Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek

7,8/10  (9 Oy) · 
36 okunma  · 
7 beğeni  · 
968 gösterim
Öz-farkındalık büyük bir armağan, hayat kadar değerli bir hazinedir. Bizi insan yapan şeydir. Ama bedeli de çok ağırdır - ölümlülük yarası. Varoluşumuz, büyüyüp gelişeceğimiz ve kaçınılmaz bir şekilde ölüp yok olacağımız bilgisiyle gölgelenir.
Ölümlülük düşüncesi tarihin başından beri peşimizi bırakmaz. Dört bin yıl önce Babil kahramanı Gılgamış, arkadaşı Enkidu'nun ölümü üzerine yukarıda alıntıladığım sözleri söylemiştir: "Sen artık karanlıklar içindesin ve beni duyamaz oldun. Ben de öldüğümde Enkidu gibi olmayacak mıyım? Yüreğim umutsuzluk içinde. Ölümden korkuyorum."

Gılgamış hepimiz adına konuşuyor. Onun ölümden korktuğu gibi hepimiz korkarız - her erkek, kadın ve çocuk ölümden korkar. Bazılarımız için ölüm korkusu genelleşmiş bir huzursuzluk şeklinde dolaylı olarak kendini gösterir ya da başka bir psikolojik bozukluk kılığına girer; bazılarımız ölümle ilgili açık ve bilinçli bir anksiyete yaşarken, bazılarımız için ölüm korkusu bütün mutluluk ve sevinci engelleyen bir dehşet haline gelir..." Son derece kişisel olan bu kitabını Irvin D. Yalom, ölüm korkusuyla verdiği mücadele sırasında öğrendiklerinden yola çıkarak hazırlamış. Ölümle siz yüzleştiniz mi? Irvin D. Yalom okuyucularına ölümle korkmadan yüzleşmenin yollarını hastalarıyla seanslarında edindiği deneyimler yardımıyla biz okuyucularına aktarıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789759971335
 • Orijinal Adı:
  Staring At The Sun: Overcoming The Terror Of Death
 • Çeviri:
  Zeliha İyidoğan Babyiğit
 • Yayınevi:
  Kabalcı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Osman Çağrı Oğuz 
 02 Eki 13:01, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 9/10 puan

Irvin Yalom yine yazdıklarıyla adeta zihnimi doyurdu diyebilirim. Çok güçlü bir kalemi olduğundan 4. kitabını okuduktan sonra iyice emin oldum. Kitap adından da anlaşılacağı üzere ölüm anksiyetesi ve bunun tedavisiyle ilgili. Yalom, kitaba aslında ölüm anksiyetesinin hiç hafife alınacak bir sorun olmadığını belirterek başlıyor. Hatta nedeni olmayan anksiyete ölüm anskiyetesidir diyerek duruma farklı bir boyut kazandırıyor. Sonrasında psikoterapi anıları anlatarak düşüncesini örneklerle pekiştirmiş. Ölümle yüzleştiğimiz andan itibaren bir daha aynı hayatı yaşamayacağımızı, bu yüzleşme sayesinde daha radikal kararlar alıp hayatı anlamlandırabileceğimizi belirten Yalom, ayrıca bu yüzleşme sırasında etkili olabilecek fikirleri vermiş. Terapilerinde en çok işine yarayan fikirleri bizle paylaşmış:
- Epikurosun simetri iddiası(doğumdan öncesiyle ölümden sonraki bilinçsizlik hali aslında aynıdır, yani benim olduğum yerde ölüm yoktur, ölümün olduğu yerde de ben yokum)
- Dalgalanma (Bulunduğumuz her ilişkide diğer insanlar üzerindeki etkimizin sürerli olduğu ve hatta kuşaklar boyunca bu etkinin görülebileceği fikri)
Bunlara ek olarak da Nietzsche'den alıntılar: (Amor fati, yani kaderinizi sevin -sevebileceğiniz bir kader yaratın)
Kitabın sonuna doğru da yeni terapistlere önerilerde bulunmuş. Bir terapistin hastasıyla olan ilişkisinde her zaman dürüst olmasının, burada ve şimdi kuralını kontrol etmenin gerekliliğini, hastadan uzaklaştığını, ona ulaşamadığını hissettiğinde bunu hastayla güzelce paylaşmanın ve bu durumun üstünden beraberce üstünden gelinmesinin ilişkiyi güçlendireceğini belirtmiş.
Kitabı okumak kendinizden uzaklaşıp adeta bir terapistin bakışıyla kendinizi incelemenizi, buna bağlı olarak ufkunuzun açılmasını, ölümle yüzleşmenin (bir başka deyişle güneşe bakmanın) kolaylaşmasını, ve daha sağlıklı kararlar vermenizi, daha güzel ilişkiler kurmanızı, kısacası daha doğru yaşamanızı sağlıyor.
Böyle kitaplar iyi ki var, okuyun, okutturun...

Kitaptan 13 Alıntı

"Her anı ölümün tamamen farkında olarak yaşamak hiç kolay değildir. Bu, güneşe dosdoğru bakmaya benzer: Fazla dayanamazsınız."

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. YalomGüneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom
Berfun Berçin 
19 Nis 10:15, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ölümle yüzleşmek anksiyete doğurur, ama aynı zamanda hayatı zenginleştirecek bir potansiyel de taşır.

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Kabalcı Yayınevi)Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Kabalcı Yayınevi)
Berfun Berçin 
19 Nis 09:40, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Klinik çalışmalarımda insanın yalnızca cinselliğini değil, bütün yaratılmış benliğini ve özellikle sonlu doğasını da bastırabileceğini öğrendim.

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. YalomGüneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom
Berfun Berçin 
19 Nis 10:07, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Önemli kararların her zaman derin kökleri vardır. Her seçim bir vazgeciştir ve her vazgeçiş sınırlılıkların ve geçici liği farkında varmamızı sağlar.

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Kabalcı Yayınevi)Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Kabalcı Yayınevi)
Berfun Berçin 
19 Nis 09:38, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ölüm her şeydir.
Ve hiçbir şeydir.
Solucanlar kıvrılarak içeri girer,kıvrılarak dışarı çıkar.

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Sayfa 18 - Kabalcı Yayınevi)Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Sayfa 18 - Kabalcı Yayınevi)
Berfun Berçin 
19 Nis 09:26, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ölüm korkusu bütün insanlarda ortaktır:hiç ayrılmadığımız karanlık gölgemizdir.

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Sayfa 7 - Kabalcı Yayınevi)Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Sayfa 7 - Kabalcı Yayınevi)
Berfun Berçin 
19 Nis 09:29, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Yüreğim umutsuzluk içinde.Ölümden korkuyorum.-Gılgamış

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Sayfa 9 - Kabalcı Yayınevi)Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Sayfa 9 - Kabalcı Yayınevi)
Berfun Berçin 
08 Nis 21:13, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ölüme karşı bağışıklığı olduğuna inanan bazı insanlar kahramanca hayat yaşar, başkalarının ya da kendi güvenliklerini hiçe sayarlar. Bazılarıysa sevdikleri biriyle, bir davayla, bir cemaatle ya da bir ilahi varlıkla birleşme yoluyla ölümün acı veren ayrılığını aşmaya çalışırlar. Ölüm anksiyetesi, sonlu oluşumuzun verdiği ıstırabı öyle ya da böyle hafifletmeye çalışan bütün dinlerin anasıdır. Tanrı kültürler ötesi yapıda anlatıldığı şekliyle, sonsuz bir yaşam haliyle ölümlülük korkusunu yumuşatmakla kalmaz, ebedi bir varoluş ile anlamlı bir hayat yaşamaya yönelik bir yapı ve kurallar bütünü geliştirerek korku dolu bir tecridi de hafifletir.

Ama en sağlam, en saygıdeğer savunmalara rağmen ölüm anksiyetesini asla tam olarak bastıramazsınız: her zaman oradadır, zihninin bazı gizli yarıklarında dolaşır durur. Belki Platon’un söylediği gibi benliğimizin en derin noktalarına yalan söyleyemeyiz.

Bugün ölüm anksiyetesiyle baş edemeyen insanlar nereye başvuruyor? Bazıları ailelerinden ve arkadaşlarından yardım alıyor; diğerleri dini kurumlardan ya da terapiden: kimileriyse elinizdekine benzer kitaplara başvuruyor.

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. YalomGüneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom
Berfun Berçin 
08 Nis 21:11, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Ölüm varken ben yokum." Korku, üzüntü, keder, yoksunluk yaşayacak bir ben olmayacak. Bilincim yok olacak, ışıklar kapanacak. Epikouros'un simetri iddiası da beni rahatlatıyor: ölümden sonra doğumdan önceki var olma hali olacak.

İki bölümlü bir taşra mezarlığının tasvirini okumuştum: "hatırlanan ölüler" ve "gerçekten ölüler." "Hatırlanan ölülerin" mezarlarına bakılıp çiçeklerle bezenirken "gerçekten ölülerin" mezarları unutulmuştu: çiçeksizdiler, yabani otlarla kaplıydılar, mezar taşları eğrilmiş ve aşınmıştı. Gerçekten ölüler, tanınmayan kadim, yaşayan hiç kimsenin görmemiş olduğu ölülerdi. Yaşlı bir insan –bütün yaşlılar- pek çok insanın görüntüsünün son deposudur. Çok yaşlı biri öldüğünde onunla birlikte pek çok kişi daha ölür.

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. YalomGüneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom
2 /