Hatasız Düşünme Sanatı Yapmamanız Gereken 52 Düşünce Hatası

7,9/10  (16 Oy) · 
29 okunma  · 
12 beğeni  · 
837 gösterim
Beynimiz avcı ve toplayıcı bir yaşam için optimize edilmiş.Günümüzde ise kökten farklı bir dünyada yaşıyoruz.Bu durum sistematik düşünce hatalarına sebep oluyor ve bu hatalar paranız, kariyeriniz, mutluluğunuz için feci sonuçlar getirebiliyor.

Ne kadar kolay yanılabileceğini bilenler daha donanımlıdır: Rolf Dobelli, tekrar tekrar tuzağına düştüğümüz en sinsi "düşünce hatalarını" mercek altına alıyor.Ve bize şu soruların cevaplarını veriyor:

Kendi bilgimizi neden sistematik olarak gözümüzde büyütürüz (ve diğer insanları olduklarından daha aptal sanırız)?

Neden bir şey, sırf milyonlarca insan doğru buluyor diye olduğundan daha doğru değildir?

Neden yanlış oldukları ispatlanmış teorilerden bile kopamayız?

Rolf Dobelli'nin metinleri hem içerik olarak zenginleştirici hem de gerçek bir okuma keyfi.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  196
 • ISBN:
  9786055443870
 • Çeviri:
  Itır Arda
 • Yayınevi:
  Ntv Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nuran Demir 
23 Eyl 2015, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 10/10 puan

Ben bu kitabı çok sevdim.Her bir insanın ömrü boyunca yaşayabileceği toplumsal Güdü ve kuralların nasıl işlediğini , var olan bu toplumsal ve kişisel oyunun içerisinde nasıl rollere büründüğümüzü çok güzel örneklerle anlatmış.Erken yaşlarda okumayı çok isterdim şöyle 20 li yaşlarda bence öngörünüzü genişletmek için ideal bir kitap.

H. Egemen Akyüz 
04 Ağu 14:03, Kitabı okudu, 10/10 puan

Okurken insana çok şey katan bir kişisel gelişim kitabı. Her maddesini düşündükten sonra vay be dediğiniz bir kitap. Bu tarz sevenlerin mutlaka okuması gerekiyor. İnanın çok şey katacak.

Erdinç Ergün 
22 May 21:51, Kitabı okudu, 8 günde, 7/10 puan

Bir karar verirken hepimiz biraz duraksar düşünür ve en iyisi olduğunu düşündüğümüz seçeneği seçeriz. İşte bu aşamada yaptığımız düşünce hatalarını ilginç deneyler ve düşündürücü sorularla açıklamaya çalışan bu kitap 52 düşünce hatası üzerinde duruyor. Sıkılmadan okuyacağınızı düşündüğüm kitabın çevirisi bence biraz daha iyi olabilirdi.

Kitaptan 11 Alıntı

Hayatımızın, izleyebileceğimiz bir hat oluşturmasını istiyoruz. Birçok insan buna "anlam" diyor. Hikayemiz yıllar boyunca düz ilerlerse de "kişilik" oluyor.

Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf DobelliHatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli
Nebahat 
16 Kas 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Vietnam Savaşı bu gerekçelendirmeyle uzatıldı:" Bu savaşta o kadar çok askerin hayatını feda ettik ki, şimdi vazgeçmek bir hata olurdu."
"O kadar da yol geldik..." "Kitabın o kadarını da okudum..." "Bu eğitime iki yılımı verdim şimdi..." Bu tür cümlelerden batık maliyet yanlışının beyninizin bir köşesinde çoktan dişlerini gösterdiğini anlarsınız.
Bir şeyi sonlandırmak için yatırım yapmaya devam etmenin birçok iyi sebebi olabilir.Ama bu ana dek yapılan yatırımı göz önünde bulundurmak kötü bir sebeptir. Mantıklı davranmak biriken giderleri gözardı etmektir.Bu ana dek ne kadar yatırım yapmış olursanız olun, önemli olan tek şey şimdi şu an ne olduğu ve gelecek için değerlendirmelerinizdir.

Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf DobelliHatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli
Nebahat 
01 Ara 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Amerikalı bir bilimci, denekleri bir ses odasına kapatıp, denekler işaret verene dek ses düzeyini sürekli yükselterek akustik acı algısını araştırdı.Birbirinin tıpatıp aynısı iki ses odası, A ve B kullanıldı. Aralarındaki tek fark, B odasında duvarda kırmızı bir panik düğmesi bulunmasıydı.Sonuç neydi? B odasındaki insanlar belirgin şekilde daha fazla gürültüye tahammül ediyorlardı.Komik olan, bu düğmenin aslında çalışmadığıydı. Acı eşiğini yükseltmek için yanılsama yetiyordu.

Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf DobelliHatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli
Nebahat 
01 Ara 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Kuşlar silahtan atılan kurşunlara nasıl tepki verirse biz de zıtlığa böyle tepki veririz.Kanatlarımızı çırpıp harekete geçeriz.Ama madalyonun bir de diğer yüzü var:Ufak, derecesel değişiklikleri fark etmeyiz. Bir sihirbaz saatinizi çalar, çünkü vücudunuzun başka bir yerine güçlü bir baskı uygular ve siz de bileğinizdeki hafif teması fark etmezsiniz.Aynı şekilde paramızın nasıl kaybolduğunu da ayırt edemeyiz. Sürekli değer kaybeder, ama biz bunun farkına varamayız çünkü enflasyon derecesel gelişir. Oysa aynı kayıp bize vicdansız bir vergi şeklinde gelse -ki özünde farksızdır- küplere binerdik.

Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf DobelliHatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli

Zıtlık Etkisi
Robert Cialdini Influence adlı kitabında, 30’lu yıllarda Amerika’da bir giyim mağazası işleten Sid ve Harry kardeşlerin hikayesini anlatır. Sid satıştan sorumludur, Harry ise terzi atölyesinin başındadır. Sid, aynanın karşısındaki müşterinin takım elbiseyi gerçekten beğendiğini fark ettiğinde biraz ağır işitir taklidi yapardı. Müşteri fiyatı sorduğunda kardeşine seslenirdi: “Harry, bu takım elbise ne kadar?” Harry dikiş masasından başını kaldırıp cevap verirdi: “Bu güzel pamuklu takım 42 dolar –ki o zamanlar için fahiş bir fiyattı. Sid anlamamış gibi yapardı:” Kaç?” Ve Harry fiyatı tekrarlardı: “42 dolar!” O zaman Sid müşteriye dönerdi: “22 dolar diyor.” Bu noktada müşteri alelacele 22 doları bırakır ve gariban Sid “hatasını” fark etmeden pahalı takımla birlikte koşar adım mağazadan çıkardı.

Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 28)Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 28)

Hayatta kalana bağlılık şu anlama gelir: Günlük hayatta başarılar başarısızlıklardan daha fazla görünürlüğe sahip olduğu için, başarı olasılığını, gerçekte olduğundan daha yüksekmiş gibi algılarsınız
Her başarılı yazarın arkasında kitapları satmayan 100 yazar gizlidir. Onların her birinin arkasında da kitaplarını basacak bir yayınevi bulamamış 100 yazar daha vardır. Bunların her birinin arkasında ise başlayıp da bitiremedikleri kitaplarını çekmecede saklayan 100 kişi daha bulunur. Ama biz sadece başarılı olanları duyarız ve yazarlıkla başarıya ulaşmanın ne kadar küçük bir olasılık olduğunu göremeyiz.

Kişisel gelişim kitapları ve yaşam koçları furyası da sizde şüphe uyandırmalı: Başarısız olanlar kitaplar yazmaz, nasıl battıkları hakkında konferanslar vermez.

Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (sayfa 1 ve 2)Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (sayfa 1 ve 2)

Otoritelere karşı neden saygısız davranmalısınız?
Uçak şirketleri otorite önyargısının tehlikeli olabileceğini son yıllarda öğrendi. Birçok kaza, kaptan pilotun bir hata yapması ve yardımcı pilotun bunun farkında olmasına rağmen sırf otorite inancından dolayı hataya dikkat çekmeye cesaret edememesinden kaynaklandı. Yaklaşık 15 yıldır neredeyse bütün uçak şirketlerinin pilotları “Crew Resource Menagement” adı verilen eğitimi alıyor. Bu eğitimde tutarsızlıklara açık ve hızlı şekilde yanıt vermeyi öğreniyorlar. Farklı bir şekilde ifade edersek meşakkatli bir eğitimle otorite önyargısından kurtulmaya çalışıyorlar.

Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 26)Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 26)

Sevdiklerinize kıyın!
Bir kuram ne kadar muğlaksa, doğrulama eğilimi de o kadar güçlüdür. “İnsanlar iyidir” fikriyle hayatı yaşayan biri, bu kuramına yeterli doğrulama bulacaktır. “İnsanlar kötüdür” fikriyle yaşayan da.

Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 22)Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 22)
Birsen VURDEM 
02 May 10:04, Kitabı okuyor, Beğendi

Her gün, saat dokuza birkaç dakika kala, kırmızı kapüşonlu bir adam bir yere dikilip kepini ileri geri sallamaya başlıyor. Beş dakika sonra da ortadan kayboluyor. Günlerden bir gün karşısına bir polis memuru geçiyor: "Ne yapıyorsunuz?" "Zürafaları kovalıyorum." "Burada zürafa yok ki." "İşte, işimi iyi yapıyorum da ondan."

Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 46 - NTV)Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 46 - NTV)
2 /