Hayat Yollarında

7,7/10  (3 Oy) · 
19 okunma  · 
4 beğeni  · 
524 gösterim
Panait Istrati'nin başıboş yolculuklarla geçen ilk gençlik yıllarının en hüzünlü sayfalarını bu kitapta bulacak ve "Hayat Yollarında"yı okuduktan sonra onu daha çok seveceksiniz. Malaparte'nin savaş sonrası Napoli'sinin, bu kitapta ondan çok daha önce, aynı güçle canlandırıldığını görecek ve yoksunluklarla dolu küçük insan yazgısının acı sonuçlarından büyük ölçüde etkileneceksiniz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789754341874
 • Çeviri:
  Yaşar Nabi Nayır
 • Yayınevi:
  Varlık Yayınları
 • Kitabın Türü:
Halil Yavuz KAYA 
04 Nis 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Biri birinin devamı ve bir öncesini tamamlayan diğeri,
üç öykü,
-Çocukluğunun henüz 12-13 yaşları ilk okulu bitirmiş, anası yoksulluktan oğlunu yani Panait i okutamayacağını itiraf etmesiyle, Tamamen özgürdür Panait.
Bu kitap da öykülerde gerçek adını, hatta vaftiz adını da kullanmış.
Dayılarının yanında bir vakit geçirir ama kendine iş bulmalıdır.
Bulur da bir Rum meyhanesinde Kir Leonida'nın Meyhanesi.
Bu birinci hikayedir. Uzun sayılacak bir zaman çalışmıştır burada. Bu meyhanede olan ve çok sevdiği Sefalet Baba yı (sakacı lık yapar) tanır. Bir de önceleri müşteri sandığı,( ama sonraları gerçek iki dost olacak olan) Mavromati ile girer hayatına.
İşte bu da ikinci hikayedir. Kaptan Mavromati...Kahramanımız .ta ki.. Mavromati nin gerçek hikayesini öğrenip ve onun ölümüne kadar maceralı bir iş yaşamı sürer orada. Rumca yı da öğrenmiştir bu ara. Tabi Mavromatinin kendine hediye ettiği sözlüğün hakkını vererek.
Bir macera tutkunudur yazar, Hatta bir kitabında serseliği sanat olarak da tanımlamıştır. İşte bu serseri ruhu onu Kacak yollardan Fransa ya yolculuğuna çıkarmıştır ki bunu oluşturan hikaye de Fransa ya Ulaşmak İsterken, Direttissimo üçüncü öyküye ulaştırır bizi. Mükemmel bir hikaye..
Benim beğendiğin kitaplardan biri oldu bu...

Kitaptan 6 Alıntı

Bir düşünce uğrunda savaşmak, bir duygu, bir aşk ya da bir çılgınlık uğrunda savaşmak, ama bir şeye inanarak savaşmak, işte hayat. Savaşın gerekliliğini duymayan, insan hayatı değil, bitki hayatı yaşıyor demektir.

Hayat Yollarında, Panait Istrati (Sayfa 43)Hayat Yollarında, Panait Istrati (Sayfa 43)

Yaşanmış bütün düşlerin bilançosu felaketlerle kaplanır. Böyle olması da yerindedir! Yoksa dünya düş kurucularla dolup taşardı.

Hayat Yollarında, Panait Istrati (Sayfa 68)Hayat Yollarında, Panait Istrati (Sayfa 68)

Hayat, vücudumuzdan zerre zerre kopup ayrılarak gök taşları gibi sonsuzluğa doğru uçup gidiyor ve kanımızı canımızı götürüyor beraberinde : Yaşama zevkini. Artık siz bir kemik yığınından, homurdanan, mızıldanan bir iskeletten başka bir şey değilsiniz.

Hayat Yollarında, Panait Istrati (Sayfa 103)Hayat Yollarında, Panait Istrati (Sayfa 103)