Gülünesi Aşklar

7,8/10  (14 Oy) · 
52 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.006 gösterim
Milan Kundera, bütün yapıtları arasında en çok Gülünesi Aşklar'ı büyük keyifle, zevkle yazmış olduğunu söyler. Yedi öyküden oluşan bu kitapta, yazarın daha sonraki romanlarında geliştireceği aşk, yalan, yanılsama gibi temaların özünü, özgün ve yenilikçi anlatım tekniklerini bulmak mümkün. Hayatı, yanılsamalar üzerine kurulu bir parodi olarak sunduğu Gülünesi Aşklar'daki öyküler, 1958 ile 1968 arasında yazılmış. Milan Kundera, o eşsiz kara mizahı ve ironisiyle kahramanlarının kimlik sorunlarını, oyun gibi başlayan cinsel yanılsamalarını, trajik bir tutsaklıktan başka bir şey olmayan erotik güç tutkularını işliyor, cinsellik ve erotizmi benzersiz gözlem gücü ve duyarlılığıyla, kusursuz bir estetik düzeye oturtarak işliyor. Bu öykülerin her birinde 'gülünesi aşklar' yer alıyor, ya da gerçek aşk oyunları. Yirminci yüzyıl edebiyatına damgasını vuranlardan olan Çek yazar Milan Kundera'nın Gülünesi Aşklar'ı, zamana karşı durabilen bir başyapıt.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  246
 • ISBN:
  9789750702259
 • Orijinal Adı:
  Smesne Lasky
 • Çeviri:
  Serdar Rifat Kırkoğlu
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ahmet Kara 
 10 Eyl 13:20, Kitabı okudu, 8 günde, 8/10 puan

Kundera’dan hepimizin rahatlıkla kendimizden parçalar bulabileceğimiz ama bir yandan da tuhaf hatta komik/gülünesi bulacağımız aşklara dair hoş öyküler (toplam yedi öykü).Tümünü keyifle okudum diyebilirim.

Ben esasen ‘romancı’ biriyimdir, öyküleri detaylı değerlendirmesem sanırım daha uygun olacak. Ama şunu belirtmeden geçmiş olmayım: Kundera’ya öykücülük çok yakışmış. Şöyle ki, Kundera aşk, kadınlar, ilişkiler, cinsellik gibi konuları hem özgün hem de ustalıklı şekilde işleyebiliyor. Bu temaları kısa yaşam kesitlerine uygulamak da harika sonuçlar ortaya çıkarmış.

Bu Kundera’nın okuduğum ikinci kitabı oldu, bu kitapla kendisine beğenim pekişti. Kundera’nın iki kitabını daha okunacaklar listeme alıyorum (biri “Ölümsüzlük” diğeri “Gülüşün ve Unutuşun Kitabı”).

Seher 
29 Eyl 10:50, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Aşk üzerine kurgulanmış öykülerden oluşmaktadır. Kundera'nın her cümlesi dipsiz bir kuyu gibi sizi karanlığa çeker ve her cümlesini sorgulamaya başlarsınız. Kalemi ağırdır biraz ama çok güzel yazar.

selma gülen 
30 Tem 21:07, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 7/10 puan

Kitap 7 farklı hikayeden oluşuyor. Ortak özellikleri, hepsinde kadın-erkek ilişkileri ve aşk konusu işlenmiş. Bazı hikayelerde gülünç bir ilişki anlatılırken, bazısında anlatılan ilişkiler ise daha fazla cinsellikle anılıyor. Bazı hikayelerde ise, kişilerin birbirlerine olan sevgi ve aşk'larını sınarken, nasıl olup da birden birbirinden soğudukları ve vazgeçtiklerini görebiliyoruz. Çok güzel örgülenmiş hikayeler bizim toplum değerlerimizle örtüşmese bile ilişkilere farklı bakış açısı kazandırması açısından okunabilir. Keyifli okumalar..

GÜLÇİN ÇARKIT ÇANTAOĞLU 
26 Nis 13:09, Kitabı okudu, 6 günde, 10/10 puan

Yazar tüm anlatımlarında karakterlerle ile ilgili verdiği ekstra bilgilerle ortamı koklamama ve kişinin psikolojisine daha çok hakim olmama yardımcı oldu. Anlatım dilini oldukça beğeniyorum Milan Kundera'nın "varolanın" doğallığını olduğu gibi yansıtabilme yeteneğine sahip ender yazarlardan bence. Oldukça keyifli bir kitaptı.

Kitaptan 13 Alıntı

''İnsanların yüzüne karşı gerçeği söylemekte ısrar edersen onları ciddiye alıyorsun demektir. Bu kadar önemsiz bir şeyi ciddiye almak ise insanın tüm ciddiyetini kaybetmesi demektir.''

Gülünesi Aşklar, Milan KunderaGülünesi Aşklar, Milan Kundera
Ersoy kuyben 
15 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Amacımız, imkansızı mümkün, mümkünü kolay, kolayı da zarif ve zevkli yapmanın yollarını aramaktı.

Gülünesi Aşklar, Milan KunderaGülünesi Aşklar, Milan Kundera
Öykü 
31 Mar 22:31, Kitabı okudu, Puan vermedi

Erotizm yalnızca bedene duyulan arzu değil, buna eş ölçüde, onura duyulan arzudur. Bizden hoşlanan ve bizi seven, sahip olduğumuz bir yatak arkadaşı, bizim aynamız olur, önemimizin ve değerimizin ölçüsüdür o.

Gülünesi Aşklar, Milan Kundera (Sayfa 95)Gülünesi Aşklar, Milan Kundera (Sayfa 95)
Öykü 
24 Nis 19:28, Kitabı okudu, Puan vermedi

...gerçekte, erotik çekicilik, kurallara uygunluktan çok özgünlükle, ölçülülükten çok canlılıkla, bayağı bir hoşluktan çok çizgidışılıkla belirginleşir.

Gülünesi Aşklar, Milan Kundera (Sayfa 183)Gülünesi Aşklar, Milan Kundera (Sayfa 183)
Birsen Ergün 
21 Tem 21:17, Kitabı okudu, Puan vermedi

" dünyamızda çirkinliğin olumlu bir işlevi var. Hiç kimse hiçbir yerde oyalanmak istemiyor, insan bir yerde olur olmaz alelacele oradan çıkmak için çabalamaya başlıyor, bu da hayata arzulanan bir ritim veriyor."

Gülünesi Aşklar, Milan Kundera (Sayfa 58 - Can Yayınları)Gülünesi Aşklar, Milan Kundera (Sayfa 58 - Can Yayınları)
Birsen Ergün 
21 Tem 21:12, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Elimi sallayarak korkularını savuşturdum ve hayatın anlamının gerçekte hayatla eğlenmek olduğunu, hayat bunu yapamayacak kadar tembelse onu şöyle usulca itmek gerektiğini bildirdim."

Gülünesi Aşklar, Milan Kundera (Sayfa 25 - Can Yayınları)Gülünesi Aşklar, Milan Kundera (Sayfa 25 - Can Yayınları)

Şimdiki zamanı kat ederken gözlerimiz bağlıdır. Çok çok yaşamakta olduğumuz şeyleri sezebilir ve tahmin edebiliriz. Ancak daha sonraları, gözlerimizin bağı çözüldüğünde ve geçmişi incelediğimizde ne yaşamış olduğumuzu fark eder, yaşadıklarımızın anlamına varırız.

Gülünesi Aşklar, Milan Kundera (Sayfa 13)Gülünesi Aşklar, Milan Kundera (Sayfa 13)
Birsen Ergün 
21 Tem 21:13, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Her insanın hayatı hessba sığmaz anlamlar taşır."

Gülünesi Aşklar, Milan Kundera (Sayfa 33 - Can Yayınları)Gülünesi Aşklar, Milan Kundera (Sayfa 33 - Can Yayınları)
Öykü 
31 Mar 22:33, Kitabı okudu, Puan vermedi

Klara, Fleischman'ın karşısında, aşkın yol açtığı öyle bir iç sıkıntısına kapılıyor ki onunla bir türlü sevişemiyor. Siz Alzhbeta, birini sırf delice sevdiğiniz için onunla yatmamayı hayal edemezsiniz değil mi?

Gülünesi Aşklar, Milan Kundera (Sayfa 100)Gülünesi Aşklar, Milan Kundera (Sayfa 100)
2 /