Gül Yetiştiren Adam

8,2/10  (46 Oy) · 
161 okunma  · 
43 beğeni  · 
2.298 gösterim
Anadolu'nun bir taşra kentinden Yeni Dünya'nın metropollerine kadar uzanan bir coğrafyada kaynaşan insanımız... Modernleşmiş olanlarla kişiliklerini koruma çabasıyla bunun dışında kalanlar... Her iki kesitte yaşayan insanların kendi kendileriyle gerek çevreleriyle olan çatışmalarından doğan dram... Eksik kalmış aşklar, eksik bırakılmış eylemler... Bu kitabı okurken Batı kültürünün baskısı ile çaresiz bırakılmış insanımızın bocalayışını, gizli protestolarını ve gizli kabullenişlerini göreceksiniz... Rasim Özdenören'in üslubunu sevenler, bu kitapta onun başlıca özelliklerini bira arada bulacaklar...
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  148
 • ISBN:
  9789753551663
 • Yayınevi:
  İz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Musarra_beyit 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

her cümlenin altı çizilesi bir tadı vardı. batılılaşmayı inceden inceden sezdirip farkında olmadan yaptığımız değişiklikleri insanın yüzüne çarpan mükemmel bir anlatımla Rasim Özdenören kitabı.

Merve 
28 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birçok satırın altını çizmeden geçemeyeceğiniz bir yapıt. İçinde üzerinde uzun uzadıya düşünülmesi gereken birçok mesaj barındırıyor. Biraz karmaşık bir yapısı olması kitabın sürükleyiciliğini yaralamış olsa da okunmaya değer.

Ahsen B. 
02 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bu kitap yüzüme tokat gibi çarptı desem yeridir. İlk defa Rasim Özdenören okuduğum için belki de başlangıçta karmakarışık gelse de zamanla alıştım yazarın tarzına ve hayran kaldım. Altını çizdiğim satırlar o kadar çok ki. Ama sanırım 133. sayfa asıl beni etkileyen. Kolay kolay unutmayacağım bir kitap oldu. Eksikliğini hissettiğim bazı noktaları olsa da çok beğendiğim ve gönül rahatlığıyla başkalarına tavsiye edebileceğim bir kitap...

Mehmet Emin 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın içinde geçen yoksa siz Nasraniler'den misiniz cümlesi sarsıyor.Kitap günümüz dünyasının bayraklaştırdığı şeylerin aslında ne kadar alelade şeyler olduğunu çarpıcı kurgusuyla beraber veriyor.Okunulması gereken nadide eserlerimizden.

Mine Şahin 
02 Kas 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kurtuluş Savaşından sonra 50 yıl dışarı adım atmayan Gül Yetiştiren Adam'ın 50 yıl sonra dışarı cıktığında gördüğü manzara. Etkileyici ve daha cok düşündürücü olan bu kitabı herkesin okumasını tavsiye ederim.

s 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

'Ağlamak... yalnız gözyaşı dökebilen insan anlayabilir bazı şeylerin hikmetini..'
Rasim özdenören'in okuduğum en güzel kitabı .pek çok satırın altını çiziyorsunuz olaylar en başta sıradan ilerlese de yazarın üslubuna alışınca herşey farklı bir boyut kazanıyor. bitmesini istemeyeceksiniz

Havva VAN 
01 Oca 19:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okuduğum ikinci Özdenören kitabı olmasına rağmen tarzına hala alışamadım. Olay örgüsü bana biraz karışık geldi. Fakat bazı kısımlar o kadar güzel ki bir sürü mesaj barındırıyor içerisinde. Not almadan geçemedim.

Sebahattin Ramazan 
28 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kısa roman. Kısa ama öz roman. Kendi öz değerlerimize, kültürümüze, yaşam tarzımıza nasıl yabancılaştığımızı eleştiren ciddi bir edebi eser. Rasim Özdenören bu eserinde, çok kısa bir zaman dilimi olan, 50 yılda, toplumun nasıl hızla değiştiğini ve bu değişimin sonuçlarının ne denli etkileyici olduğunu düşünmemizi istiyor.

Serkan Baş 
02 Oca 13:47 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 7/10 puan

Sağlam,sakin kafayla okunması gereken olgun ve başarılı bir yapıt.Ara verrmeden yani parça parça değilde bir, iki günde bitip zevk alınabilecek bir kitaptır.İkinci defa okumayı deneyebilirsiniz.Tavsiye ederim.

Corpus 
10 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gül yetiştiren adam, batılılaşma anlayışı altında nasıl da değerlerimizi yitirdiğimize değinen bir kitap. Anlamı hesaba katılmadan benimsenen değişimlere bakarken acı bir tebessüm hissettim yüzümde. Kitabın üzerinden geçen onlarca yıldan sonra değişimlerin misli misli çoğaldığını bilse ne hissederdi acaba güzel adam? Bir şeyleri kendimize alırken irdelememe daimi rahatsızlığımız galiba. İyi mi kötü mü, kime göre neye göre... Çok detay var ya neyse. Bu arada gelişime karşı olduğumu düşünmeyin, mesele görüp aldığımız her yeniliğin bizim için hayırlı olup olmaması. Böyle bir şeyler işte.
Eleştiri değil ama kitap eski kurallara göre yazıldığından bazılarını rahatsız edebilir. Gelmiycek, bakmağa vs. şeklindeki eski kurallardan bahsediyorum bu arada. Açıkçası ben yayınevi orijinal haline dokunmadığı için sevindim, normalde en ufak bir yazım yanlışını sevmiyor da olsam bunlar yanlış değil benim gözümde. Yine de söylemedi demeyin.

Kitaptan 35 Alıntı

Selman Ç. 
14 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hep yalana inanmaya alışmış olanlar doğruya inanmakta güçlük çeker.

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 98 - İz Yayıncılık)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 98 - İz Yayıncılık)
Merve 
09 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bence bir insanı tanımanın tek bir yolu vardır,onu bitmiş kabul etmek. Onu artık yaşamıyor saymak. İnsan ancak böyle bakınca onu olduğu gibi, tamamlanmış olarak görebilir.

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 96)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 96)
Merve 
08 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ağlamak... yalnız gözyaşı dökebilen insan anlayabilir bazı şeylerin hikmetini.

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 26)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 26)
Merve 
08 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

...artık üzülmüyorum. Belki de üzülemiyorum. Bütün alçaklıklar bile doğal, çünkü alçaklık doğal.

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 47)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 47)
Hacer Demir 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Çünkü bazı tövbelerin ancak bazı amellerle yapılabileceğini biliyor.

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 34 - İz Yayıncılık)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 34 - İz Yayıncılık)
Selman Ç. 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...başkalarının inanıp inanmaması değil mühim olan. Biz ne yaptığımızı biliyor muyuz, o.

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 38 - İz Yayıncılık)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 38 - İz Yayıncılık)
Hacer Demir 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Biliyor musun, korkaklıkta bulaşıcıdır, yiğitlik de.

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 38 - İz Yayıncılık)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 38 - İz Yayıncılık)
mavera 
29 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hiçbir şey boşlukta sallanmamaktadır, saçmalık bile kendine bir dayanak noktası araştırmaktadır, her şey, bütün nesneler yaratılışındaki amaca doğru yürüyüp gitmektedirler: kara gecede, kara taşın üstündeki kara karıncanın kıpırtısı bile denetim altındayken som bilinç olan insanın kendini denetimden uzak sayması mümkün müydü?

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 14)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 14)
4 /