Görünmez Adam

7,2/10  (16 Oy) · 
38 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.086 gösterim
Soğuk bir kış günü, kimselerin uğramadığı Iping Kasabasına karlar arasından, sargılar içinde, en ufak bir yeri bile görünmeyen tuhaf bir yabancı çıkagelir. Kimdir bu yabancı? Kendi halinde deneyleriyle uğraşan bir bilimadamı mı, polisten kaçmaya çalışan bir kanun kaçağı mı, yoksa bütün o giysilerinin altında bombalar taşıyan bir şüpheli mi?

Görünmezliğin kendisine binlerce avantaj sağlayacağını ve istediklerini elde edeceğini sanan yabancı için işler pek umduğu gibi gitmez. Havada uçuşan eşyalar, kaybolan paralar, kimin kime vurduğunun belli olmadığı kavga gürültü arasında gittikçe trajik bir hal alan yabancının öyküsü, toplumun da en az kendisi kadar tuhaf olduğunu ortaya çıkaracak ve sonunda kendisine biçilen rolle dehşet saçmaya başlayan yabancı, belki de 'yabancılığının' kurbanı olacaktır.

Hem bilimkurgunun hem de Wells'in başyapıtlarından biri...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  218
 • ISBN:
  9786053752615
 • Orijinal Adı:
  The Invisible Man
 • Çeviri:
  Ali Kaftan
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
mithrandir21 | Uğur D. 
 02 May 17:44, Kitabı okudu, 7 günde, 8/10 puan

Bilim kurgu edebiyatının ilk örneklerinden ama kesinlikle en iyilerinden biri değil. Bence yazar roman içindeki konudan ziyade yazıldığı döneme istinaden "ben görünmez adam" konusunu buldum ve "bu konuyu mantıklı şekilde açıklayacağım" düşüncesine girmiş olacak ki romanda konudan çok insanların görünmez bir adama verdiği tepkiler ve yazarın görünmezliği açıklaması ağır basmış. Yaşadığımız bu zamanlarda görünmezlik düşüncesi çok çok basit bir düşünce olabilir; kimse yeni bir kitabının konusunu sadece görünmezlik üzerine kurma cesareti göstereceğini de sanmıyorum ama dediğim gibi kitabın yazıldığı döneme göre (1897) yazarın müthiş bir hayal gücü olduğunu düşünüyorum. Onun için kitabı okurken yaşadığımız zamana göre değil de yazıldığı zamanı düşünerek okursak bu bilim kurgu klasiğinden daha çok zevk alırız.

Romanı yazarın müdahele ederek anlatması ayrı bir şekilde hoşuma gitti diyebilirim. Nasıl mı aynı Karamazov Kardeşler'de Dostoyevski'nin kullandığı uslup gibi. Sanki yazar ile beraber oturmuşuz da ilk ağızdan bize anlatıyor gibi.

Aristokrat İşçi 
10 Tem 18:49, Kitabı okudu, 3 günde

İçinde bir çok öğeyi barındıran bir kitap bence. Bilim-kurgu,korku ve polisiye öğeleri bir arada sunmuş yazar. Ve bunu yaparken okuyucuyla ilişki kurması kitabın keyifli taraflarından diyebilirim. Bana birazda Mary Shelley'in Frankenstein romanını anımsattı.

Gülnar Rehimli 
 02 Mar 14:22, Kitabı okudu, 1/10 puan

Fantastik türün guya ki en iyilerinden olup gönlüme fazla hitap edemeyen kitap :( Kitap çok anlamsızca ilerliyor. İlgi çekici bir noktasını bulamadım. Merak uyandırıcı bir kısım bulursun ve acaba nereye varacak diye okursun kitabı. İşte burada öyle bir şey yoktu ne yazık ki. Kısacası iyi bir kitap değil.

Kitaptan 4 Alıntı

Ali Yalçın 
30 Kas 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Ne kadar iyi eğitimli olsalar da, herkesin içinde birtakım batıl inançlar kalır."

Görünmez Adam, H. G. Wells (Sayfa 113)Görünmez Adam, H. G. Wells (Sayfa 113)
Turgay Bağan 
22 Kas 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Orada görünemeyecek olduktan sonra bulunduğun yerin getirdiği gururun önemi nedir ki ?

Görünmez Adam, H. G. Wells (Sayfa 170 - İthaki Yayınları)Görünmez Adam, H. G. Wells (Sayfa 170 - İthaki Yayınları)
Turgay Bağan 
 20 Kas 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Sanki bilgi insanı tatmin edebilirmiş gibi!

Görünmez Adam, H. G. Wells (Sayfa 128 - İthaki Yayınları)Görünmez Adam, H. G. Wells (Sayfa 128 - İthaki Yayınları)

Bay Thomas Marvel, Iping’e iki buçuk kilometre kadar mesafede, yaylalardan Adderdean’e giden yolun kenarında ayaklarını bir hendeğe uzatmış oturuyordu. Delik deşik olmuş çoraplarını saymazsak ayakları çıplak sayılırdı, kocaman ayak parmakları açılmış ve dikkatli bir köpeğin kulakları gibi dikilmişlerdi.

Görünmez Adam, H. G. WellsGörünmez Adam, H. G. Wells