7,7/10  (9 Oy) · 
18 okunma  · 
7 beğeni  · 
962 gösterim
Belaydık. Bitirimdik. Tuttuğumuzu koparırdık. Bazen ödlek kedilerin peşine düşerdik. Nefes nefese kaçacak bir delik ararlardı. Bazen de sokak sokak gezer, "Ne geçiyon la burdan," diye korkuturduk yabancıları. Betleri benizleri atardı. Onların deyişiyle, itin götüne girmiş gibi olurlardı. Sonuçta insanlarla aramızdaki mesafe açılır ve kimse bir şey vermezdi bize.

Onun adı Mikasa. Melsa'nın âşığı, uzun ince gövdesi, siyah benekleri var, güzel de bir burnu. Makam Dağı'nın, Papaz Gölü'nün adını biliyor. Güneylilerle Kuzeyliler savaşıyorlar, onu da duyuyor. Zamanı söyleyen hikâyeler, kaderi temize çeken melekler, ölmüşlere dualar ve sokakların tarihi...Hiçbiri, Heves Amca'nın Muhterem Nur'u sevdiği gibi Melsa'yı seven Mikasa'yı anlatmıyor. Dağlar gibi hatıralar...Alevli Kalpler Çetesi, Kıtmir Hazretleri, Çavuş Kabba, Burhan Çaçan'ın türküsü, Jandarma Köpek Eğitim Merkezi...Latif Dede, Köpek Cengiz, güzel bir biftek...Teneke çatılar, safralar, tevatürler, mayınlı yollar...Uluyan köpekler ve Adıgüzel, kalplere iyi gelen...Kemal Varol, zamanı aşan bir roman, hüzünlü bir edebiyat bileti sunuyor bize...Haw, sadece yeni değil sıcak ve güzel...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  230
 • ISBN:
  9789750514197
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Hüseyin Düver 
19 Eki 02:36, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 8/10 puan

Kitap bir köpeği anlatıyor. Ama bir bakıma da bizden birini hatırlatıyor. Kafka'nın örümceği gibi bir köpek zira bu. Doğuyor, annesinin sıcak kucağından kopup sokaklara düşüyor, çetelere karışıp ergenlik yapıyor, aşık oluyor, askere bile gidiyor. Onun yaşadığı şeyleri dinlerken bazen köpek olduğunu unutuyorsunuz. Hele ki köpek hikayenin bir yerinde sigara bile içiyorken işler daha fantastik hale geliyor. Bizi bize anlatmak için ilginç bir yol seçmiş yazar. Meraklısına öneririm.

Cihan Mert 
10 May 2015, Kitabı okudu, 6/10 puan

savaşın sadece insanlar için değil tüm canlar için de kötü bir şey olduğunu anlatan bir roman benim için. Yazarın yer yer tekrara düştüğünü düşünüyorum. Ama yine de sıkıcı değildi ve insanlara bir şeyler anlatıyordu. Okumanızı istiyorum.

Okuyan Baykuş 
13 Kas 16:46, Kitabı okudu, 19 günde, Beğendi, 7/10 puan

Bir fabl sadeliğinde yazılmış gerçek bir dönem panoraması sunuyor. Başlarda sıkıcı geldiğini kabul etsem de giderek arka plandaki Türkiye hikayesi ve Mikasa'nın savaş konusunda söyledikleri gerçekten etkileyici. İnsanın savaşlar karşısındaki anlam arayışını bir köpeğin ağzından bir hayvanın bakış açısıyla yansıtıyor oluşu dikkat çekiyor.
İşin ilginç tarafı okurken bu köpeğin düşüncelerine hak veriyor, bir süre sonra onun bir köpek olduğunu unutuyorsunuz. Anlatımındaki sadelik biraz sabır gerektirecek türden ama bunun da fablın çocuksu masumiyetini korumak için bilinçli bir tercih olduğunu düşünüyorum.

Isa Darakcı 
24 Kas 02:50, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Kemal Varol, edebiyata siirle başlamış bir isim. Kitaplar üzerine yazdığı yazılardan tanıdım ben kendisini. Haw, bir köpeğin gozunde,n doğuda yaşananların anlatıldığı başarılı bir roman.

Kitabı Seviyorum 
01 Şub 03:14, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

İlginç ve şık bir anlatım. Bambaşka bir bakış açısı sunuyor. Kişileştirme faklı ve hikaye etme biçimi alışılmadık türden. Farklı bir tarz sunuluyor.

Kitaptan 1 Alıntı

bir kitap düşün ki hayallerini versin
bir kitap đüşün ki sana seni versin
bir yazar düşün ki sana dünyayı versin çünkü onun sana vereceği kitap seni sen yapan şeydir

Haw, Kemal Varol (bu alıntı değil benim size vereceğim bir yıldızdır)Haw, Kemal Varol (bu alıntı değil benim size vereceğim bir yıldızdır)

Kitapla ilgili 1 Haber

Kermal Varol'dan Yeni Roman: "Haw"
Kermal Varol'dan Yeni Roman: "Haw" Kemal Varol'un ikinci romanı "Haw", 1990'lar Türkiyesi'nin karmaşık siyasi ortamını bir köpeğin gözünden anlatıyor. Yazar, kahramanı Mikasa'nın öngörüsüzlüğünden faydalanarak siyasi bir panorama sunuyor okura.