Hüzün ve Tesadüf

7,2/10  (14 Oy) · 
59 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.207 gösterim
Şiirsel, kısa hikayeler. yer yer şaşırtıcı, insanı gülümseten, hüzünlendiren, yaşamın ayrıntıları. Az sözle çok şey anlatan öyküler. Lirizm. Klasik paragraf analyışı yok, serbest şiir dizilişinde cümleler…

Yazarın bu eserinde çok kısa metinlerden oluşan bir bölüm ile uzun metinleri kapsayan ikinci bir bölüm vardır.

Eserde şu hikâyeler yer alıyor: Seyfettin'i Severdik, Mahzun Mücahit, Bir Şey Yap, Su Sesi, Uysallığın Lüzumu Yok İsyanın Sırası Değil, Masal ve Rüya, Tâciser'in Şiiri,Hikâye, Bahar Dalı, Yürüyen Hüküm, Hikâye, Aheste Beste, Kambur Hafız ve Minare, Hüzün ve Tesadüf , Karakoncolos, Dürbünlü Çiçek, Mevzu Derin, Uç Selahattin Uç.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2007
 • Sayfa Sayısı:
  90
 • ISBN:
  9789757032533
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Beyza Gördebil 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Mustafa Kutlu başarılı bir öykü yazarıdır. Her zaman severek okurum ve öyküleri içinde keşke roman olsa da uzun uzun okusam dediklerim çok olmuştur. Ve lakin "Hüzün ve Tesadüf" tamamen betimlemelerden oluşan bir durum hikayesi, deneme tadında yazılar da mevcut. Diğer kitapları gibi içtenlik ve samimiyetle yazılmış ama ben diğer hikayelerine kıyasla bu kitaptan pek lezzet alamadım betimlemeleri sıkılmadan okuyan ve seven bir okur olarak olay örgüsü sevenlere tavsiye etmiyorum malesef diğer hikayelerinin gölgesinde kalmış bir eser olmuş.

Mehmet Güner 
04 Ara 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 3/10 puan

Ey Mustafa Kutlu eserlerine bayılan kitap sever. Bu kitabı okuyup da yazara olan sempatini kaybetme. En iyisi mi bu kitabı eline bile alma.
İyi de neden üç yıldız verdin diyenlere...
Yazarın isminin o kadar da hatrı olsun....

Fadime 
03 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap yazarlığı için adım atmak istiyordum. Nasıl başlamam gerektiğini düşünürken bu kitabı okuduktan sonra fikir bombardımanına tutuldum. Çevremde herşey hikaye, yeter ki sen yazmayı betimlemeyi anlatmayı bil :) :)...

Gelen bir pasaj üzerine merak edip okudum. Yürüyen hüküm en beğendiğim bölümdü. Beklentilerimi karşılamadı ama bol betimleme seven okurlara bu kitabı tavsiye edebilirim.

Polat S. 
06 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hüzün ve Tesadüf Mustafa Kutlu'nun deneme tarzında yazılmış olan kısa anlatılarının bir bütünüdür.Yazar bu kitabında yine doğal, içinden geldiği gibi adeta okurla sohbet eder tarzında anlatılarını oluşturur.Okuru şahıslarla, yakın geçmiş zamanın gelenekleriyle, akıp giden zamanla birlikte değişen teknoloji karşısında; bireyin geçmişe duyduğu özlemle yüzleştirir.

merve aslan 
27 Nis 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir solukta okudum.Seyfettin'i severdik bölümü çok güzel. Vesilen ile bizde tanıdık Seyfettin'i bizde pek sevdik. Teşekkürler Mustafa Kutlu.

Nur 
 11 Oca 21:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

M.Kutlu'nun en hızlı okuduğum kitabı bu kitaptır.Okumak çok zamanınızı almaz ancak kitabın ruhunu hissetmek(hikayeleri yaşamak) çok zamanınızı alabilir.Öyle güzel öyle anlamlı bir kitap ki tam Mustafa Kutlu'luk bir şaheser.

Kitaptan 11 Alıntı

Beyza Gördebil 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Bir şey yap güzel olsun... Huzura vesile olsun, rikkate yol açsın, şevk versin, hakikate işaret etsin."

Hüzün ve Tesadüf, Mustafa KutluHüzün ve Tesadüf, Mustafa Kutlu
Beyza Gördebil 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Dünya küçüldü artık, hepimiz biliyoruz. Hayret, neredeyse bir köy oldu."

Hüzün ve Tesadüf, Mustafa KutluHüzün ve Tesadüf, Mustafa Kutlu

Masallara boşverdiğimiz günden bu yana rüya göremez olduk... İp koptu, zaman uçtu, hayat köşe bucak bir yerlere saklandı... Uykularımız kabuslarla donatıldı... Aydınlık bir yüz gördüğümüzde ilk aklımıza gelen cümle
“Sırıtma lan” oluyor...

Hüzün ve Tesadüf, Mustafa KutluHüzün ve Tesadüf, Mustafa Kutlu

Türü tükenmekte olan kuşların tüyü yolunuyor. Çifte yataklar büyüye büyüye bir halı saha genişliği kazanıyor, tarihin derinliklerinden atlas yorganlar, diba çarşaflar, zümrütlere bulanmış gece lambaları çıkarılıyor. Uzay teknolojisi cep telefonu ile işini ve eşini arayanlara bütün imkânlarını sunuyor. Otelde istihdam edilmek üzere cins-i latif cinsinden, her deri ve renkten isteklilere güzellik yarışmaları yapılarak istikbal hazırlanıyor. İstikbal, şu mabadı kavanoz olan dünyada arabı gülenleri sırıtarak kucaklıyor. Koyu takım elbiseli, papyon kravatlı, ayakkabıları cilalı beyler; kollarında tüyden hafif sevgilileri ile Limuzinlerin kapılarına doğru yürüyüş dersi aldıklarını belli ederek yürüyorlar. Galiba opera dinleyecek veya bale seyredecekler.

Hüzün ve Tesadüf, Mustafa KutluHüzün ve Tesadüf, Mustafa Kutlu
Salih Çermik 
10 Oca 17:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eski dünya dediğimiz bir çam kozalağıdır, yeni sağılmış süt kokusudur, çimen yeşili ve yün kuşaktır.

Hüzün ve Tesadüf, Mustafa Kutlu (Sayfa 26 - Dergâh Yayınları - 10. Baskı)Hüzün ve Tesadüf, Mustafa Kutlu (Sayfa 26 - Dergâh Yayınları - 10. Baskı)

Sırıtma lan!
Masallara boşverdiğimiz günden bu yana rüya göremez olduk. İp koptu, zaman uçtu, hayat köşe bucak yerlere saklandı. Uykularımız kabuslarla donatıldı. Aydınlık bir yüz gördüğümüzde ilk aklımıza gelen cümle ''Sırıtma lan'' oluyor.

Hüzün ve Tesadüf, Mustafa Kutlu (Sayfa 27 - Dergah)Hüzün ve Tesadüf, Mustafa Kutlu (Sayfa 27 - Dergah)

Kimin hükmü yürüyor? Bu sahneyi kim tasarladı? Kim aldı bu kararı? Bu asfaltlardan kimler geçecek, bu yataklarda kim yatacak?
Şair mi? Filozof mu? Silahına sarılıp sipere uzanmış yatan asker mi? Şalteri indiren işçi, önünü ilikleyen bölge müdürü mü? Çoban veya gardiyan mı?
Nerede olduğunu kimselerin bilmediği düğmeye kim basacak?
Bu beyhude soruları kim soruyor?
Vâiz nerede?
Nerede hesap pusulası? Çimenler üzerinde parıldayan gözyaşları kimin?

Hüzün ve Tesadüf, Mustafa KutluHüzün ve Tesadüf, Mustafa Kutlu
Nur 
11 Oca 22:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir şey yap güzel olsun. Huzura vesile olsun, rikkate yol açsın, şevk versin, hakikate işaret etsin.
Bir şey yap doğru olsun. İnsanları yalanın ve yanlışın bataklığına düşmekten korusun. Rüzgâra ve akıntıya kapılmasın; kırılsın lakin eğilip bükülmesin.
Bir şey yap adil olsun. Haktan hukuktan ayrılmasın. Zalime haddini bildirsin, mazlumun payını versin.

Hüzün ve Tesadüf, Mustafa Kutlu (Sayfa 15 - Dergah Yayınları)Hüzün ve Tesadüf, Mustafa Kutlu (Sayfa 15 - Dergah Yayınları)
2 /