 puan

“Reklam, zevk değil mutluluk vaat eder bize: dışarıdan, başkalarının gözüyle görülen bir mutluluk. Kıskanılmanın getirdiği bu mutluluk da çekicilik yaratır.
Kıskanılmaksa insanda, ancak yalnız başına tadılabilecek bir kendine güven duygusu yaratır. Bu duygu da yaşantınızı, sizi kıskananlarla paylaşmamanızdan gelir…”

Görme Biçimleri, John BergerGörme Biçimleri, John Berger
mundo 
20 Oca 11:55, Kitabı okudu, Puan vermedi

Reklam özünde özlem uyandırıcı bir şeydir. Geçmişi geleceğe satmaktır görevi. Kendi söylediklerinin ölçüsünü kendisi tutturamaz.

Görme Biçimleri, John BergerGörme Biçimleri, John Berger
Ferdi Bişkin 
 18 Tem 02:00, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 6/10 puan

Kadın
"Erkekler davrandıkları gibi, kadınlarsa göründükleri gibidirler. Erkekler kadınları seyrederler. Kadınlarsa seyredilişlerini seyrederler. Bu durum, yalnız erkeklerle kadınlar arasındaki ilişkileri değil, kadınların kendileriyle ilişkilerini de belirler. Kadının içindeki gözlemci erkek, gözlenense kadındır. Böylece kadın kendisini bir nesneye -özellikle görsel bir nesneye- seyirlik bir şeye dönüştürmüş olur."

Görme Biçimleri, John Berger (Sayfa 47 - Metis Kitap)Görme Biçimleri, John Berger (Sayfa 47 - Metis Kitap)