Hoca Nasrettin ve Çömezleri

5,3/10  (4 Oy) · 
9 okunma  · 
1 beğeni  · 
476 gösterim
"... Pasif direnme yapmak, ezilmişliğini unutmak, dar zamanlarını kazasız belasız geçiştirmek zorunda kalan halkımız, Hocasına sık sık başvurmak yolunu tutmuştur. Bugünlerde ona gene sık sık başvuruyorsak, işlerin yolunda gitmediğini, haksızlıkların, baskıların arttığını söyleyebiliriz açıkça. ... Hem davacıya, hem davalıya, hem de kendisini eleştiren karısına hak vermekle kendi adalet anlayışını açıklamak değildir öngördüğü... Her şeyi tatlıya bağlamaya çalışan yöneticileri, çıkarcıları, eyyamcıları, dalkavukları yere vurmaktır amacı. Hoca bu yerden yere vurma işini kahramanlar gibi zor kullanarak, bedensel gücünü göstermekle yapmaz, filozofça yapar. Güçsüzler, arkasız kalanlar dar zamanlarında onun fıkralarına sığınarak güçlü görünmeye, ayakta kalmaya, tutunmaya, yaşayışlarını sürdürmeye çalışırlar. Hocamız atılım adamı, coşku adamı, eylem adamı olmadığı gibi bir kurtarıcı, bir yol gösterici, kısaca önden giden bir yönetici de değildir. Ezilen, kaderine terk edilen, sömürülen, dertli, acılı, sahipsiz halkımızdan yana, onunla gönül birliği eden, avutan, ayakta tutan, acılarını unutturan, okumuş yazmış, halkına dönük, aydın, cin gibi zeki, hazırcevap bir halk adamıdır."Rıfat Ilgaz.

Rıfat Ilgaz, Hoca Nasrettin ve Çömezleri 'nde Nasrettin Hoca fıkralarını çağdaş bir yaklaşımla ve kendi mizah anlayışıyla yeniden üretiyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9786053320982
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Emre Şeyda 
15 Şub 13:17, Kitabı okudu, 1 günde, 4/10 puan

Rıfat Ilgaz eseri olduğu için çok heveslenerek aldığım ve okuduğum kitaptır. Yazarın Hababam Sınıfı adlı eserinden sonra okuduğum ikinci kitap olmakla beraber beni maalesef cezbe demeyen bir yapısı mevcuttu.

Kitap aslında bir roman gibi gözükmesine rağmen Nasreddin Hoca fıkralarının belli bir konu etrafında birleştirilerek romanlaştırılması olmuş. Böyle bir çaba aslında orjinal gibi durmasına rağmen maalesef şahsi görüşümce biraz bocalamış ve kurgusal anlamda da sıkıntılar oluşmuş. Okurken ve bitirirken çok zorlandığım bir kitap oldu.