Günlük Bütün Eserleri 6

8,7/10  (32 Oy) · 
114 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.333 gösterim
Oğuz Atay'ın edebiyatla ilgili herkes için sürekli merak konusu olmuş günlüğünün bütünü. "Kimse dinlemiyorsa beni -ya da istediğim gibi dinlemiyorsa- günlük tutmaktan başka çare kalmıyor. Canım insanlar! Sonunda bana bunu da yaptınız" sözleriyle başlayan Günlük boyunca okur, yazarın son yıllarındaki yalnızlığını paylaşmakla kalmıyor, Oyunlarla Yaşayanlar'ın oluşum sürecini adım adım izliyor, bir edebiyat laboratuvarındaymış gibi.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  306
 • ISBN:
  9789754700350
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurcan 
20 Ara 2015, Kitabı okudu, 5 günde, 8/10 puan

Açıkçası Günlük ile Atay'ın özel hayatıyla ilgili bilgiler edinebileceğimi ,onu daha yakindan taniyabilecegimi düşünmüştüm ama yanılmışım. Daha çok kitaplarıyla ilgili taslakları, düşünceleri yer alıyor. Bu nedenle günlüğü daha iyi anlamak için önce kitaplarını okuyun derim.

Yazarı çok sevenler için güzel bir kitap. Benim gibi orta düzeyde olanlar içinse diğer kitaplara hazırlık gibi olmuş. Özel hayatına dair çok şey yok. Yalnızlığından, insanlardan sitem ediyor arada. Günlükten çok kitapları için hazırlık yaptığı not defteri şeklinde. Sonunda bir albüm var o da oldukça hoş. Oğuz Atay, benim için Bir Bilim Adamının Romanı'ndan sonra kıymetlenmişti. Bu kitapla da Batı-Doğu ve Türkiye'nin ruhu hakkında fikirlerini roman, hikaye dışında görmüş olduk.

elif merve arda 
15 Kas 2015, Kitabı okudu, 30 günde, 6/10 puan

kitap da Oğuz Atay ın el yazısının olması çok güzel ama kitap gerçekten Oğuz atay ın günlüğü olduğundan edebi açından çok iyi değik zaten öyle bir çabası olması gerekmiyor dolayısıyla Oğuz Atay ın bir romanını okuduktan sonra bu kitabı okumak çok daha iyi olucaktır.Oğuz Atay düşünce şeklini nedenini ve yaşadığı olaylar ile ilgili bir çok bilgi çıkarılabiliyor.

Turgay Kara 
17 Mar 00:35, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Bir insanın bir insanı anlaması bu kadar zorken seni nasıl anlayacaktık be Oğuz abi. Nasıl başa çıkacaktık söylediklerinle kokuşmuş siyasi söylemden öteye varmayan konuşmalarımızla ve hantal zihinlerimizle. Sen yine de affet bizleri sağol abi.

Rukiye Uygur 
17 Şub 23:38, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Duygularıyla düşünceleriyle Oğuz Atay orada, günlüğünde.. Günlüğü okurken keşke dedim keşke kurguladığı kitapları da yazma şansı olsaydı.

Kitaptan 29 Alıntı

“İnsanın içinde ifade edilmez bir eksiklik duygusu kalır. Her şey başka türlü olabilirdi sanki. Bütün bu oyunlar bu kadar kötü oynanmayabilirdi.”

Günlük, Oğuz AtayGünlük, Oğuz Atay

Galiba evde oturmaya o kadar alışmışım ki sanki evden çıkınca gerçek bir dünyada yaşamıyorum. Evin dışında her yer sanki aynı, sanki bütün insanlar birbirine benziyor. Ne acıklı değil mi?

Günlük, Oğuz AtayGünlük, Oğuz Atay

Kimse dinlemiyorsa beni ya da istediğim gibi dinlemiyorsa, günlük tutmaktan başka çare kalmıyor. Canım insanlar sonunda bana bunu da yaptınız!

Günlük, Oğuz AtayGünlük, Oğuz Atay

"Ahmaklar her ülkede var - yani her ülkenin edebiyatını bilenler arasında var. Yabancı kitapları kapışıyorlar. Benden haberleri bile yok. Ben de sözüm ona bu adamlardan kurulu bir okuyucu kalabalığı bekliyorum. Çok aptallık..."

Günlük, Oğuz AtayGünlük, Oğuz Atay
Nurcan 
17 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Hata yapmayan insan hiçbir şey yapmıyor demektir, çamurlu yolda yürürsen elbette ayağın kirlenecek.

Günlük, Oğuz Atay (Sayfa 106)Günlük, Oğuz Atay (Sayfa 106)
Berfun Berçin 
04 Tem 10:54, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

25 Nisan 1970

Selim gibi, günlük tutmaya başlayalım bakalım. Sonumuz hayırlı değil herhalde onun gibi. Bu defteri bugün satın aldım. Artık Sevin olmadığına göre ve başka kimseyle konuşmak istemediğime göre, bu defter kaydetsin beni; dert ortağım olsun. "Kimseye söyleyemeden, içimde kaldı, kayboldu," dediğim düşüncelerin, duyguların aynası olsun. Kimse dinlemiyorsa beni -ya da istediğim gibi dinlemiyorsa- günlük tutmaktan başka çare kalmıyor. Canım İnsanlar! Sonunda, bana, bunu da yaptınız.

Günlük, Oğuz AtayGünlük, Oğuz Atay

‘’Bugünün eylemcileri hazırladıklarında çok ideolojik görünüyorlar ama davranışlar romantik.’’

Günlük, Oğuz AtayGünlük, Oğuz Atay
Nurcan 
17 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Bu dünya geçicidir. Bu dünyada elde etmek ve korumak bir insan için sadece kısa ömrü için gereklidir. Bunu unutmamalıyız. Mezarlıklar bu nedenle gözümüzün önünde bulunmalı.Evimizin bahçesinde, sokağın köşesinde tek mezarlar yer almalı. Her şey geçicidir. Belgeler gereksizdir , unutulacak ayrıntıları yazmak anlamsızdır. Belki de unutmak esastır. Öğrenmek, kendini tanımak mutsuzluktur.

Günlük, Oğuz Atay (Sayfa 90)Günlük, Oğuz Atay (Sayfa 90)

"Batıya olduğu kadar, Doğuya da kapalı bir sistemdir bu.
Orta Doğu’dur, Kenar ‘Batı’dır. Ne Doğu’dur, ne Batı’dır.
Kafka’nın yer altında yaşayan hayvanı gibi,
kendisine doğru kazılan bir tünelin içindeki bilinmeyen düşmanı korkuyla bekler."

Günlük, Oğuz AtayGünlük, Oğuz Atay
Mefisto 
19 Tem 00:56, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Avrupalı ustalarımız insan ruhunun yorulduğunu insanın dehşet verici bir ortam içinde kaybolmaya yüz tuttuğunu ithal ettiler bize...

Günlük, Oğuz AtayGünlük, Oğuz Atay
Ömer Derdiyok 
09 Tem 17:25, Kitabı okudu, Puan vermedi

#oğuzatay
can sıkıntısından boğuluyoruz. Sayın başbakan sefalet edebiyatı yapmayın diyor. Bir şey yaptığımız yok. İçimize düşenlere ilgisiz bir düşmanlık besliyoruz. Bizi kimse anlamadı, biz de kimseyi anlamıyoruz.

Günlük, Oğuz Atay (Sayfa 74 - İletişim Yayınları)Günlük, Oğuz Atay (Sayfa 74 - İletişim Yayınları)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber