Güneşi Uyandıralım

8,4/10  (193 Oy) · 
766 okunma  · 
144 beğeni  · 
5.991 gösterim
"Şeker Portakalı"nın sevimli, küçük kahramanı "Zeze", işte yine karşınızda. Gözlerinin içi yine ışıl, ışıl, yüreği yine sevgi dolu. Ama hüzünleri, biraz daha büyümüş bir çocuğun hüzünleri. Küçüklüğündeki küçük "Şeker Portakalı" yok, ama bu kez de yüreğinde sevgili kurbağa'sı var. Zengin ve aşırı alıngan bir aile onu evlat edinmiştir. Ama Zeze, babalığının iyi niyetli davranışlarına bir türlü karşılık verememektedir. Evdeki tek dostu, aşçı Dadada'dır. Bir de düşlerindeki, yeri hiçbir zaman doldurulamayacak olan, yüreğine sokulup yerleşen kurbağa'sı ve filmlerde görerek gerçek babasının yerine koyduğu ünlü Fransız şarkıcı ve oyuncu Maurice Chevalier vardır. Çok parlak bir öğrencidir Zeze. Şimdi ergenlik dönemindedir; sinirlidir, huysuzdur. Üstelik sırılsıklam aşıktır. Şeker Portakalı'nın devamı olan Güneşi Uyandıralım'ı da çok seveceğinizi biliyoruz. Bu kitabın da devamı var: Delifişek. O kitapta Zeze'yi daha da büyümüş bulacak, artık onun delikanlılık serüvenlerini izleyeceksiniz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2016
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789755100142
 • Orijinal Adı:
  Vamos Aquecer O Sol
 • Çeviri:
  Aydın Emeç
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Beyza 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Şeker Portakalı'nı yıllar önce ve defalarca okumuş biri olarak bu kitabı bitirdiğimde, Zeze'yi hala 5 ve 6 yaşında bir çocuk olarak gördüğümü hissettim. Hep 'yığınla şey uyduran küçük bir şeytan' olarak kalmasını istedim. Kalbinin üstünde duran kurbağası yerine, şarkı söyleyen kuşunu tercih ettim. Bu kitapta anlaşıldığı üzere Zeze de aynı şeyleri istemiş. Büyüyüp kendi güneşini nasıl uyandıracağını unutmak yerine, hayalinde istediği babasıyla yaşamayı yeğlermiş.
Zeze'nin ileriki yıllarda neler yaşadığını şimdiden merak ediyorum.

Rabia Nur Tekkaya 
02 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Şeker Portakalı'ndaki tadı vermedi. Hatta kitabın sonu gelmedi. Kendini okutturma adına bir çekiciliği yoktu. Ya da yazarın ilk kitabından sonra haliyle oluşan beklentiyi karşılayamadı. Veya şöyle de denebilir Zeze'nin büyümesini pek kabullenemedim. Eski masum Zeze'yi hep arattı.
Tekrar kitaba gelicek olursak da sonuca bağlanamayan olaylar akıcı olmayan bir dil söz konusuydu. Sonu güzeldi; sebebi de tüm kitap boyunca anlatmak istediğini oraya sığdırmış olmasi ve orada sonuca bağlaması. Bence keşke yazar Şeker Portakalı ile zirvede bıraksaydı.

Sümeyye Nevra Yıldız 
26 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Şeker Portakalı kadar güzel bir kitaptı. Zeze'nin hüznü kitap boyunca insanı derinden etkiliyordu. Yüreğine yerleşen kurbağanın 'Güneşi uyandıralım.' demesiyle başlayan hikaye Zeze'nin türlü yaramazlıklarıyla devam ediyor ve bir de Zeze'nin düşündeki Maurice' in Zeze'yi ziyaretleri... Zeze, ünlü aktris Maurice'i babası olarak düşlüyor. Zeze'nin düşleri ve yaşamın gerçekliğinin birleştiği bir kitaptı. Son sayfaları okuyup tüketmek istemedim ve aynı zamanda sonunu merak ettiğim için de okuma isteği duyuyordum. Üçüncü kitap, Delifişek'i en kısa zamanda edinmeyi düşünüyorum.

Damla Özdemir 
25 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şeker Portakalı'nın devamı niteliğinde olan bu kitapta,Zeze yine bizi alıp hayaller alemine sokmaya devam ediyor.Şeker Portakalı'nın yerini alamayacak olsa da iyi ki okudum dediklerim arasında yerini aldı.Keşke herkesin kalbinde Adam adlı bir kurbağa olsaydı,o zaman her şey daha güzel olabilirdi.

Selman Ç. 
27 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Zeze artık büyüyor. Acıyı, aşkı, kaybedişi, özlemi, perişanlığı, dostluğu hepsini teker teker yaşıyor. Bütün duyguları bu kitapta bulabilirsiniz. Kendinizden çok fazla şey bulacağınızı düşünüyorum. Şeker Portakalı'nı okurken aklıma Aamir Khan'nın Taare Zameen Par filmi geldi demiştim Şeker Portakalı'nda Portuga vardı. Burda da Fayolle var, Maurice var. Çocuklara destek olup her zaman yanlarında olduklarını hissettirdiğimizde, onlara destek olduğumuzda zorluklarla mücadele etmesini daha iyi öğreniyorlar. Tek başlarına kalırlarsa gerçekten hayat onlar için zor oluyor. Çocuklar bizim dünyamızın en renkli varlıkları onları hep sevelim, üzmeyelim.

vurkan i 
30 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Şeker Portakalı 'nın küçük Zeze 'si artık biraz daha büyümüş halde zengin bir ailenin yanında karşımıza çıkar.Ailesi onu yaramazlıklarından bıktığı için eğitim alması için en önemlisi de para için bir doktorun yanına yollar.Zeze yeni ailesinde mutsuzdur.Çünkü aşırı kurala bağlıdır her şey.Aynı zamanda onların sürekli Kızıldereli olduğunu ve yoksul bir aileden geldiğini hatırlattığını düşünür.Ve yine hayali kahramanları vardır.Kalbine yerleştiğini düşündüğü küçük kurbağası Adam, yeni babası olarak gördüğü Maurice , ormanların kralı Tarzan vb. vb.Evde sevdiği ve anlaşabildiği tek kişi ise hizmetçi Dada'dır. Okulda ise okul müdürü Fayolle ile arası çok iyidir.Bu adam Zeze'nin kalbinin temizliğine inanır ve hep ona yardımcı olur.Yaramazlıklarını görmezden gelir hatta onun deniz keyfine kaçmak yapmasını sağlar.Zeze eskiye özlem duymaktadır ve Portekizli 'yi ara ara anmaktadır.Küçük Zeze yaramazlıklarla büyümeye başlar kendi isteği ile çok sevdiği piyanodan vazgeçer.Zeze babası ile küser ve ona ceza olarak verilen yatılı okulda kalma cezası ona en büyük ödüldür.Zeze yaptığı çeşitli yaramazlıkların nedenlerinden dolayı diğer öğretmenlerince de takdir edilir.Ve sınıfının da birincisidir.Taşındıkları yeni evlerinde de haşarılıkları sürer Zeze'nin ve Doleres adlı komşu kızına aşık da olur artık büyümüştür o.Ve önce Adam daha sonra Maurice onu bırakır görevlerini tamamladıklarını söyler.Mezuniyet gününde 35 Devrimi'ne şahitlik eder.Bina bombalanır sokaklarda kalır.Halkın daha sonra her şeyi unuttuğunu söyler.Zeze hala ne olacağına karar vermemiştir ve limandan Fayolle de dahil diğerleri onu uğurlar.Ve daha sonra Zeze'nin kırk yaşında yazar olduğunu görürüz.Ama o hala güneşi uyandırma özlemi yaşamaktadır.

Dila Manga 
06 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Şeker portakalı'nin unutulmaz kahramanı zezenin gençlik öyküsü güneşi uyandiralim ile devam ediyor. Zeze hala aynı zeze çılgın eli avuç sığmaz güzel yürek. ...Bu seferde zeze ye yüreğine giren kurbağa adam 'la duslerinde babası olarak kabul ettiği aktris Maurice eşlik ediyor a tabi Peder fayolle unutmamak lazım.bu kitapta beni en az şeker portakalı kadar etkiledi büyüme sancıları yaşayan zeze nin gözünden dünyaya ve insanlara bakmak benim için unutulmaz bir serüven oldu.şimdi serüven 3.kitap delifisek ile devam ediyor.

Tomris Orda 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · 61 günde

Kitabı bu kadar uzun bir zamanda 'zar zor' bitirmemin sebebi sanırım beklediğim gibi olmaması, hâliyle sıkıcı gelmesiydi. Şeker Portakalı kadar duygusal bir kitap değil öncelikle bunu söylemeliyim. Zeze, bu kitapta daha olgun bir çocuk, çevresinde değişen pek çok şey var. Bu kitapta da yeni insanlar ile tanışıyor ve hayatı tamamen değişiyor. Spoiler vermek istemediğimden bu kadarını yazacağım sanırım, kitaba bir şans verilmeli ama yine de:)

arzu amaç 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şeker Portakalı'nın kahramanı Zézé 'nin ergenliğinin anlatıldığı hikaye, yaşamımın farklı dönemlerinde en çok okuduğum romandır. Her yaşta okurun kendinden bir şeyler bulabildiği öykü, tüm umutsuzluk ve düş kırıklıklarına karşın yaşamın devam ettiğini yalın bir dille anlatıyor. Çocukluğunun ne zaman bittiğini ve yetişkinliğe nasıl başladığını anımsamak isteyenler için neredeyse reçete niteliğinde.

EDA 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Bu kitap hayatım boyunca okuduğum en güzel kitaplardan biri. Muhteşem. Bana kattıkları sınırsız. Yeniden doğdum. Bu karamsar günlerimde (sınava az kaldığı için) bana çok yardımcı oldu, içimdeki güneşi uyandırdı.

3 /

Kitaptan 111 Alıntı

''Unut, Zeze, bir işe yaramaz. Yavaş yavaş unutacaksın, unutacaksın, yeniden düşününce de her şey öylesine uzaklarda olacak ki artık hiç acı çekmeyeceksin.''

Güneşi Uyandıralım, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 27 - Can Yayınları)Güneşi Uyandıralım, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 27 - Can Yayınları)
Elif Kimya Salt 
27 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Biliyor musun Fayolle...''
''Neyi yavrum?''
''Başka bir hayatta düğme olarak doğmak istiyorum.Ne düğmesi olursa.Külot düğmesi bile.İnsan olmaktan ve bir zavallı gibi acı çekmekten iyidir."

Güneşi Uyandıralım, José Mauro De VasconcelosGüneşi Uyandıralım, José Mauro De Vasconcelos

"Biliyor musun, Zeze. Onu gerçekten sevmeye başlıyorum. Aslında..."
"Biliyorum. Aslında ikimiz de budalayız."

Güneşi Uyandıralım, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 165)Güneşi Uyandıralım, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 165)
Emine Çoban 
21 Oca 15:42 · Kitabı okudu · 9/10 puan

''Mutluluk bu olmalıydı; insanların birbirine ufak tefek ve hoş şeyler anlatması.''

Güneşi Uyandıralım, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 218 - Can Yayınları)Güneşi Uyandıralım, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 218 - Can Yayınları)

Küçük, cılız bir çocuktum geldiğimde, güçlü bir çocuk olarak dönüyordum; ama gerçekte korkudan geberiyordum.

Güneşi Uyandıralım, José Mauro De VasconcelosGüneşi Uyandıralım, José Mauro De Vasconcelos

Aslında, kimse insanların acıya katlanma gücünü bilemez. Tek bilen kendi yüreğimizdir. Ve neye yarar?

Güneşi Uyandıralım, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 252)Güneşi Uyandıralım, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 252)
Sümeyye Nevra Yıldız 
26 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Yalvarırım, bunu senden son kez istiyorum, yanıt ver; büyük insanlar güneşi nasıl uyandırabilirler? Yalnızca bu kez.

Güneşi Uyandıralım, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 253 - Can Yayınları)Güneşi Uyandıralım, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 253 - Can Yayınları)