Her Temas İz Bırakır Behzat Ç. - Bir Ankara Polisiyesi

8,5/10  (103 Oy) · 
359 okunma  · 
81 beğeni  · 
2.244 gösterim
Kızılay, Sakarya Caddesi, SSK İşhanı, Dil-Tarih, Atakule, öğrenci evleri... ve Emniyet... Cinayet Masası. Behzat Ç., "yeni müktesebata" uyum sağlayamamış, lambur lumbur, "dişli" bir başkomiser. Müzik dinlemez, polis telsizi dinler. Kitap okumaz, gazeteye spor sayfasından başlar. Herhangi bir siyasi görüşü yok. "İçimizden birinin" üçüncü sayfa haberlerine yansımış hali gibi, adı bile tam değil. 1. Amatör'de duran toplara iyi vuran bir stoperken, topçuluğu bırakıp başkalarını tekmelemeye başlamış. Mesela beş lira için kalbinden adam bıçaklayanları, on üç yaşında kızlara tecavüz eden, namus için en yakın akrabalarını vuranları... Kendi adalet anlayışı bakımından sorun yok; "it uğursuz" kimdir, belli gibi görünüyor... Ama acaba öyle mi? Behzat Ç.'yi ve onun adalet duygusunu da rahatsız eden işler olabiliyor bazen hayatta... At izinin it izine karıştığı bir cinayet... Kim, niye öldürsün bu kızı? Hem niye bu şekilde? Siyaset karışmış desek?.. Garip... Öğrenci âlemine, başka âlemlere, ama asıl polis âlemine dikiz atan, entrikası bereketli bir polisiye...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2006
 • Sayfa Sayısı:
  299
 • ISBN:
  9789750504402
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Başak Yılmaz 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Behzat C. televizyonda izlemeseydim daha heyecan verici, sonunu bilmeden birgunde bitirebilirdim. Ama her seye ragmen Emrah Serbes iste dedirten bir roman olmus.

CihanYağlı 
06 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı okuyunca diziyi daha farklı bir şekilde ele alıyorsunuz.
İnsanı bazen gülümseten bazen üzen ama hiç bir şekilde akıcılığından ödün vermeyen bir polisiye yapıtlarından.
Sanırım en büyük hatam Emrah Serbes' i geç keşfetmem.

Bu arada kitaptaki betimlemeler çok sağlam. Ankara'yı biliyorsanız en azından ayazını yediyseniz kitabı birebir yaşıyorsunuz. Geçtiğiniz bildiğiniz yerler gözünüzün önünde oluyor.

Üzüldüğüm tek nokta Behzat Ç.'yi kitaptan değilde direk diziden keşfetmem.

EdaY 
23 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İsmi ile bile okuru yakalayabilecek bir kitap. Herhangi bir temasın kimlerde nasıl izler bıraktığını anlatırken Behzat Ç.'yi bize kazandırmıştır. Teşekkürü bir borç biliriz efendim :)

Serdar Poirot 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.

Dizisi de yapılan karakterin ilk romanı. Behzat Ç. karısından boşanmış, kızı Berna ile sorunları olan Cinayet Büro başkomiseridir. Yılbaşı gecesi Betül adında bir kız Teras bardan atlar. Cinayet büro işe karışır ama tek karışan onlar değildir. İşin içinde istihbarat ve TEM de vardır. İntihar gibi gözüken olay intihar olmayabilir. İşin içindeki sol örgüt üyelerini araştırırken eski sevgilisi Bahar ile karşılaşır. Katili bulmaya çalışırken Hayalet, Harun, Akbaba, Eda, Cevdet ve Selim ile çalışır. Katil beklenmedik bir isimdir ama acaba adalet gerçekleşecek midir? Berna ile arasındaki buzları eritecek midir? Bahar ile tekrardan sevgili olacak mıdır? Soluksuz okunan bir polisiye. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

Mehmet Güner 
19 Eki 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Özellikle diziyi seyretmiş olanların daha hızlı okuyabileceği, karakterleri daha iyi yorumlayabileceği akıcı bir kitap. Diziye göre Behzat Ç. biraz daha az kaba bir polis. Katili diziyi seyrettiğimden önceden bilsem de kitabı okuması keyif verdi.

Hayrettin Hayro Güler 
06 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Emrah Serbes ilk defa okudum. Yazarın Betimlemeleri, argo kelimeleri tam yerinde, beklemediğimiz bir anda kullanması kitabı okurken gülmemizi sağladığı için teşekkür ederim. Şule karakteri olsun, hayalet ,harun, eda, akbaba en önemlisi de Behzat Ç karakterinin uyumu mükemmeldi. Sürükleyiciydi ve iyiki okumuşum dedim.

Elif Şulenur AYAZ 
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı sevindirik sevindirik okuyup her şeyi öğreniyorsunuz, ama Emrah Serbes bu öyle basit bir kitap gibi gelir mi sonu? Hayıırrr! Kitabı kapattığınızda vereceğiniz tepkiden adım gibi eminim;
''Saçma sapan konuşma!''

Yazarın Kafa Dergisindeki yazılarını da çok keyif alarak okumam. Kitaba da bu sebeple önyargılı başlamış olabilirim. Ancak çok da yanıltmadı. Bana kalırsa pek bi edebi değeri yok. Kitaptaki diyalogların aktarımı sıkıntılı bi kere. Neredeyse her konuşmadan sonra "dedi" ifadesi, aktarımı bayağılaştırıyor. Kitabın tek keyif veren tarafı dizideki karakterleri hatırlatması oldu. Okuyunca karakterleri özledim.

Emre Ağaoğlu 
21 Oca 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 6/10 puan

Yalın anlatımı ve okuru ters köşe yapma kaygısıyla ordan oraya geçişler yapma gereksinimi duymadan yazılmış bir roman. Kendisine bağlıyor, karakterlerle bağ kurmayı kolaylaştırıyor ve çerezlik bir okuma sağlıyor. Edebi yönden iddialı olmayan bir yapıt. Okunabilir.

Evren Özyem 
28 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

eline sağlık emrah serbes.. hem böylesine dolu bir polisiye romanı yazdığın, hem de behzat ç. gibi bir karakteri bize kazandırdığın için.. tebrikler.

2 /

Kitaptan 30 Alıntı

Derya Yalınkılıç 
13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kırık kalpler
Telafisi en güç şey dikkatsizlik sonucu kırılan kalplerdir. Iş işten geçtiğinde bütün mazeretler tedavülden kalkar...

Her Temas İz Bırakır, Emrah SerbesHer Temas İz Bırakır, Emrah Serbes
Cemre Kara 
24 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

-Çok mu sevmiştin?
-Bilmem. Ben sevmesini bilmiyorum herhalde. Kimi sevdiysem bana düşman oldu.

Her Temas İz Bırakır, Emrah Serbes (Sayfa 216)Her Temas İz Bırakır, Emrah Serbes (Sayfa 216)

Bizi samimiyetin hastalık olduğuna inandırmaya çalışıyorlar. İnanınca, herkes gibi olunca, aptallaşınca iyileşiyoruz.

Her Temas İz Bırakır, Emrah Serbes (Sayfa 110)Her Temas İz Bırakır, Emrah Serbes (Sayfa 110)

İş işten geçtiğinde bütün mazeretler tedavülden kalkar, kıran ya da kırılan da piç gibi ortada kalır.

Her Temas İz Bırakır, Emrah Serbes (Sayfa 139)Her Temas İz Bırakır, Emrah Serbes (Sayfa 139)

Her aşk kendini yaşar
Çaldığın kapı kapanır sonunda
içinde bir sen bulursun
Büyümüş, anlamış, yorgun...
Ezginin Günlüğü, "Küçüğüm"

Her Temas İz Bırakır, Emrah SerbesHer Temas İz Bırakır, Emrah Serbes
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber

İki Behzat Ç. Romanı Tek Ciltte; Her Temas İz Bırakır ve Son Hafriyat tek kitapta...!!!
İki Behzat Ç. Romanı Tek Ciltte; Her Temas İz Bırakır ve Son Hafriyat tek kitapta...!!! Her Temas İz Bırakır’ın yayınlanışının 10. yılı şerefine İletişim Yayınları özel bir Behzat Ç. baskısını bizlerle buluşturuyor. İki Behzat Ç. romanı tek ciltte buluşuyor.