Herkes Kadar

8,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
296 gösterim
Herkes Kadar'daki öyküler gücünü yalınlığından alıyor. Yüksek sesle konuşmuyor kahramanlar; dışarıdaki dünyadan kaçmak için değil, kendi içdünyalarına bakarak yaşananı daha derinden anlamak, kavramak için yapıyorlar bunu. Behçet Çelik, öykülerinin dilini de, kahramanlarını da okurun düş gücünün akışına bırakıyor. Böylece her kuşakta yeniden okunacak, değerlendirilecek metinler çıkıyor ortaya.

"Behçet Çelik'in öykü başlangıçları tatminsizlik duygusu yaratmıyor, çünkü devamın da kendi atılımları, kendi ustalıkları var onda. Maupassant'da, Çehov'da ve özellikle onun Amerikalı uzantısı sayılan Raymond Carver'da olduğu gibi, eksiltiler de enerji veriyor Çelik'in öykülerine, sezdirilmiş ama söylenmeden bırakılmış şeyler."
-Orhan Koçak-Virgül, Mayıs 2002

"Bütün öykülerde hâkim olan 'ben' merkezli anlatım nedeni ile kitapta bir bütünsellik havası ortaya çıksa da, her hikâyede farklı farklı kişilere odaklanıyor yazar, ama bütün bu farklı hikâye kahramanları, hayatta artık bir hikâyesi kalmayan insanlar olarak aynılaşıyorlar. Onların hikâyeleri geçmişte, hayatı coşku ve umut dolu yaşadıkları o gençlik günlerinde (...) başlamış ve bitmiş... Çelik, ağdalı bir geçmiş güzellemesine kaçmadan, iş hayatını, insan ilişkilerini ve bizzat varoluş biçimlerini sorguluyor, bundan böyle yaşanılacak şiirsel bir hikâyenin imkânsızlığını hissettiriyor okuyucuya."
-A. Ömer Türkeş-Radikal Kitap, 29 Mart 2002
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9789750712579
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Esengül Ersoy 
01 Eki 12:54, Kitabı okudu, 8/10 puan

"İnsanın hiçbir şey yapmadan yorulduğu günlerde dinlenmesi daha zor oluyordu."

Herkes Kadar, Behçet Çelik (Sayfa 111 - "Hah!" hikayesinden...)Herkes Kadar, Behçet Çelik (Sayfa 111 - "Hah!" hikayesinden...)
Esengül Ersoy 
01 Eki 12:52, Kitabı okudu, 8/10 puan

"İnançlarımız bizi tutsak ediyor," dedi. Ondan beklemediğim bir girişti bu. "Sen inanmışsın hayatın seni sürüklediğine, bu da seni tutsak etmiş. Seni ne zaman görsem, dalgın ve sürüklenir bir halin var. Oysa her şey değişebilir, ama önce inançların değişmeli, silkinmelisin."

Herkes Kadar, Behçet Çelik (Sayfa 63 - Beni Niye Çağırdılar? hikayesinden...)Herkes Kadar, Behçet Çelik (Sayfa 63 - Beni Niye Çağırdılar? hikayesinden...)
Esengül Ersoy 
01 Eki 12:47, Kitabı okudu, 8/10 puan

Susan birinin konuşmak istemediğini düşünebilir insan. Tek kelimelik yanıtın anlamıysa çok açık: "Konuşma! Sus!"

Herkes Kadar, Behçet Çelik (Sayfa 16 - Ağbim hikayesinden...)Herkes Kadar, Behçet Çelik (Sayfa 16 - Ağbim hikayesinden...)
Esengül Ersoy 
01 Eki 00:00, Kitabı okudu, 8/10 puan

"İnsan, bir yere yerleşmeye karar verince, demirleri olabildiğince derine atmak istiyor."

Herkes Kadar, Behçet Çelik (Sayfa 15 - Ağbim hikayesinden...)Herkes Kadar, Behçet Çelik (Sayfa 15 - Ağbim hikayesinden...)