Harry Potter ve Melez Prens 6. Kitap

9,3/10  (271 Oy) · 
1.192 okunma  · 
226 beğeni  · 
3.100 gösterim
“İşte orada, okulun tepesinde, gökte asılı duruyordu: o yılan dilli, parıl parıl parlayan yeşil kafatası; Ölüm Yiyen’lerin bir binaya girdiklerinde... birilerini öldürdüklerinde arkalarında bıraktıkları işaret...”
Büyücüler dünyasında devam eden karmaşa artık Muggle’ların dünyasını da etkilemeye başlamıştır. Harry Potter, Hogwarts’taki altıncı yılını Feci Yorucu Büyücülük Sınavlarına hazırlanarak geçireceğini düşünmektedir. Artık Quidditch takımının da kaptanıdır. Ancak Diagon Yolu’ndaki okul alışverişi sırasında Draco Malfoy’un bir şeyler çevirdiğini fark eder. Lord Voldemort’un geçmişiyle ilgili pek çok bilinmeyen ortaya çıkarken bir yandan da Malfoy’un neyin peşinde olduğunu öğrenmeye çalışan Harry’yi yine zor günler beklemektedir.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2016
 • Sayfa Sayısı:
  594
 • ISBN:
  9789750809958
 • Orijinal Adı:
  Harry Potter And The Half - Blood Prince
 • Çeviri:
  Sevin Okyay, Kutlukhan Kutlu
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gizem Özbağ 
13 Eyl 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Fantastik sevenler için okunulması gereken ilk seri Harry Potter!! Fantastik sevmeyenleri bile sevdireceğine kesinlikle inanıyorum.Kendimi bir kitaba hiç bu kadar yakın hissetmemiştim. Seri bittiği zaman ağlayabilirsiniz :)) Melez Prens de serinin içinde yine en güzel ve akıcı yazılmış kitaplardan. Ben de fantastik seven biri olarak -yeniden yeniden ve yeniden- bıkmadan okuyacağım tek kitap.

Serdar Poirot 
11 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Serinin altıncı ve en güzel romanı. Potter altıncı sınıftadır ve aynı zamanda Quidditch kaptanıdır. Bu sene kadroda bir değişiklik olur ve Horace Slughorn İksir hocası olurken Snape de yıllardır beklediği Karanlık Sanatlar dersine hoca olur. Seherbaz olabileceğini öğrenen Harry eski bir iksir ders kitabı bulur. Kitap Melez Prens'in malıdır ama kim olduğu bilinmemektedir. Dumbledore'dan özel ders alan Harry, Voldemort'un geçmişi ile ilgili bilgiler edinir ve onun ruhunu yedi parçaya yani yedi Hortkuluk'a böldüğünü ve onları yok etmeden onu öldüremeyeceğini öğrenir. Draco Malfoy bir şeylerin peşindedir ve en sonunda Melez Prens'in kimliği ortaya çıkacak ve Hogwarts'ın en önemli simalarından biri öldürülecektir. Soluksuz okunan bir roman.

Mujurey 
12 Tem 2016, Kitabı okudu, 18 günde, 8/10 puan

Serinin en üzücü kitabı. Sebebi malum. Diğer kitaplar gibi sonlara doğru tempo gittikçe hızlanıyor ve akıntıya kapılıp sürükleniyorsunuz siz de. Bu kitap daha çok Dumbledore'un Harry'e akıl hocalığı yapması, Voldemort'un geçmişi ve aşk ilişkileri odaklıydı. Kitabın benim için okuduğum diğer beş kitaptan, sebebini bilmediğim bir şekilde, farklı bir yeri oldu. Şimdi sadece son kitap kaldı ve tekrar tekrar okumak için sabırsızlanacağım.

Celal Uslu 
11 Eyl 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Kitabın İngilizce basımını okumuştum kesinlikle fantastik bir kurguya sahip.
Filmi çekilen kitapların, okuyucunun hayal dünyasına ket vurduğu kanısındayım, bu tezimi destekleyen kitaplardandır.
İmkanı olanlar için İngilizce basımlarını okumalarını tavsiye ederim, yapılan çevirilere haksızlık yapmak için değil ama orijinal versiyonda daha büyük bir pencereden manzarayı seyrediyorsunuz.

Zeynep Karakaş 
21 Ağu 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Seriyle geç tanıştığım için Melez Prens'i okumam lise 2. sınıfa nasip oldu. Kitap bende okulun reviri ile birleşmiş durumda. Hocalara rahatsız olduğumu söyleyip revirde sıcak su torbasıyla sarmaş dolaş bitirdim neredeyse tüm kitabı kopamadığım için. =) Serinin çoğu boşluğunun doldurulduğu kitaptır kendisi. Ancak bir heyecan okuyup bitirdikten sonra boşluk hissi oluşturdu. Her şey birden oldu bitti ve ağzım açık kitaba bakakaldım "Ne yani bu kadar mıydı?!" diye..

Furkan 
23 Eyl 2016, Kitabı okudu, 4 günde, 10/10 puan

Olayların iyice karıştığı ve kızıştığı kitapta Harry'nin psikolojisi ve öğrendiği her yeni şey adına art arda yaşadığım şoklar ve sonunda kitabı sıka sıka ağladığımı hatırlamam... Sanırım kitap ve insan arasındaki ilişkiyi bu şekilde tanımlayabilirdim. Mükemmel.

arzubahar erdinç 
21 Ara 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bütün seriyi okudum. Bu kitap hariç...Ama bence bu kitap serinin dönüm noktası,tüm olaylar bu kitapta başlıyor.

Yağmur 
26 Ara 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Lord Voldemort’un geri dönüşü Muggle’ların dünyasını da etkiler ve Voldemort sayesinde Muggle’lar esrarengiz şekilde ölüyor.Harry bu yıl onu nelerin beklediğini bilmiyor ve SBD sınavlarına çalışmakla bu yılı geçireceğini düşünüyor.Ama düşündüğü gibi gitmez.Harry bu konuya takılıp kalmış olsa da Ron ve Hermione’nin ilgisiz tavırları onu çıldırtıyor ama Malfoy’un kesinlikle bir şeyler çevirdiğinden de emin.Harry bu yıl İksir dersine devam etmeyeceğini düşünür ama devam edeceğini öğrenince eşyası olmadığından İksir sınıfındaki eski bir kitabı kullanıyor:Melez Prens’in Kitabı.Bütün bunlar yaşanırken,Dumbledore Harry’ye özel dersler verir ve bu özel derslerde Voldemort’un geçmişi hakkında bir çok şey öğrenir ve en önemli anı olan Slughorn’un anısını öğreniyor.Dumbledore ile Harry bu hortlakları yok etmeye çalışırlar ama başlarına gelmeyen kalmaz.Dumbledore'un izinden giderek,Harry ve arkadaşları hortlak sorununu çözmeye çalışmaları anlatılıyor.Keyifli okumalar.

Furkan Beyhan 
26 Şub 2016, Kitabı okudu, 33 günde, Beğendi, 9/10 puan

Ölümyiyenler artık Muggle dünyasına korku salıyor.Sihir Bakanlığı'ndaki başarısız saldırı sonucunda Malfoy ailesi de Voldemort'un tehlikesi altında.Dumbledore eski gücünde değil.Bütün bunlar yetmezmiş gibi Harry Potter Quidditch takımının,sınavların,Dumbledore'un görevinin sorumlulukları ve karmaşık aşkların içinde daha da bunalmıştır.Sonu belli olmayan yola çıkılmıştır.İhanet ve ölüm bahar aşkını(Ginny-Harry) sonlandırmıştır.

Ceren 
11 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Filmine doğru şekilde yansıtılamamış, filmde birçok şeyin es geçildiği bir kitap. Bu yüzden kesinlikle filmi izlendikten sonra kitaba ön yargıyla yaklaşmamak gerek. Serinin dönüm noktası. Pek çok soruya cevap oluyor. Filmlerin pek çok kitabı katlettiğinin de en iyi örneği.
https://deneyseldenemeler.files.wordpress.com/...arry_potter_aotw.jpg

2 /

Kitaptan 10 Alıntı

Nurettin D 
13 Eyl 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Her şeyin adını söyle. Bir şeyin adından korkarsan kendinden daha çok korkarsın.

Harry Potter ve Melez Prens, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Albus Dumbledore)Harry Potter ve Melez Prens, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Albus Dumbledore)
seray şimşek 
07 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Bir cesedin korkulacak hiçbir tarafı yoktur, Harry, tıpkı karanlığın korkulacak hiçbir tarafı olmadığı gibi. Elbette ikisinden de gizli gizli korkan Lord Voldemort, aynı kanıda değil. Ama bir kez daha bilgelikten ne kadar yoksun olduğunu açığa vuruyor. Ölüme ve karanlığa baktığımızda korktuğumuz şey bilinmezliktir, başka bir şey değil." Dumbledore...

Harry Potter ve Melez Prens, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 518)Harry Potter ve Melez Prens, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 518)
Ulaş Koç 
 08 Haz 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Harry Potter
Voldemort kendi en büyük düşmanını kendi yarattı, tıpkı her yerdeki despotların yaptığı gibi! Despotların ezdikleri insanlardan nasıl korktukları hakkında hiçbir fikrin var mı? Hepsi de çok sayıdaki kurbanları arasından bir gün mutlaka birinin çıkıp ayaklanacağının, onlara karşılık vereceğinin farkındadır!

Harry Potter ve Melez Prens, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 467)Harry Potter ve Melez Prens, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 467)
Ulaş Koç 
08 Haz 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Harry Potter
Ölümüne bir mücadeleye girmek için arenaya sürüklenmekle arenaya başın dik girmek arasındaki farktı bu. Kimileri belki de iki yol arasında pek bir şey değişmediğini söyleyebilirdi, ama Dumbledore biliyordu - ve ben de biliyorum, diye düşündü Harry, müthiş bir gurur duygusuyla , annemle babam da biliyordu - aralarında dünya kadar fark var.

Harry Potter ve Melez Prens, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 469)Harry Potter ve Melez Prens, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 469)
Ulaş Koç 
 27 May 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Harry Potter
Niye Kim-Olduğunu-Bilirsin-Sen konusunda endişeleniyorsunuz?
ASIL endişelenmeniz gereken şey:
IKINMAK-NEYMİŞ-GÖRÜRSEN-SEN
Ülkeyi Pençesine Alan Peklik Salgını!

Harry Potter ve Melez Prens, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 112)Harry Potter ve Melez Prens, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 112)
zeynep** 
25 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

ve şimdi Harry haydi gel geceye adım atalım ve macera denen o kaprisli baştan çıkarıcı hanımın peşine düşelim..
-albus dumbledore

Harry Potter ve Melez Prens, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Harry Potter ve Melez Prens, J. K. Rowling (Robert Galbraith)
Ulaş Koç 
10 Haz 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Harry Potter
Karanlık Lord'a
Biliyorum ki sen bunu okumadan çok önce ölmüş olacağım ama sırrını keşfedenin ben olduğumu bilmeni istiyorum. Gerçek Hortkuluk'u çaldım, elimden geldiğince çabuk yok etmeye niyetliyim. Denginle karşılaştığına bir kez daha ölümlü olacağın umuduyla, ölümle yüz yüze geliyorum.
R.A.B

Harry Potter ve Melez Prens, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 557)Harry Potter ve Melez Prens, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 557)

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız