Hayatın ve Aşkın Yasaları

7,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
240 gösterim
Bu roman, hayatı, hayatın temel yasalarını sorgulayan genç bir kadının, insan ve yazar olma yolundaki serüvenini anlatıyor. Genç kadının, üniversite öğrenimi gördüğü yedi yıl boyunca, yedi ayrı erkekle yaşadığı aşk hikâyelerinin iç içe geçişinde, mükemmel kurgulanmış bir kendi ben’ini ve mutluluğu arayış öyküsü var.

Genç kadın bir yandan bilgiye olan açlığıyla felsefi metinlerin içine dalarken, bir yandan da bu metinlerin temsilcileri gibi görünen erkeklerle aşk ilişkileri yaşar: Astrolog, Saralı, Filozof, Rahip, Fizikçi, Sanatçı ve Psikiyatr. Bu erkeklerin hepsinde, genç kadında olmayan bir şey var gibidir: Dünyayı anlama ve onun hakkında hüküm verme yetisi. Gerçeği yıldızların konumlarında arayan ve bulan Astrolog’a, hastalığından bir kimlik yaratmış olan Saralı’ya, hakikate ve ampirizme titizlikle bağlı Fizikçi’ye, tanrısını yitirmiş ama ruhunu yitirmemiş Rahip’e, hayatını sanatı aracılığıyla icra eden Sanatçı’ya ve “üst okur” diye adlandırdığı Psikiyatr’a duyduğu hayranlığın nedeni de budur.

Ama, kendi ben’ini keşfetmeye çalışan bir insanın bu arayışında, öteki, nereye kadar belirleyici olabilir? İnsanın öteki’nden bağımsız bir kişiliği var mıdır, yoksa “kişilik” dediğimiz şey de, özgürlük gibi, sadece bir mitostan mı ibarettir?
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  978-975-539-259-2
 • Orijinal Adı:
  De Wetten
 • Çeviri:
  İlknur İgan
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 5 Alıntı

Gül Rana Soydan 
19 Eki 23:29, Kitabı okudu, Beğendi

Herkes yalanın çekim alanında yaşıyordu. Yalan yirminci yüzyılın inkârıydı ve insanların bedenlerine, davranışlarına, ilişkilerine ama her şeyden önce de sözcüklerine sızıyordu.

Hayatın ve Aşkın Yasaları, Connie Palmen (Sayfa 27)Hayatın ve Aşkın Yasaları, Connie Palmen (Sayfa 27)
Gül Rana Soydan 
19 Eki 23:21, Kitabı okudu, Beğendi

Her şeyin olması mümkün, ama o şeyin gerçekleşmesi söz konusu olduğunda insan kendisi istemeli, kendisi yapmalı, kendisi karar vermeli.

Hayatın ve Aşkın Yasaları, Connie Palmen (Sayfa 21)Hayatın ve Aşkın Yasaları, Connie Palmen (Sayfa 21)
Gül Rana Soydan 
19 Eki 23:10, Kitabı okudu, Beğendi

Bir yerde tehlike kokusu aldınız mı, en iyisi doğruca düşmanın gözlerinin içine bakmaktır. Eğer sizi korkutan bir şeyden bakışlarınızı kaçırırsanız, korku ölçüsüz derecede büyür ve gereğinden uzun sürer. Ama insan, doğası gereği bunu yapar.
Bu motor kullanmak gibi bir şeydir. İnsan toplumsal bir yaratık olarak, virajda doğrulmaya ve bedenini yoldan mümkün olduğunca uzaklaştırmaya eğilimlidir. Oysa tam tersini yapmalı; ivmeyle birlikte hareket etmeye çalışmalı, burun yere sürtünene kadar viraja yatmalıdır. Korktuğunuz bir şeyi yapmalısınız, en güvenlisi budur.

Hayatın ve Aşkın Yasaları, Connie Palmen (Sayfa 11)Hayatın ve Aşkın Yasaları, Connie Palmen (Sayfa 11)
Gül Rana Soydan 
19 Eki 23:50, Kitabı okudu, Beğendi

İnsan bir yeteneğe hayata sarılır gibi sarılmalıdır, çünkü günün birinde ikisi iç içe geçer. O zaman hayat bizim yeteneğimiz olur, yeteneğimiz de hayat.

Hayatın ve Aşkın Yasaları, Connie Palmen (Sayfa 34)Hayatın ve Aşkın Yasaları, Connie Palmen (Sayfa 34)