Gulyabani - Gönül Ticareti

9,1/10  (8 Oy) · 
69 okunma  · 
4 beğeni  · 
715 gösterim
Türk edebiyatının kilometre taşlarından biri olan Hüseyin Rahmi Gürpınar, günlük yaşamı dile getirirken mizah ögesini her zaman ön plana çıkartmıştır. Bu kitapta yer alan Gulyabani ve Gönül Ticareti adlı yapıtları genç okurlarımız için özenle sadeleştirilmiştir. Türk edebiyatının ilk korku romanı olma özelliği taşıyan Gulyabani'de Hüseyin Rahmi Gürpınar, Osmanlı toplumunun son dönemlerinde geçen bu romanında batıl inançları ele alırken güncelliğini hala koruyan bir başyapıt ortaya koymaktadır. Gönül Ticareti adlı öykü derlemesinde ise yine döneminin İstanbul halkının mahalle aralarında yaşadıkları, evlerin içinde olup bitenler büyük bir canlılıkla çizilir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9789752894549
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
elif dinç 
08 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Hüseyin RAHMİ bence değeri çok da bilinememiş olan zamanın değerli kalemi ve kuvvetli bir mizah yazarıdır hem ayna tutar toplumuna hem de eleştirir eksikleri mizahi bir dille.

metehan otluoğlu 
03 Eyl 2015, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 10/10 puan

Gerçekten adıyla özdeşen bir kitap hocalar bize okulda bu kitabı verdiklerinde ilk önce ön yargılı davranmıştım.Ama okunmaya bir başladım o okuyuş kelimeler uçtu ağzımdan gerçek söylüyorum mükemmel akıcı kitappp

vurkan i 
29 Kas 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

H. Rahmi'nin Kemal Sunal'ın da oynadığı filme konu olan kitabı.Her an gerilim ,heyecan sizinle olacak.Yazar sonunda bu tür batıl inaçları veciz bir şekilde yeriyor.

Ayşe Rumeysa Çoban 
21 Oca 00:16, Kitabı okudu, Puan vermedi

Güzeldi,hatta korkutucu sayılabilecek bölümleri de vardı. Ama cinleri vs alaya alması basitleştirmiş.

Kitaptan 1 Alıntı