Güneşin Karanlığında Mickey Haller Serisi 1

9,3/10  (3 Oy) · 
8 okunma  · 
1 beğeni  · 
417 gösterim
"Polisiye Romanın Dostoyevski'si"
- New York Times Book Review

Mickey Haller lüks arabasıyla Los Angeles'ın dörtbir yanındaki mahkemeler arasında mekik dokuyan bir ceza avukatıydı. Müvekkillerinin arasında asi motosikletçilerden tutun da sahtekârlara, ayyaş şoförlere ve uyuşturucu tacirlerine dek her türlü insan vardı. Ona göre yasalar, suçluluk ya da suçsuzluk konularıyla ilgilenmezdi... yasalar, manipülasyon ve pazarlık demekti. Tabi, bazen de adalet. Barda tanıştığı bir kadının taciz edildiği iddiasıyla tutuklanan Beverly Hills'li zengin bir playboy, kendini savunması için Haller'ı tutar. Aralarında "Kaymaklı" dava olarak adlandırdıkları bu durum, her ceza avukatının düşlerini süsleyecek kadar önemlidir. Haller bu işin meslek hayatındaki en kolay dava olacağına inanır.
Fakat çok yakın bir dostu cinayete kurban gidince Haller suçsuzluğunu kanıtlamaya çalıştığı müvekkilinin ateş kadar yakıcı biri olduğunu fark eder. Bu işten zarar görmeden yakasını sıyırabilmek için elindeki her türlü taktiği kullanması gerekmektedir...

"Michael Connelly ceza avukatlarının dünyasını avucunun içi kadar iyi tanıyor. Kitaplarının büyük bir okur kitlesine hitap etmesinin nedeni, bu yapıtıyla bir kez daha anlaşılıyor. Güçlü kalemiyle yarattığı öykünün hızlı temposu, beklenmedik gelişmeleri okuyucuyu adeta büyülüyor. Muhteşem yazardan yine muhteşem bir roman."
- Scott Turow -
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  9789752108431
 • Orijinal Adı:
  The Lincoln Lawyer
 • Çeviri:
  Esat Ören
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Çarli 
07 Tem 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

İlk defa hukuk gerilim romanı okudum bu kadar etkileyici ve sürükleyici bir kitap beklemiyordum.
Filmi de kitabı okuduktan sonra izledim ve her ikisini de beğendim.Ancak bazı sahnelerin duygu yoğunluğu vardı bunu hissettirmeyse kitapta kesinlikle daha etkiliydi.
Rahatlıkla sıkılmadan okuyacak ve sizi bambaşka atmosfere sokacak. Olayın kurgusu, anlatımı sizi kitaba bağlayacak.

Güncel polisiyenin tartışmasız 1 numarası olan Connelly'den kusursuz bir zeka ürünü olan harika bir hukuk-gerilim romanı. Roman içinde hukuk sahneleri o kadar gerçekçi ki adeta mahkemeleri, soruşturmaları okurken heyecanlandım ve Haller'in sorduğu soruları bile kavrayabilmek için 2 kere okuma gereği duydum, düşünün artık Haller nasıl sağlam bir zekanın ve sağlam bir kurgunun sağlam karakteri. Haller sorgularını yaparken adeta kendimi sorgulanır gibi hissettim, sorgudaymışcasına yutkunarak okudum desem abartmış olmam. Connelly'nin hiçbir romanı ile olumsuz bir düşüncem olmadığı gibi Güneşin Karanlığında ise neresini övsem az diye düşünüyorum.