Her İnsan Bir Sanatçıdır Geleneksel Sanat Felsefesi Okumaları

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
624 gösterim
Bu derleme anlamlı sanat, zanaat ve işe katılmanın bütün insanlar için geçerli bir insanî kural olduğunu; zira bunun insan tabiatının bir parçası olduğunu ortaya koyar. Bu çalışma ana hatlarıyla şu başlıkları içerir:


Din hakkında ünlü bir yazar ve geleneksel sanat şekilleri hakkında otorite olan Seyyid Hüseyin Nasr tarafından kaleme alınan bir Önsöz.
Kutsal Kitap, Antik Yunan Felsefesi (Platon, Aristoteles, Plotinus) ve ilk dönem Hıristiyan bilgeleri (Yahya ed-Dımaşkî, Aquinalı Thomas, Bonaventure, vb.) gibi aslî kaynaklardan alıntılanan sanata dair geleneksel görüşler.
René Guénon, A. K. Coomaraswamy, Frithjof Schuon, Titus Burckhardt gibi önde gelen Gelenekselci/Ezelî Hikmetçi (Perennialist) düşünürlerin katkıları da dâhil olmak üzere, sanatın tabiatı ve insan hayatındaki yerini belirleyen ilkelere dair bir araştırma.

Çok çeşitli sanatların önde gelen icracılarının (Wendell Berry ve Sir John Tavener gibi şahsiyetler de dâhil olmak üzere) görüşleri. Bu sanatçılar, insanın sanat faaliyetinin öz itibarıyla manevî olan yönünü dikkate alan bir model temelinde kendi sanat icralarını şekillendirirken, sanata dair modern beklenti ve fikirlerle yüzleşmektedir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9789755746715
 • Çeviri:
  Tahir Uluç
 • Yayınevi:
  İnsan Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Zira "sahip olmadığımız ve bilmediğimiz şeyi, ne bir başkasına verebiliriz ne de komşumuza öğretebiliriz."69

69. Devlet, 377E; Şölen, 196E

Her İnsan Bir Sanatçıdır, Kolektif (Sayfa 91 - insan yayınları)Her İnsan Bir Sanatçıdır, Kolektif (Sayfa 91 - insan yayınları)