Güvenli Bağlanma

9,5/10  (4 Oy) · 
21 okunma  · 
9 beğeni  · 
794 gösterim
Hayat bağlanmalardan ibarettir

Hayat bağlanmalardan ibarettir. Önce anneye… Sonra babaya… Aileye… Ardından "yaşama" ve "yaşamaya" bağlanma…
Yaşama sevincini kaybetmiş kişiler bağlanamayanlardır.

Birçok psikolojik sorunun kökeninde bağlanamamak ya da bağlanmanın şiddetini ayarlayamamak vardır. Ve bu duygusal kazanım ancak çocukluk yıllarında edinilir.

Bebeğin, kendisini tümüyle bebeğine bırakmış annesinin kucağında huzur bulmasıyla başlayan, yetişkinlik yıllarında romantik bağlanmalara kadar devam eden hayatın ana çizgisidir bağlanma.

Pedagog Adem Güneş yeni kitabı Güvenli Bağlanma'da insanın olmanın, kişilik gelişiminin, hayatın her döneminde sağlıklı ve doyum veren ilişkiler kurmanın esası olan "bağlanma" konusunu ele alıyor.

Emzirmeden birlikte uyumaya, aidiyet ilişkisinden ayrılmaya, sütannelikten tuvalet eğitimine, farkında olmadan bebeğe hissettirilen duygusal ve psikolojik şiddetten baba-bebek ilişkisinin sınırlarına varıncaya kadar pek çok konuyu "bağlanma" çerçevesinde değerlendiriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786050815061
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Burcu Yenidoğan 
16 Eyl 2015, Kitabı okudu, 48 günde, Beğendi, Puan vermedi

Hamilelik döneminde okudum, doğuma doğru ve doğumdan sonra da defalarca okuyacağımı düşünüyorum. Bağlanmanın daha anne karnında başladığını, bebeklik döneminde pekiştiği anlatıyor, belki de bizim önemsemeyeceğimiz birçok konuşmanın, davranışın çocuk üzerinde kötü etkileri olabileceğini görüyorsunuz. Kitap sadece bebeğinizle , çocuğunuzla bağlanmanız için yardımcı olmuyor , aynı zamanda kendi yaşamınızı ,annenizle ilişkinizi de sorgulatıyor.

Sıla Aytamga 
10 Ağu 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

0-2 YAŞ Arasında bebeği olan bütün anne Babaların okuması gereken bir kaynak. Emzirmenin öneminden, anne Bebeğin birlikte uyumasına, tuvalet eğitiminden, çocuk terbiyesine aradığınız her şey bu kitapta.

Kitaptan 2 Alıntı