Gül Yetiştiren Adam

8,3/10  (30 Oy) · 
124 okunma  · 
25 beğeni  · 
1.758 gösterim
Anadolu'nun bir taşra kentinden Yeni Dünya'nın metropollerine kadar uzanan bir coğrafyada kaynaşan insanımız... Modernleşmiş olanlarla kişiliklerini koruma çabasıyla bunun dışında kalanlar... Her iki kesitte yaşayan insanların kendi kendileriyle gerek çevreleriyle olan çatışmalarından doğan dram... Eksik kalmış aşklar, eksik bırakılmış eylemler... Bu kitabı okurken Batı kültürünün baskısı ile çaresiz bırakılmış insanımızın bocalayışını, gizli protestolarını ve gizli kabullenişlerini göreceksiniz... Rasim Özdenören'in üslubunu sevenler, bu kitapta onun başlıca özelliklerini bira arada bulacaklar...
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  148
 • ISBN:
  9789753551663
 • Yayınevi:
  İz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Merve 
28 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Birçok satırın altını çizmeden geçemeyeceğiniz bir yapıt. İçinde üzerinde uzun uzadıya düşünülmesi gereken birçok mesaj barındırıyor. Biraz karmaşık bir yapısı olması kitabın sürükleyiciliğini yaralamış olsa da okunmaya değer.

Mehmet Emin 
20 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Kitabın içinde geçen yoksa siz Nasraniler'den misiniz cümlesi sarsıyor.Kitap günümüz dünyasının bayraklaştırdığı şeylerin aslında ne kadar alelade şeyler olduğunu çarpıcı kurgusuyla beraber veriyor.Okunulması gereken nadide eserlerimizden.

Ahsen B. 
02 Tem 14:29, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, Puan vermedi

Bu kitap yüzüme tokat gibi çarptı desem yeridir. İlk defa Rasim Özdenören okuduğum için belki de başlangıçta karmakarışık gelse de zamanla alıştım yazarın tarzına ve hayran kaldım. Altını çizdiğim satırlar o kadar çok ki. Ama sanırım 133. sayfa asıl beni etkileyen. Kolay kolay unutmayacağım bir kitap oldu. Eksikliğini hissettiğim bazı noktaları olsa da çok beğendiğim ve gönül rahatlığıyla başkalarına tavsiye edebileceğim bir kitap...

Mine Şahin 
02 Kas 2014, Kitabı okudu, 10/10 puan

Kurtuluş Savaşından sonra 50 yıl dışarı adım atmayan Gül Yetiştiren Adam'ın 50 yıl sonra dışarı cıktığında gördüğü manzara. Etkileyici ve daha cok düşündürücü olan bu kitabı herkesin okumasını tavsiye ederim.

sena özkars 
18 Ağu 12:05, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

'Ağlamak... yalnız gözyaşı dökebilen insan anlayabilir bazı şeylerin hikmetini..'
Rasim özdenören'in okuduğum en güzel kitabı .pek çok satırın altını çiziyorsunuz olaylar en başta sıradan ilerlese de yazarın üslubuna alışınca herşey farklı bir boyut kazanıyor. bitmesini istemeyeceksiniz

Sebahattin Ramazan 
28 Eki 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Kısa roman. Kısa ama öz roman. Kendi öz değerlerimize, kültürümüze, yaşam tarzımıza nasıl yabancılaştığımızı eleştiren ciddi bir edebi eser. Rasim Özdenören bu eserinde, çok kısa bir zaman dilimi olan, 50 yılda, toplumun nasıl hızla değiştiğini ve bu değişimin sonuçlarının ne denli etkileyici olduğunu düşünmemizi istiyor.

Kitaptan 15 Alıntı

Merve 
09 May 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Bence bir insanı tanımanın tek bir yolu vardır,onu bitmiş kabul etmek. Onu artık yaşamıyor saymak. İnsan ancak böyle bakınca onu olduğu gibi, tamamlanmış olarak görebilir.

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 96)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 96)
Merve 
08 May 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

...artık üzülmüyorum. Belki de üzülemiyorum. Bütün alçaklıklar bile doğal, çünkü alçaklık doğal.

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 47)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 47)
mavera 
29 May 09:43, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Hiçbir şey boşlukta sallanmamaktadır, saçmalık bile kendine bir dayanak noktası araştırmaktadır, her şey, bütün nesneler yaratılışındaki amaca doğru yürüyüp gitmektedirler: kara gecede, kara taşın üstündeki kara karıncanın kıpırtısı bile denetim altındayken som bilinç olan insanın kendini denetimden uzak sayması mümkün müydü?

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 14)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 14)
Merve 
08 May 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Bir kimse zalim bir padişaha adildir derse kafir olur demişler.Ve susuyordu adil dememek için zalime.

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 18)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 18)
Ayşegül Ülkü A. 
24 Ağu 20:35, Kitabı okudu, Puan vermedi

İslamİman
...içinizdeki İslâm'ı gösterin. Çünkü İslâm, sizin üzerinizde görünmek ister. İman gizlidir, İslâm açık. İman kalptedir, İslâm zahirde. İslâm şeriatsa, şeriat sizin amellerinizde görünmek ister.

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 133 - İz Yayıncılık)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 133 - İz Yayıncılık)

Çünkü beklemek çok korkunçtur, usul usul geleceğini bilerek ama ne zaman ölüm meleğinin kanadını açıp kendisini kapacağı anı bilmeden, bu meçhul anı bilmeden beklemek.

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 10)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 10)
Selman Ç. 
12 Ağu 20:18, Kitabı okudu, Puan vermedi

...başkalarının inanıp inanmaması değil mühim olan. Biz ne yaptığımızı biliyor muyuz, o.

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 38 - İz Yayıncılık)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 38 - İz Yayıncılık)
Selman Ç. 
12 Ağu 20:22, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bazı şeyler üzerinde durulunca önem kazanır, kendiliğinden bir önemleri yoktur oysa. Bu da böyle bir şey.

Yani?

Engel diye düşündüğün şeyi düşünmemiş olsaydın, engel olduklarını hiçbir zaman ayırt edemiyecektin.

Ama var olduğu için düşünüyoruz onları.

Acaba? Belki de biz var kılıyoruz. Biz düşünmesek var olmayacaktı onlar. Anlıyacağın hep var sayımlardan hareket ediyoruz.

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 59 - İz Yayıncılık)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 59 - İz Yayıncılık)
Ayşegül Ülkü A. 
24 Ağu 20:39, Kitabı okudu, Puan vermedi

İnsanlar aslında birbirini tanımadıkları için severler, dedi, şaşırtıcı değil mi? Tanıdıktan sonra nefret ederler birbirlerinden.

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 119 - İz Yayıncılık)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 119 - İz Yayıncılık)
Ayşegül Ülkü A. 
24 Ağu 20:52, Kitabı okudu, Puan vermedi

Garip bir Mevlüt vardı, şehit düştü. Kimse beklemezdi ondan öyle bir yiğitliği. Biliyor musun, korkaklık da bulaşıcıdır, yiğitlik de. Hepimiz yiğitleşmiştik. Ölüm vız geliyordu herkese. Ama savaş içinde oluyor bu tabiî. Çünkü ölmeyi düşünmüyorsun, çünkü kolayca ölünüyor. Ölmek barış zamanında zor oluyor. Çünkü ölmeyi düşünmeye başlıyorsun o zaman, bir de elde etmek istediğin şeyler söz konusu. Savaşırken bir şey elde edeceğine inanıyorsun ölmekle, barış zamanında ise bu yok işte. O zaman savaşta ölmek kolay oluyor, barıştaysa zor.

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 38 - İz Yayıncılık)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 38 - İz Yayıncılık)
koku nehri 
14 Ağu 01:44, Kitabı okudu, Puan vermedi

''bazen öyle şeyler oluyor ki nasıl söylesem.. insan kapılıp gidiyor.. kapılıp gittiğini anlasan bile değişmiyor.. olup bitenin parçası gibisin.. nefes almamak elinde değilse, hani nefes aldığını fark ettiğin zaman bile onu önleyemiyorsun.''

Gül Yetiştiren Adam, Rasim ÖzdenörenGül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören