Gülünesi Aşklar

7,8/10  (14 Oy) · 
55 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.075 gösterim
Milan Kundera, bütün yapıtları arasında en çok Gülünesi Aşklar'ı büyük keyifle, zevkle yazmış olduğunu söyler. Yedi öyküden oluşan bu kitapta, yazarın daha sonraki romanlarında geliştireceği aşk, yalan, yanılsama gibi temaların özünü, özgün ve yenilikçi anlatım tekniklerini bulmak mümkün. Hayatı, yanılsamalar üzerine kurulu bir parodi olarak sunduğu Gülünesi Aşklar'daki öyküler, 1958 ile 1968 arasında yazılmış. Milan Kundera, o eşsiz kara mizahı ve ironisiyle kahramanlarının kimlik sorunlarını, oyun gibi başlayan cinsel yanılsamalarını, trajik bir tutsaklıktan başka bir şey olmayan erotik güç tutkularını işliyor, cinsellik ve erotizmi benzersiz gözlem gücü ve duyarlılığıyla, kusursuz bir estetik düzeye oturtarak işliyor. Bu öykülerin her birinde 'gülünesi aşklar' yer alıyor, ya da gerçek aşk oyunları. Yirminci yüzyıl edebiyatına damgasını vuranlardan olan Çek yazar Milan Kundera'nın Gülünesi Aşklar'ı, zamana karşı durabilen bir başyapıt.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  246
 • ISBN:
  9789750702259
 • Orijinal Adı:
  Smesne Lasky
 • Çeviri:
  Serdar Rifat Kırkoğlu
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ahmet Kara 
 10 Eyl 13:20, Kitabı okudu, 8 günde, 8/10 puan

Kundera’dan hepimizin rahatlıkla kendimizden parçalar bulabileceğimiz ama bir yandan da tuhaf hatta komik/gülünesi bulacağımız aşklara dair hoş öyküler (toplam yedi öykü).Tümünü keyifle okudum diyebilirim.

Ben esasen ‘romancı’ biriyimdir, öyküleri detaylı değerlendirmesem sanırım daha uygun olacak. Ama şunu belirtmeden geçmiş olmayım: Kundera’ya öykücülük çok yakışmış. Şöyle ki, Kundera aşk, kadınlar, ilişkiler, cinsellik gibi konuları hem özgün hem de ustalıklı şekilde işleyebiliyor. Bu temaları kısa yaşam kesitlerine uygulamak da harika sonuçlar ortaya çıkarmış.

Bu Kundera’nın okuduğum ikinci kitabı oldu, bu kitapla kendisine beğenim pekişti. Kundera’nın iki kitabını daha okunacaklar listeme alıyorum (biri “Ölümsüzlük” diğeri “Gülüşün ve Unutuşun Kitabı”).

Seher 
29 Eyl 10:50, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Aşk üzerine kurgulanmış öykülerden oluşmaktadır. Kundera'nın her cümlesi dipsiz bir kuyu gibi sizi karanlığa çeker ve her cümlesini sorgulamaya başlarsınız. Kalemi ağırdır biraz ama çok güzel yazar.

selma gülen 
30 Tem 21:07, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 7/10 puan

Kitap 7 farklı hikayeden oluşuyor. Ortak özellikleri, hepsinde kadın-erkek ilişkileri ve aşk konusu işlenmiş. Bazı hikayelerde gülünç bir ilişki anlatılırken, bazısında anlatılan ilişkiler ise daha fazla cinsellikle anılıyor. Bazı hikayelerde ise, kişilerin birbirlerine olan sevgi ve aşk'larını sınarken, nasıl olup da birden birbirinden soğudukları ve vazgeçtiklerini görebiliyoruz. Çok güzel örgülenmiş hikayeler bizim toplum değerlerimizle örtüşmese bile ilişkilere farklı bakış açısı kazandırması açısından okunabilir. Keyifli okumalar..

GÜLÇİN ÇARKIT ÇANTAOĞLU 
26 Nis 13:09, Kitabı okudu, 6 günde, 10/10 puan

Yazar tüm anlatımlarında karakterlerle ile ilgili verdiği ekstra bilgilerle ortamı koklamama ve kişinin psikolojisine daha çok hakim olmama yardımcı oldu. Anlatım dilini oldukça beğeniyorum Milan Kundera'nın "varolanın" doğallığını olduğu gibi yansıtabilme yeteneğine sahip ender yazarlardan bence. Oldukça keyifli bir kitaptı.

Kitaptan 48 Alıntı

Biraz Deli 
10 Kas 19:38, Puan vermedi

Kendi hayatımdan daha büyük olan bir şey için yaşadığıma inanmasaydım, belki de hiç yaşamazdım.

Gülünesi Aşklar, Milan Kundera (Sayfa 223)Gülünesi Aşklar, Milan Kundera (Sayfa 223)

''İnsanların yüzüne karşı gerçeği söylemekte ısrar edersen onları ciddiye alıyorsun demektir. Bu kadar önemsiz bir şeyi ciddiye almak ise insanın tüm ciddiyetini kaybetmesi demektir.''

Gülünesi Aşklar, Milan KunderaGülünesi Aşklar, Milan Kundera
Biraz Deli 
07 Kas 23:09, Puan vermedi

"İnsan yalnızca farkına vardığı şeylerden sorumlu olsaydı, alıklar her türlü hatadan peşin peşin arınmış olurlardı. Ancak azizim Fleischman, insan bilmekle yükümlüdür. İnsan bilgisizliğinden sorumludur. Bilgisizlik bir hatadır."

Gülünesi Aşklar, Milan Kundera (Sayfa 100)Gülünesi Aşklar, Milan Kundera (Sayfa 100)
Küçük kara balık 
18 Kas 15:07, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Gelecekte dürüst ol ve yalan söyleme, çünkü bir kadın yalan söyleyen bir erkeğe saygı duyamaz.

Gülünesi Aşklar, Milan KunderaGülünesi Aşklar, Milan Kundera
Biraz Deli 
14 Kas 20:47, Puan vermedi

"Her zaman dürüst biri olduğunu, bununla da gururlandığını biliyorum. Ama kendine tek bir soru sor: İnsan niye gerçeği söylemek zorunda? Bizi böyle yapmaya zorlayan ne? Sonra içtenliği niçin bir erdem olarak görmemiz gerekiyor? Farz et ki, bir balık olduğunu, bizim hepimizin de balık olduğunu ileri süren bir deliyle karşılaştın. Onunla tartışır mısın? Ona yüzgeçlerin olmadığını göstermek için önünde soyunur musun? Yüzüne karşı ne düşündüğünü söyler misin? Hadi, söyle bana!” Ağabeyi susuyordu; Edward sözlerini şöyle sürdürdü: “Ona yalnızca gerçeği, onun hakkında gerçekten düşündüklerini söylersen, bu, bir deliyle ciddi bir tartışmaya girmeye razı olman ve senin de deli olduğun anlamına gelir. Çevremizdeki insanlar konusunda da aynı şey söz konusu. Gerçeği onların yüzüne karşı söylemekte ısrar edersen, onları ciddiye alıyorsun demektir. Bu kadar önemsiz bir şeyi ciddiye almak ise insanın tüm ciddiyetini kaybetmesi demek."

Gülünesi Aşklar, Milan KunderaGülünesi Aşklar, Milan Kundera
Ersoy kuyben 
15 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Amacımız, imkansızı mümkün, mümkünü kolay, kolayı da zarif ve zevkli yapmanın yollarını aramaktı.

Gülünesi Aşklar, Milan KunderaGülünesi Aşklar, Milan Kundera
Küçük kara balık 
18 Kas 15:57, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Dünyamızda çirkinliğin olumlu bir işlevi var. Hiç kimse hiçbir yerde oyalanmak istemiyor, insan bir yerde olur olmaz alelacele oradan çıkmak için çabalamaya başlıyor, bu da hayata arzulanan bir ritim veriyor. Ama biz kendimizi buna kaptırmayacağız. Bu çirkin yerin sakin güvenliği içinde birbirimize her şeyden söz edebiliriz.

Gülünesi Aşklar, Milan KunderaGülünesi Aşklar, Milan Kundera
Küçük kara balık 
18 Kas 10:07, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

''Lütfen! Onları gülünç duruma düşüreceğim. Bütün bunlar bir şakadan başka bir şey değildi''
''Günümüzde şakaya yer yok, günümüzde her şey ciddiye alınıyor''

Gülünesi Aşklar, Milan KunderaGülünesi Aşklar, Milan Kundera
Küçük kara balık 
20 Kas 20:42, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

İnsan diyordu; ölüp giden bedeninden fazla bir şeydir, çünkü önemli olan insanın yapıtlarıdir, insanın başkalarına bıraktıklarıdır.

Gülünesi Aşklar, Milan KunderaGülünesi Aşklar, Milan Kundera
5 /