Hapishanenin Doğuşu

9,0/10  (2 Oy) · 
17 okunma  · 
3 beğeni  · 
1.458 gösterim
İktidarın kendini gösteriş ve debdebe içinde dışa vurduğu, gücünü bu gösterişten aldığı eski siyasal sistemden mümkün olduğunca ve giderek artan bir şekilde görünmez hale geldiği modern siyaset sistemine geçiş, bir yandan iktidarı kişileştiren hükümdarın yerine, adsız kişiler tarafından kullanılan bir yönetim aygıtının yerleşmesiyle, diğer yandan da kamuya açık cezalandırmadan, gizli cezalandırmaya doğru olan bir hareketle belirlenmektedir.

Kendini öne çıkartan iktidar bireyin oluşmasını engellemiştir; oysa karanlıklara çekilen modern iktidar herkesi bireyselleştirmek istemektedir; çünkü bireyselleştirmek, gözetim altında tutmak ve cezalandırmak yani egemen olmak demektir. Böylece modern iktidar çocuğu okulla, hastayı hastaneyle, deliyi tımarhaneyle, askeri orduyla, suçluyu hapishaneyle kuşatarak bireyselleştirmiş, kaydetmiş, sayısal hale getirmiş, egemen olmuştur.
Her kişi bir yerde kayıtlı hale gelince, herkes denetim altında olacak, gözetim altında tutulacaktır. Modern iktidar büyük gözaltıdır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  445
 • ISBN:
  9789755330327
 • Orijinal Adı:
  Surveiller Et Punir Naissance De La Prison
 • Çeviri:
  Mehmet Ali Kılıçbay
 • Yayınevi:
  İmge Kitabevi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sena 
04 Nis 2014, Kitabı okuyor, Puan vermedi

Dehşet. En iyi anlatan kelime bu. Okurken bu denli dehşete kapıldığım bir başka kitap olmadı sanırım. akla hayale gelmeyecek işkence ve ceza yöntemleri.. İşin kötü kısmı hiçbiri öykü değil hepsi gerçek ve yaşanmış. Aylarca aramış ancak bulamamıştım baskısı tükenmiş. yeniden bir baskı olmadıysa nadir kitap satan sitelerde arayabilirsiniz. Ben de öyle bulmuştum. bedelinin 3-4 katı fiyat istiyor satıcılar malesef çünkü biliyorlar ki başka şansınız yok. işin tek kötü kısmı da bu. Ama verdiğiniz bedele değecek emin olun. Okuyun

Kitaptan 4 Alıntı

Okan Yalçın 
01 Ağu 11:41, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bi kitabın amacı : modern ruhun ve yeni yargılama erkinin birbirleriyle bağlantılı tarihini ; cezalandırma erkinin desteklerini bulduğu, meşruluk noktalarını ve kurallarını sağladığı, etkilerini yaydığı ve onun aşırı özgüllüğünü maskeleysen , bugünkü bilimsel hukuki bütünün soy ağacını çıkartmak.

Hapishanenin Doğuşu, Michel Foucault (Sayfa 59)Hapishanenin Doğuşu, Michel Foucault (Sayfa 59)
Okan Yalçın 
01 Ağu 13:56, Kitabı okudu, Puan vermedi

... iktidarla olan fizik çarpışmadan suçlu ile dedektif arasndaki entelektüel mücadeleye geçilmiştir. Polisiye edebiyatının doğmasıyla ortadan yok olan yalnızca tek sahifelik suç destanları değildir ; ayni zamanda köylü caninin şanı ve azabın karanlık bir şekilde kahramanlastirilmasi da yok olmuştur.Halk çocuğu şimdi, ince gerçeklerin hasmı olmayacak kadar basit kalmıştır. Bu yeni edebi tür içinde, artık ne halk kahramanları ne de büyük infazlar vardır; suçlular burada kötü , ama akillidirlar; ve ağır ceza verilirse , bunun için aci çekmenin yeri yoktur.

Hapishanenin Doğuşu, Michel Foucault (Sayfa 121)Hapishanenin Doğuşu, Michel Foucault (Sayfa 121)