Görmek

8,0/10  (23 Oy) · 
73 okunma  · 
26 beğeni  · 
1.307 gösterim
Adı belirsiz bir ülkenin başkentinde seçim günü bardaktan boşanırcasına yağmur yağmaya başlayınca kimse oy atmaya gitmez. Öğleden sonra yağmur durunca, saat tam dörtte, seçmenler sanki emir almışçasına sandıkların başına koşarlar. Ama sandıklar açıldığında, kullanılan oyların yüzde 83'ünün boş olduğu ortaya çıkar. Bunun bozguncu bir grubun, dahası uluslararası bir anarşist örgütün işi olduğunu düşünen hükümet olağanüstü hal ilan eder. Yıllar önce kenti saran "körlük salgını"ndan kurtulan tek kişinin bu olayla bağlantılı olduğundan kuşkulanılır. "Beyaz veba"nın öteki kentlere de yayılmasını önlemek için başkent abluka altına alınır, bir polis komiseri "suçlular"ı bulmakla görevlendirilir.

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi José Saramago'nun Körlük'ten sonra kaleme aldığı Görmek, demokrasinin kırılganlığı ve hükümetlerce saptırılması üstüne şaşırtıcı bir taşlama. Günümüz edebiyatının üslup ustasından derin bir çağ eleştirisi.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  324
 • ISBN:
  9789750709760
 • Çeviri:
  Aykut Derman
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
kays el ecer 
23 May 22:18, Kitabı okuyor, Puan vermedi

Bu okuduğum 5. Saramago hepsinden ayrı bir hoşlaştım umarım bu aşk bu ve diger bütün kitaplarında devam eder.
Iyi ki Saramago var . Yoksa bu Türklerle nasıl idare ederdik maazallah . Kendime hayırlı okumalar diliyorum hepiniz adına :glck

Sadettin TANIK 
17 Oca 2015, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 8/10 puan

Körlük'ten sonra okunması gereken bir kitap. Demokrasiye sahip çıkmak için insanların verdiği tepkiyi anlatıyor. Okurken etkilenmemeniz mümkün değil. Mutlaka okunmalı.

kevser 
01 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Jose Saramago dili kullanma şekli bakımından nevi şahsına münhasır bir yazar. Bu kitabın dili ilk başta bana çok karmaşık geldi. Sanırım sebebi siyasi bir konuyu işliyor olmasıydı. Fakat biraz sabrettikten sonra bir cümleyi bir kere okumayla anlayabilecek düzeye geliyorsunuz.

Kitapta siyasi bir kaostan bahsediliyor. Başkentteki insanların büyük bir yüzdesi birden boş oy kullanıp partilere "bizi yönetmeyi hiçbiriniz hak etmiyorsunuz." mesajı veriyor. Siyasiler ise bu duruma çözüm bulmak için halkı cezalandırmayı uygun buluyor ve onları kendi haline bırakıyorlar. Ben buradan sonra halkın, başında bir otorite yokken bile hayatlarını gayet güzel idame ettirebildiklerinin anlatılacağını ve devletin pes ettiğinin gösterileceğini zannettim fakat öyle ilerlemedi konu. Körlük kitabındaki kör olmayan kadınla bağlantı kuruldu ve konu daha çok kör kadını suçlu çıkarması için görevlendirdikleri komiser üzerinden ilerledi.

Öyle güzel ipuçları verilmiş ki devlet yönetimiyle ilgili. Evrensel bir durum olduğunu gayet net anlıyorsunuz. Ülkemizin içinde bulunduğu durumdan ötürü de epey anlamlı. Devlet ilişkilerinin kişisel ilişkilere benzemediğini apaçık kanıtlıyor size kitap. Devletin bekası için birkaç masuma acımayacağını görüyorsunuz. (Her öldürülen masumdur, anlamı çıkmasın bu söylediğimden. Sadece bu kitapta böyle.)

Kısacası, Körlük'ten sonra okunması gereken gayet değişik ama bir o kadar da tanıdık bir hikayesi olan kitap. Devlete göre beyaz körlükten sonra beyaz oy hastalığına kapılan insanlar... Halbuki beyaz oy, körlüğün tam aksinin yani görmenin kanıtı. Artık bir şeyleri gören insanlardan bahsediyor, herhangi bir hastalıktan değil...Tavsiye ederim, ilk sayfalarda dili anlayabilmek için sabrederseniz sonunda siz kazanacaksınız.

Ensar. 
09 Haz 08:41, Kitabı okudu, 8/10 puan

Öncelikle, yorumun giriş cümlesini nasıl yazıldığını, hatta iyi bir yorumun nasıl yapıldığını bilmediğim için, yoruma giriş cümlesi olsun diye, klasik "yorum yapmaya alışkın degilim ama elimden geleni yapacagım" cümlesiyle başlayarak yoruma başlıyorum. :)

Yaklaşık 10 gün gibi bir sürede okutan, başlarda cümleleri -bazen 1 sayfayı bulan cümleleri- anlamak için okuru zorlayan, yarısına geldikten sonra uzun cumlelere alıştığınız için sizi nerdeyse hiç zorlamayan, olaylara arada bir yazarın müdahale edip, yorum yaptığı, sisli ve tuhaf bir senaryosu olan, karakterleri daha da tuhaf olan, hiyerarşik düzeni, siyaset'i, politika'yı ve daha birçok konuyu eleştirip, anlatan bu kitabı okumadan önce, aynı yazarın körlük adlı eserini okursanız daha iyi olurmuş ki ben bunu biraz geç farkettim. :)

Jose saramago gibi cümle kurmaya calışıp, kitabı yazarın cümlelerine benzer bir şekilde yorumlamaya çalışan benim kitabı beğenip, 2 puan kırmamın sebebi ise başlarda zor okunup, zor anlaşılmasından dolayı olup, kitabı sabırla okuyacaksanız, körlük kitabından sonra, mutlaka tavsiye de ediyorum. ((Ve Türkçe, son cümleyle katletildi :) ))

Herkese iyi günler dilerim.

Hüseyin Düver 
19 Eki 02:31, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 8/10 puan

Körlüğe güzel bir devam olmuş ama tabii onun yanında biraz daha gölgede kalıyor. Bu kitapta yazar daha ziyade politikanın bir hicvini yapmış. Yine güzel tespitler alıntı yapılası sözler var. Özellikle tüm dünyanın birbiri ardına politik değişim sürecinden geçtiği günümüzde bir bakılması gereken kitaplardan diyebilirim.

Kitaptan 24 Alıntı

Sadettin TANIK 
17 Oca 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Dünyaya gözümüzü açıyoruz ve o anda, tüm yaşamımızı bağlayacak bir sözleşme imzalamış gibi oluyoruz, ne var ki günün birinde bir an gelir. "Bu imzayı benim yerime kim attı" diye sorabiliriz.

Görmek, José SaramagoGörmek, José Saramago
Sadettin TANIK 
15 Oca 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Muhbirlerin büyük çoğunluğu profesyonel, gizli servis elemanları ama aralarında gönüllüler de var, ispiyonculuğa gönül vermiş hizmet aşkıyla otoritelere başvuran vatanseverler, bunlar ücret karşılığı çalışmıyor ya da o işi, sahip oldukları marazi zevki, insanları ispiyonlama zevkini doyurmak için yapıyorlar.

Görmek, José SaramagoGörmek, José Saramago

Sansür doğru anlaşıldığında güneş gibidir, açtığında herkes için açar, diyordu, bu açıklama bizim için bir yenilik değil, dünya böyle, biz bunu zaten biliyorduk, ne var ki günahkarların günahının bedelini her zaman masumlar öder.

Görmek, José SaramagoGörmek, José Saramago

Partilerin görüşlerini açıklarken kendilerini çok fazla bağlamayı yeğlemediklerini, hem nalına hem mıhına vurduklarını, "evet" derken aynı zamanda "fakat" dediklerini not etmekte yarar var.

Görmek, José SaramagoGörmek, José Saramago

"İnsan denen yaratığın kötülüğü nereye vardıracağı asla kestirilemez," demişti. Ve o şeytan herif haklıydı.

Görmek, José SaramagoGörmek, José Saramago

Kays El Ecer
Bu arada, partilerin görüşlerini açıklarken kendilerini yeğlemediklerini, hem nalına hem mıhına vurduklarını, '' evet '' derken aynı zamanda '' fakat '' dediklerini not etmekte yarar var.

Görmek, José Saramago (Sayfa 32 - baştan 8.satırdan itibaren)Görmek, José Saramago (Sayfa 32 - baştan 8.satırdan itibaren)
Gulan 
11 Ağu 13:50, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

İnsanın bir başkasından iyi bir öğüt aldığı gün, asla yitirilmiş bir gün sayılmaz.

Görmek, José Saramago (Sayfa 136)Görmek, José Saramago (Sayfa 136)
3 /