Hayatın Mucizeleri

8,8/10  (8 Oy) · 
13 okunma  · 
6 beğeni  · 
707 gösterim
Edebiyat tarihinin büyük isimlerinden Stefan Zweig, acı dolu geleceği öngören duyarlılığıyla XX. yüzyıl Avrupası'na damgasını vurmuş bir aydındı.

Hayatın Mucizeleri, Stefan Zweig'ın Birinci Dünya Savaşı öncesinden İkinci Dünya Savaşı sonrasına kadar yayımlanmış öykülerini bir araya getiren bir seçki. Psikolojik çözümlemelerle derinleşen bu öykülerde Zweig, tuhaf yazgıların savurduğu insanların izini sürüyor. Savaş karşıtlarının ve kurbanlarının, hayatın baskısı altında ezilenlerin, her daim azınlıkta kalanların, beklenmedik tutkuların tutsağı olanların, kapana kısılan ruhların öyküleri bunlar. Hayatın Mucizeleri, Stefan Zweig'ın kaleminde, her biri tek tek kendi döneminin ruhunu kıskıvrak yakalayan öykülerle, insan ruhunun dipsiz derinliklerini mesken tutan bir retrospektif.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9789750712876
 • Çeviri:
  Esen Tezel
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Dila. 
27 Nis 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Yine harika bir Zweig öykü seçkisi. Sanırım okudukça Zweig hayranlığım da artıyor. Mükemmel psikolojik tahliller, içinden çıkılmaz ruh hallerinin anlatımları...

Hangisini diğerlerinden biraz daha fazla olsun, ayrı sevdim bilmiyorum; hepsi çok çok iyi ve etkileyiciydi. ama sanıyorum ki Mecburiyet öyküsüne pek fazla çekinmeden en vurucu diyebilirim. Zorunlu askerlik ve savaş haliyle ilgili mükemmel cümleler var konuşmalarda, askere çağrılan bir karakter ve kocasını savaşa göndermemek için direnen bir kadın karakterin ağzından savaş karşıtı ve aslında çok naif aynı zamanda çok sert sözleri okuyoruz.

Zweig'ın ayrım yapmadan her kitabı gibi bu kitabını da çok şiddetli tavsiye ediyorum.

Kitaptan 7 Alıntı

Salih Çermik 
08 Oca 21:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Karşı durmayan herkes suç ortağı demektir.

Hayatın Mucizeleri, Stefan Zweig (Sayfa 169 - Can Yayınları - 5. Baskı)Hayatın Mucizeleri, Stefan Zweig (Sayfa 169 - Can Yayınları - 5. Baskı)

Yalnızlık
... ikisi de insanlar arasında yalnızdılar; böylece birbirleriyle iyice yakınlaştılar.

Hayatın Mucizeleri, Stefan Zweig (Sayfa 38 - can)Hayatın Mucizeleri, Stefan Zweig (Sayfa 38 - can)

Gece geçirdiği ve onu sabahtan uzak tutan yalnız saatleri heyecanla, ressama gitmesine kadar kalan saatleriyse, yüzünden okunan yakıcı bir hararetle sayıyordu.

Hayatın Mucizeleri, Stefan Zweig (Sayfa 63 - can)Hayatın Mucizeleri, Stefan Zweig (Sayfa 63 - can)
Dila. 
26 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Çünkü henüz bilmiyordu ki, derin bir acı, huzursuz bir suskunluk içinde yeraltından, taşların arasından kendine yol açan ve zayıf bölgelerde, geçit vermeyen vadilere vurdukça vuran karanlık bir dağ deresi gibidir. Fakat bu dere sonunda duvarı deler ve zapt edilemez bir coşku içinde bütün gücü ve yıkıcılığıyla aşağıya, her şeyden habersiz, mutlu mesut bir güvenle salınıp duran çiçekli vadilere hücum eder.

Hayatın Mucizeleri, Stefan Zweig (Sayfa 122 - can yayınları)Hayatın Mucizeleri, Stefan Zweig (Sayfa 122 - can yayınları)