Güller Kitabı Türk Çiçek Kültürü Üzerine Bir Deneme

8,2/10  (6 Oy) · 
14 okunma  · 
6 beğeni  · 
537 gösterim
Gül, zaman zaman lâle ve karanfil gibi zorlu rakiplerle mücadele etmek zorunda kalmışsa da, saltanatını her zaman korumuş, bütün çiçekleri, hatta tabiatı özetleyen bir çiçektir. Aslında her çiçek "gül"dür ve gül, tabiattaki görüntü çokluğunun arkasında var olan gizli birliğe işaret eder. Güller Kitabında Türk kültürünün "çiçek" macerası, bu sebeple "gül" etrafında anlatılmaktadır. Sadece çiçek macerası mı? Göçebelik devirlerimizden bugüne kadar çiçekler etrafında geliştirdiğimiz incelikli kültür, derin duyarlık, tabiata farklı bakışımız ve bu bakış tarzındaki değişmeler de Güller Kitabinin başlıca konulan arasında yer alıyor. Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 1992 yılında "inceleme" dalında ödüle layık görülen Güller Kitabim okumak, yazarıyla birlikte kültürümüzün uzun ince yollarında zevkli bir yolculuğa çıkmak demektir.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  316
 • ISBN:
  9789758950812
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Murat BÖLÜKBAŞI 
 02 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çok hoş bir kitap. Sakarya Üniversitesi'nde Eski Edebiyatın Üstadı olan ve İskender PALA'nın yakın arkadaşı olan Prof. Dr. Bayram Ali KAYA hocamız tarafından kısa sınav için okutulmuş bir kitap idi. Türk Çiçek Kültürü üzerine güzel bir deneme. Ayrıca bu kitabı alıp içindeki yazılanlardan betimlemeler ve tasvirlerden yola çıkarak bir çizgi animasyon dahi yapabilirsiniz. Örnek verecek olursak, bahar yelinin kış yeli ile savaşması, ordularının karşı karşıya gelmesi neticesinde bahar yelinin kış yelini yenmesi ve baharın gelmesi herhalde en güzel örneklerden bir tanesi olur. Eski edebiyata, Türk Çiçek Kültürü'ne önem verenler ile yazarı takip edenler için mutlaka okunması gereken bir kitap.

Kitaptan 1 Alıntı

Erguvan Bayramı
Hristiyanlar erguvana Yahuda ağacı da derler.Menkıbeye göre,Hz. İsa'ya ihanet eden havarî Yahuda,daha sonra pişman olarak kendini bir erguvan ağacına asmış.Önceleri beyaz çiçekler açan erguvan bu yüzden utancından kıpkırmızı kesilmiş.

Güller Kitabı, Beşir Ayvazoğlu (Sayfa 41 - Kapı Yayınları)Güller Kitabı, Beşir Ayvazoğlu (Sayfa 41 - Kapı Yayınları)