Gün Olur Asra Bedel

8,6/10  (298 Oy) · 
1.406 okunma  · 
253 beğeni  · 
5.009 gösterim
Yürek paralayan, tüyler ürperten bir haykırış.... Geçmiş, bugün ve yarın; bilim-kurgu, gerçek ve efsane bir arada gözler önüne serilir... Derin ve temiz aşklar, efsane ve masallar, KGB'nin acımasız uygulamaları, okuru heyecandan heyecana sürükler. Birbirinden ilginç ve sürükleyici konular ustalıkla bütünleştirilerek sunulur. "Mankurt hikâyesi bu eserle kültürümüze mal edilir. Yedigey, ölen emektar arkadaşı Kazangap'ın cenazesini mezarına götürürken, kendisinin ve milletinin geçmişini, acı-tatlı, düşündürücü yanlarıyla bir bir gözlerinin önünden geçirir. O gün "asra bedel bir gün olur.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2016
 • Sayfa Sayısı:
  413
 • ISBN:
  9789754370539
 • Orijinal Adı:
  И дольше века длится день
 • Çeviri:
  Refik Özdek
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
Anıl 
 20 Eyl 19:58, Kitabı okudu, 6 günde, 10/10 puan

Cengiz Aytmatov’un Gün Olur Asra Bedel kitabı bazı yayınevlerinde Gün Uzar Yüzyıl Olur şeklinde çevrilmiştir. İçeriği ile ismi bütünleşik böylesine kitaplara çok nadir rastlanır diye düşünüyorum. Gün uzar yüzyıl olur. Bir gün bir insana nasıl yüzyıl gelebilir diye düşünüldüğünde elbette akla bir ölüm gelir ve o an geldiğinde insan kendini zamandan soyutlar ve çok farklı bir boyutta geçmişi ve anıları ile yüzleşir.

Kitap bir tilki üzerinden bozkırın betimlemesi ile başlar ve okur, o betimlemelerde daha ilk andan Aytmatov’a hayran kalır. Hayran kalmamak elde mi! Okuru mest etmek için kelimeleri ve cümleleri usta kaleminin mürekkebini herhangi bir kâğıt parçası ile buluşturması yeterli. Aytmatov da gözlemlediğim sadece betimleme yeteneği mi kesinlikle hayır. Tüm samimiyetimle ifade etmek isterim; ben bu zamana kadar okuduğum kitaplar arasında böyle bir anlatım biçimi görmedim. Aytmatov bir olayı anlatırken kimi zaman bireyler üzerinden, kimi zaman tren gibi cansız nesneler üzerinden kimi zamanda kuş veya tilki gibi bir hayvan üzerinden yazımını güçlendiriyor. Sanki elinde bir kamera varmışçasına farklı farklı açılardan olayı, bireyleri ve ruh hallerini okuyucuya gösterircesine yazımda bir ustalık sergiliyor.

Aytmatov’un kitabında oluşturduğu karakterler hayatın içerisinden basit ama hep iyi insanlardı benim nazarımda. Öyle ki Aytmatov kötü karakter dahi yaratamayacak kadar iyi bir insan izlenimi bıraktı bende. Peki, kitapta kötü olan neydi? Kitapta kötü olan devlet ve politikalarının yanında doğru ve yanlışı ayırt ederken başkasının vicdanlarına sığınan bireylerdi.

Kitap bünyesinde farklı farklı efsanelerde Aytmatov’un usta kalemi ayrıcalığı ile okura yansıtılmıştır. Mankurt efsanesi, Ana-Beyit efsanesi, Raymalı Ağa efsanesi gibi. Okuyup da hüzünlenmemek ve ders almamak bir okuyucu için büyük bir kayıp olurdu.

Okur, Sarı Özek Bozkırının ıssızlığında yaşam mücadelesi veren insanların iç ısıtan hikâyelerini okurken insanın ne kadar erdemli ve önemli bir varlık olduğu kanısına varırken diğer yandan Uzay hikâyelerine geçildiğinde, aslında aynı insanın ne kadar aciz ve küçük bir varlık olduğu kanısına vararak çelişkiye düşebiliyor.

Gün Uzar Yüzyıl Olur, benim nezdimde her bir bireyin okuyup üzerine konuşması ve edinimler elde etmesi gereken bir kitaptır. Okuma kararı alıp okuduktan sonra beğenmeyen olursa beni bulabilir herkese keyifli okumalar dilerim.

Bu yerlerde trenler doğudan batıya, batıdan doğuya gider gelir, gider gelirdi...
Bu yerlerde demir yolunun her iki yanından ıssız, engin, sarı kumlu bozkırların özeği Sarı-Özek uzar giderdi.
Coğrafyada uzaklıklar nasıl Greenwich meridyeninden başlıyorsa, bu yerlerde de mesafeler demir yoluna göre hesaplanırdı...

KeMâL 
03 Kas 2015, Kitabı okudu, 3 günde

Güzel bir kitap, bir gün ancak bu kadar gerçek, güzel, yoğun, derinlikli ve insancıl anlatılabilirdi. 420 sayfalık bir romanda neler var neler... Şairane doğa tasvirleri, halk efsaneleri, uzaylılar, bozkır, Stalin, komünizmin baskıları, savaş, deve, ince mizah, aşk, dostluk, mankurt .... Sayılamayacak kadar şey. Bütün bunları sadece bir gün içinde anlatmak ise ayrı bir yetenek. Cengiz Aytmatov' un tasvirleri o kadar güçlü ki kendini okutturmasını biliyor. Yaşanmışlıkları içinde barındırıp içten duygularla beslenmiş.Yazar bir yandan kahramanların zor hayatlarını, bir yandan tarihi, bir yandan bozkırın coğrafi koşulları bir yandan uzaydaki gelişmeleri güzel bir şekilde birbirine bağlamış. Anlatırken yapılan geri dönüşler kahramanın kendi hayatını anlatırken başkalarının hayatına dokunmuş olması ve farklı hayatların da içine girmesi eseri canlı tutmuş. Bozkırın soğuğunu, trenlerin seslerini, Yedigey'in köyünü gözlerimin önüne getirmekte hiç zorlanmadım. Bu kitabı okuduktan sonra, yazarın mankurt dediği kafası boşaltılmış kişilerin hiç de az olmadığını üzülerek düşündüm. Derinlikli, ağır bir kitap fakat kesinlikle insana çok güzel şeyler katan ve kesinlikle okunması gereken bir kitap. Bir kitap okudum ama içinde 5-6 tane farklı uzun öykü okumuş kadar oldum. Ayrıca bir not daha Sovyet yönetimi tarafından yasaklanan bölümü daha sonra "Cengiz Han'a Küsen Bulut" olarak ayrı kitap olarak yayınlanmış. Sipariş verdim. :) Gelsin hemen devamını getirip romanı bitireceğim.

Aysel 
 31 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

//Bu yerlerde trenler doğudan batıya, batıdan doğuya gider gelir, gider gelirdi...
Bu yerlerde demir yolunun her iki yanından ıssız, engin, sarı kumlu bozkırların özeği Sarı-Özek uzar giderdi.
Coğrafyada uzaklıklar nasıl Greenwich meridyeninden başlıyorsa, bu yerlerde de mesafeler demir yoluna göre hesplanırdı...//

Cengiz Aytmatov en sevdiğim yazarlardan biridir. Yaşadığı devrin gerçeklerine ayna tutar ve bu ayna kitaplarında yansır. Gün olur asra bedel`i en sonlara sakladım nedense. Yazarın tüm kitapları güzel, okunaklı, insana çok şey katıyor. Bu kitabında da aynı tadı, o bildiğim kokuyu aldım. Aytmatov`un sevdiğim bir yanı da seçtiği karakterlerin sıradan ve bizden olması. Bu kitabında da aynıydı. Yedigey- hayatın sert yüzüyle karşılaşmış, yaşamına yön vermeğe çalışan aynı zamanda da toplumun kalbine yerleştirilen yapaylık ile öz arasındaki derin uçurumun anlatıldığı, bu ikisi arasına sıkışan insanın hikayesidir...
Kitabın en şöhretli yeri Mankurt efsanesinden bahs etdiyi yerdir.
Bu kitabı okuduğumdan beri kulaklarımdan tren sesleri, iliklerimde karın dondurucu soğukları gitmedi.
Velhasıl güzel kitap. Kitapların size bir şeyler katmasını da istiyorsanız, bu kitabı okumayı unutmayın derim size.

Derya Yalınkılıç 
 12 May 14:37, Kitabı okudu, 13 günde, 7/10 puan

Gün Olur Asra Bedel ile oldukça erken tanışmanın talihsizliğini yaşadım. Kitabı okuma denemelerimde hiçbir anlam ifade etmedi bana çünkü çok küçüktüm :) Maalesef "defalarca" yarım bırakmak zorunda kaldım.


Kitaba gelecek olursak... Yazar yaşadığı coğrafyayı çok güzel aktarabilmiş. Gelenek görenekleri, yaşam biçimi, efsaneleri birçok konuya değinmiş. Her konu kendi içinde bir kitap konusu gibiydi. Mankurt ve kozmonotların olduğu bölümleri zevkle okudum. Kitabın yoğun bir anlatımı var ve oldukça yavaş ilerliyor. Kitapta beni aşırı rahatsız eden bir durum var. Bir paragraf var sürekli tekrar edilmiş. Neredeyse tüm bölümlerin başına konulmuş gereksiz tekrara düşmesi zaman zaman kitaptan soğumama neden oldu. Kitabın bütünlüğünü bozmuş bence.


Son olarak kitabın konusuyla isminin mükemmel uyum sağladığını belirteyim. :)

Meryem Derin 
 20 Eki 09:49, Kitabı okudu, 10 günde, Beğendi, 9/10 puan

Yürek paralayan, tüyler ürperten bir haykırış.... Geçmiş, bugün ve yarın; bilim-kurgu, gerçek ve efsane bir arada gözler önüne serilir... Derin ve temiz aşklar, efsane ve masallar, KGB'nin acımasız uygulamaları, okuru heyecandan heyecana sürükler. Birbirinden ilginç ve sürükleyici konular ustalıkla bütünleştirilerek sunulur. "Mankurt hikâyesi bu eserle kültürümüze mal edilir. Yedigey, ölen emektar arkadaşı Kazangap'ın cenazesini mezarına götürürken, kendisinin ve milletinin geçmişini, acı-tatlı, düşündürücü yanlarıyla bir bir gözlerinin önünden geçirir. O gün "asra bedel bir gün olur.

Zeynep Öztürk 
06 Eyl 20:06, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, 10/10 puan

Ananı atanı dilini unutma! Bunları unutursan her şeyini kaybedersin.

Kitabın ana fikri verilmek istenen mesaj tam olarak da bu.Kitapta bir günü anlatıyor ve diğer okurların da dediği gibi yazar bir ömrü sığdırmış bir güne ve bir kitaba.Gerçekten beni derinden etkileyen bir kitaptı kesinlikle ve kesinlikle okunmalı.

Kifayət 
 20 Şub 17:11, Beğendi, 10/10 puan

Spolier İçerir;

"Gün olur asra bedel" Çingiz Aytmatovun en güzel eserlerinden biridir. Çok severek okuduğum ve bittiğinde tatı damagimde kalan bir kitap.
Kitapın konusu:
Yedigey’in çok eski ve yakın arkadaşı olan Kazangap ölür.Onun için bir cenaze töreni düzenlerler.Kazangap’ın cenazesini mezarına götürürken,Yedigey kendisinin ve milletinin geçmişini,acı-tatlı,düşündürücü yanlarıyla bir bir gözlerinin önünden geçirir. O günde Yedigey için "Asra bedel bir gün" olur.
Bu kitapı mutlaka okumalısınız. Severek okuduğunuz ve tatı damaginizde kalan bir kitap olucak.

Rabia 
 20 Mar 18:45, Kitabı okudu, 9 günde, Beğendi, 10/10 puan

Bazen bazı şeyleri tanımlamak için ne diyeceğinizi bilemezsiniz, Gün Olur Asra Bedel'de şu an öyle benim için. Üzerine saatlerce düşünmeye, konuşmaya değer bir eser.
Bence "insanlık"ı anlatan en güzel kitaplardan biri. Ayrı ayrı her bir karakter -hatta hayvanlar- hep bir şeyi temsil ediyor, gerçekler fena dokunuyor. Mesela o "mankurt" efsanesi, mesela Yedigey'in cenaze sırasında yaptığı dua... O kadar tuhaf hissettim ki okurken, ifade edemiyorum. Her şey aslında çok içimizden, bu yüzden daha da etkileyici.

Hayatımın farklı dönemlerinde ara ara açıp okuyacağım bir kitap olacak; özellikle ilerleyen zamanlarda bazı konulara daha fazla hakim oldukça tekrar tekrar okuyacağım. Lütfen siz de mutlaka okuyun, anlayın, hissedin.

Aslıhan 
12 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Kim mankurt? Biz mi?!
Aytmatov hakkında konuşmak aslında öyle çokta şart olan bir şey değil zira kendisi zaten edebiyatta, edebiyata kattıkları sırtında bir Türk oturuşuyla çok güzel yer kaplıyo. O halde bu güzel kitabı şöyle tekrar bi düşünüp kendimizce tekrar okuyalım.
Gün olur asra bedel. Sahi, hangi gün ki o, bir ömre bir asra bedel olabiliyo. Hayatımızda bile muhakkak başımıza böyle bir gün gelmiştir, tüm ömrümüze ve belki de asra bedel. Güneş batmaz, ay doğmaz, gün devrilmez bir gün.
İşte bu, öyle güzel anlatılıyordu ki kitapta, Kazangap ve attığı her adım da o adımı atak için yaşanılan, hayal edilen, umulan ve bulunan her şey saat tiktaklarına sıkıştırılmış durumda.
Arka kapakta bahsedildiği gibi, tam bir bilimkurgu niteliği taşıyan münnak bir öge de bulunmakta. Ancak şunu belirtmek lazım fikrimce, bu konudan bilimkurgu olarak bahsetmenin tek amacı gerçekliği saptırmaktır, fikrimce okuyucu bilimkurgu adı altına sıkıştırılan bu konuyu tek başına ele alıp bir araştırsın. Çünkü ne Aytmatov ne de kaynaklar 'Hey dostum, bu bir sinema konusu!' demiyo!
Ve en sevilen kısma gelicek olursak şimdide, mankurt!
Mankurt nedir?
Yine arka kapakta hızlıca bildirildiği gibi, aslında kişinin kişi olmaktan, kendi olmaktan, birey olmaktan çıkması. Temel anlamdan sıyrılıp mecaz anlamı kolumuza katarsak günümüze dair onca şey bulabileceğimiz bir kelime.
Acı ama gerçek.
Ne yapmak lazım, okumak, okumak ve okumak.
Aytmatov okumak, mankurtlaşmaya savaş açmak, bireysel mücadeleden korkmamak.
Aytmatov unutulan, unutmuş mankurtlara unutmayın demeyi harika diliyle yine çok güzel bir kitapla anlatmış o halde.

Muhammet Çelik 
25 Oca 09:11, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, 10/10 puan

Cengiz Aytmatov Kırgız (Türk) Edebiyat tarihinin yüz akıdır. Gelmiş geçmiş en iyi yazarlarındandır. Ruslar edebiyatçıları ile övünürler. Haklıdırlar, zira Rus edebiyatı dünyada en iyi olarak gösterilir. Cengiz Aytmatov işte bu Edebiyata kendini ispatlamış bizde varız demiştir.

Kitap sovyetlerin çıkarları için dağıttığı Türk ailelerinin birbirini Boranlı da bulması ile başlıyor. Dem vurmalar artık eskinin unutulmasına. İmgesel şahıslar ile Kültürümüz Tarihimizin bize unutturulması eleştiriliyor. Anlayana çok bilgi var öte yandan bunlar açıktan değil zira Aytmatov bu kitabı sovyetler güçlü iken yazmıştır.

Hikayenin için bir sürü ufak hikayeler koymuştur. Bunlardan bazıları Sovyetler tarafından çıkarılmıştır. Nayman Ana hikayesi Rahmalı Ağa hikayesi bunlardan birkaçıdır.

Kitap gerçekten okunması gereken güzel bir kitaptır. Akıcıdır. İnsan nasıl bitirdiğini anlamamaktadır. Yazar ustadır. Hikayeler asıl konuya bağlanana açık uçlu tarzdadır.

Kitaptan 176 Alıntı

Aysel 
31 Oca 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Asıl mesele de bu işte. Zaman ne kadar geçerse geçsin, bazı konularda hiçbir şeyi değiştirmez. Elinden malını mülkünü, varını yoğunu alsalar, bundan ölmezsin. Bunları yine edinebilirsin. Ama senin onurunu kırar, ruhunu öldürürlerse, işte buna çare yoktur..."

Gün Olur Asra Bedel, Cengiz Aytmatov (Sayfa 88)Gün Olur Asra Bedel, Cengiz Aytmatov (Sayfa 88)
Yasin Karabayır 
01 May 00:43, Kitabı okudu, 9/10 puan

Öyle bir çağa geldik ki herkesin birçok şeyi küçük yaştan öğrenmesi gerekiyor.

Gün Olur Asra Bedel, Cengiz Aytmatov (Sayfa 122 - ELİPS KİTAP)Gün Olur Asra Bedel, Cengiz Aytmatov (Sayfa 122 - ELİPS KİTAP)
Yasin Karabayır 
06 May 01:44, Kitabı okudu, 9/10 puan

Ne güzel türküler yakarmış eskiler! Her türkü tek başına bir tarih sanki.

Gün Olur Asra Bedel, Cengiz Aytmatov (Sayfa 180 - ELİPS KİTAP)Gün Olur Asra Bedel, Cengiz Aytmatov (Sayfa 180 - ELİPS KİTAP)

Kötülük
... ne de olsa, yeryüzünde bir gün geliyor, hak yerini buluyor, kimsenin yaptığı kötülük cezasız kalmıyor.

Gün Olur Asra Bedel, Cengiz AytmatovGün Olur Asra Bedel, Cengiz Aytmatov
Yasin Karabayır 
06 May 01:51, Kitabı okudu, 9/10 puan

"Vay canına! Yıllar nasıl da gelip geçmiş! Şu geçen zamana bak!" diye geçirdi aklından.

Gün Olur Asra Bedel, Cengiz Aytmatov (Sayfa 182 - ELİPS KİTAP)Gün Olur Asra Bedel, Cengiz Aytmatov (Sayfa 182 - ELİPS KİTAP)
Yasin Karabayır 
07 May 13:44, Kitabı okudu, 9/10 puan

Böyle korkunç olaylar bazen insanların başına da gelebilir. Üstesinden gelemediği çelişkilerle baş başa kalan insan, moral bakımından derinden derine sarsılır ama bunu kimseye söyleyemez, çünkü ona kimse yardım edemez. Bu korkunç bir yer kayması gibidir, tehlikeyi görürsünüz; ama bir şey yapamazsınız.

Gün Olur Asra Bedel, Cengiz Aytmatov (Sayfa 251 - ELİPS KİTAP)Gün Olur Asra Bedel, Cengiz Aytmatov (Sayfa 251 - ELİPS KİTAP)
Yasin Karabayır 
28 Nis 10:46, Kitabı okudu, 9/10 puan

Bazı insanlar vardır, daha ilk karşılaşmada, ona, ısınır, güven ve sempati duyarsınız.

Gün Olur Asra Bedel, Cengiz Aytmatov (Sayfa 80 - ELİPS KİTAP)Gün Olur Asra Bedel, Cengiz Aytmatov (Sayfa 80 - ELİPS KİTAP)

Kitapla ilgili 1 Haber

16 Maddede Ünlü Kırgız Yazar Cengiz Aymatov
16 Maddede Ünlü Kırgız Yazar Cengiz Aymatov Ünlü Kırgız edebiyatçı, gazeteci, çevirmen, diplomat ve siyasetçi. Türk dünyasının en ünlü yazarlarından, dünya edebiyatında tartışılmaz bir yere sahip kitaplarıyla Türk kültür zenginliğini bütün dünyaya tanıtan Cengiz Aytmatov’u anlatacağız bugünkü listemizde.